1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Oмилени книги од детството

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од x.Daisy.x, 6 ноември 2010.

  1. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Си читав книги :) а највеќе ги сакав Децата од нашата улица и Хајди,а паѓав во несвест по Пипи долгиот чорап ја прочитав пет пати и плус мајка ми пред спиење:D :D :D
     
  2. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    " Децата од Павловата улица" и "Анастасија", знам дека ми оставиле огромен впечаток тогаш, и може да ги пролистам пак за да видам како ќе ми се допаднат денес, како позрела личност :)
    "Козета и Гаврош" и "Милосија" не смеам да ги испуштам. :up:
     
  3. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    Како помала мнооогу читав книги.. Се имам изначитано се и сешто..
    „Мице“, „Петар Пан“, „Белото циганче“, „Пипи долгиот чорап“, „Пинокио“
    Најголем впечаток ми оставија книгите на Горјан Петрески, сите до една.
    потоа „Улавите години“, „Големи и мали“ (на неа се имам многу смеено), „Збогум голема тајно“ и „Девојките на Марко“

    8)
     
  4. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Мери Попинс, Пипи долгиот чорап, Пинокио, Двојната Лота
     
  5. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    МАРТА !
    И никоја друга :lol:
     
  6. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    [​IMG] :$
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.722
    Пипи долгиот чорап.

    Вообичаено не сакам два пати да читам иста книга, досадно ми е, ама книгава сигурно ја имам прочитано 10-тина пати, и иако на памет ја знаев, секогаш ја доживував како да ја читам прв пат.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.194
    Пол:
    Женски
    Јас првата книга што ја прочитав, во прво одделение, беше нешто за некој зол дух, за село поделено со река и духот им ги уништуваше посевите, па селаните бараа спас... Ама никако не ми текнува како се викаше книгата, ама знам дека ми остави голем впечаток и од тогаш почнав да киснам во библиотека. Тоа ни ден денес не се променило :)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Омилена ми беше Бојан, премногу се пронаоѓав во неа и во авантуристичкиот дух на Бојан... :) Втора на листата Улавите години, книгава ја имав неколку пати прочитано и пак ми беше интересна. Сега ич не се сеќавам за што се работеше во неа, онака како низ магла ми е. Исто многу ја сакав Хакалбери Фин. Тие ми се топ 3 од детството :)

    Леле сега прочитав дека на некој му е омилена Втората смена, ја имам читано книгава знам, ај ако може некој што се сеќава да ми каже за што се работеше во неа, се ставив во мисла :?:
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Улавите години, Големи и мали, Фенерче од тиква
     
  11. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Пипи долгиот чорап, Двојната Лота, Пајажината на Климентина, Белото циганче, Марта, Сама. Моментално на тие ми текнува. Ги имам читано и по повеќе пати, секогаш ми се интересни. На некои од книгиве имам и плачено :$
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Леле ме вративте во детството :inlove: Сега прочитав Таро од земјата на планините! И оваа ја обожавав! А не ја сакав Пајажината на Клементина, глупава ми беше исто и Еднорогиот елен знам дека не ја ни дочитав :lol: Ај просветлете ме за Втората смена, ужасно ме копка за што беше книгава :wasntme:
     
  13. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    кога бев помала сите ми беа омилени :lol: :lol: сеа векее |(
    ај еве ке ги набројам мице и пајажината на клементина :lol:
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Имаше и серија „Втората смена“ со Мартин Трпчевски во главната улога (така ли се викаше дечкото? :^) ).
    Всушност се зборуваше за едно дете Никола што требаше да оди на летување со други деца во детско одморалиште во Охрид и прво не сакаше да оди, ама отиде и преубаво си помина, што дури и му беше жал што се врати дома. Мислам дека дури и симпатија Маргарита (Маргарита... Марга... Меги - ова го паметам од книгата) си имаше таму... цела книга е со случки од летувањето, колку што се сеќавам.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    ЛЕле да!!! Да да да! Готово се сетив! Знам дека цел одмор го прераскажуваше како дневник! Прекрасно, сега се сетив и се наежив! Луѓе да ви кажам, ќе ги набавам книгиве од некаде овие Бојан, Втората смена, Улавите години и ќе ги прочитам пак! :inlove:
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    „Втората смена“ ја има во Просветно Дело, 126 ден. е... барав баш по нетов и ми излезе линк со цена. И јас ќе си ја купам да ти кажам право, убаво е да се имаат овие книгички дома.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Марта, Касни-Порасни, Девојките на Марко, Втора смена и Зоки Поки :D
     
  18. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Ех детство :inlove: Прво да почнам од „Касни - порасни и Зоки Поки“, „Доктор Офболи“, „Карлстон лета“, „Шеќерна приказна“ :inlove: , „Двојната Лота“, „Пинокио“, „Хајди“, „Пипи долгиот чорап“, „Волшебното самарче“, „Белото циганче“, „Пајажината на Климентина“ ( најомилена се сеќавам дека не сакав да му ја дадам на мајка ми за да ја врати во библиотека иако имав казна и опомена јас ја криев под креветот за да не можат да ми ја земат :lol: ), потоа „Марта“ и „Исти очи“ :inlove: ( и ден денес е една од моите омилени книги ).
     
  19. VioletButterfly

    VioletButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Значи ептееен, ептен мала бев и бев заљубена во Незнајко и неговите пријатели :rofl:
     
  20. Lady-PinkHeart

    Lady-PinkHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    135
    Делата на Горјан Петревски многу ги читав порано, некои од нив и по 2-3 пати (Марта, Споменка и Снеговите на Климентина Евин мислам дека напамет ми беа научени), Телефонот е во прекин и Супер-девојче од Томе Арсовски исто така многу ми се допаѓаат, Втората смена од Велко Неделковски, Големи и мали од Бошко Смаќоски... па не знам, има уште многу на кои во моментов не можам да се сетам... :)