1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Oмилени режисери

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Hipster, 25 март 2013.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.406
  Пол:
  Женски
  Како филмски љубители, освен добри глумци/глумици, секако верувам сите си имате некој омилен режисер,чии филмови, однапред одвај чекат да ги погледнете, или па можеби имате најомразен или некој чии филмови не сакате да ги гледате.
  Кој ви е нивен омилен филм, а кој сметате дека му е најлош.
  Можеме да си развиеме една дискусија за режисерите, без разлика дали ни е најомилен или не.
  Јас немам некој посебно омилен, но најмаркатен за мене е Алмодовар.
  Ниеден негов филм не ме оставил рамнодушна, и го памтам и без разлика што е премногу ексцентричен за мој вкус.
  Исто и Вуду Ален, знаел да ме фасцинира, посебно со постарите филмови како Annie Hall и Manhattan.
  Веројатно нема да изостанат во темава еминентни режисери како Скорсезе, Полански, Спилберг, Хичког, Копола инт..
   
  На Ketchup, Mayyya, Vikica.cuci и 3 други им се допаѓа ова.
 2. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  12.630
  Допаѓања:
  191.214
  Веќе имам спомнато дека го обожавам Скорсезе.
  Во комбинација со Лео ми се тандем за успешен филм.
  Нивната соработка ни донесе предобри филмови.

  Исто така, во омилени би го спомнала и Аронофски.
  Дефинитивно омилен филм ми е Реквием за еден сон. Филмот ме мрдна.
  Исто добар е и Црниот лебед и Фонтана.
  Филмовите му се карактеристични и препознатливи. Го имаа онаа што го прави различен од другите.

  И Тарантино. Уникатен и единствен. Копилињата му се незаменливи.
  Крв и ќотек и Тарантино. На свој начин го доуловува секој негов филм.
  Порано издавал филмови во видеотека.
  Ексцентричен е и како неговите филмови.
  Ми се допаѓа таа негова смисла на хумор. Добро сега, црн хумор :D .
   
  На Vikica.cuci, Trnche, kravce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Boleyn.7

  Boleyn.7 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  424
  Од попознатите омилени ми се Софија Копола и Арнофски.Луѓево прават ремек-дела. Бар мене ме фасцинирале со нивните филмови. Од Копола омилен ми е Marie Antoinette, а исто голем впечаток ми остави и The Virgin Suicides , кои можам да кажам станаа едни од моите фаворити, тие два нејзини филма ми се едни од поомилените.
  Во поглед на дејствие, сценарио, актерска екипа, костимографија итн.

  Додека Арнофски е... :x Не знам... Овој човек дефинитивно има вишок фантазија... А неговите филмови-непредвидливи до самиот крај. Неповторлив е !

  Сега за сега овие ми се омилени, за понатаму не знам, можеби ќе има и некои други што ќе се вбројат во мои омилени. :)
   
  На Trnche и kravce им се допаѓа ова.
 4. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.773
  Допаѓања:
  52.536
  Пишете ме и мене во Аронофски фан груп :) Филмовите му се безвремени. За Алмодовар и Вуди се слагам со Хипстер. Иако порано не сакав да чујам за Вуди, постарите филмови ми се право уживање. Му дадов шанса, се изненадив и сега им се радувам. Одличен хумор. Алмодовар владее со емоции, го вади најдоброто од актерите, длабинско истражување и искажување.
  Тарантино е крал на крвавите, чудни, реално грди филмови. Ќе летаат глави, и може ќе ти се згади, може и ќе се смееш, ама никако нема да зажалиш за гледаното.
  Го сакам и Вес Андерсон, т.е. филмовите, ептен мерак ми прават. Чудниот хумор, збунетите ликови, испреплетканите приказни. И си се држи воглавно до тимот, убаво ми е кога ќе ги видам ликовите.
  Ги има многу, ама срам ме фати :D воглавно сакам чудни филмови, па ги подржувам и чудните режисери :)
  А Кјубрик? А Линч? :wasntme:
   
  На Vikica.cuci, Hipster, Trnche и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  Јас сум малку покомерцијална. :D Би рекла Тони Скот (братот на Ридли Скот), затоа што неколку од моите најомилени филмови излегле под неговата режисерска палка. Многу ми беше криво што ненадејно почина минатата година, мислам дека ќе направеше уште поквалитетни филмови.

  Enemy of the State, Man on Fire, Deja Vu и веројатно филмот што ми е во топ 10 на сите времиња - SPY GAME.
  Тука го извлекол максимумот - од приказната и главните актери. Роберт Редфорд и Бред Пит (и онака велат дека Пит наликува на млад Р.Р), и филмот е врв.

  Дени Бојл го почитувам заради повторно омилените - Slumdog Millionaire, The Beach и Trainspotting, како и одличниот 127 hours со Џејмс Франко, работен според вистинска приказна. Ретко кој може да долови емоции до самата срж, како Бојл.
  Предобар режисер.

  Лук Бесон, заради неговата ексцентричност, налудничавост и францускиот шарм.
  Léon: The Professional, The Fifth Element. Одлични.
   
  На Mayyya, boomsleng, Vikica.cuci и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Trnche

  Trnche Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  241
  Прекрасна тема.

  Ги има повеќе, ги обожавам сите што сте ги спомнале, пред се` Аронофски, човекот е Г Е Н И Ј. Нема нешто од неговата палка што е утка. Стварно не знам каков ум има, ама треба да си или налудничав или да си на тешки дроги за такви чуда (во убава конотација) да направиш. Од Wrestler, па преку Fountain, Requiem, Black Swan...лудница е човеков.
  Тарантино исто, Повеќето му ги имам изгледано освен овој најновиот, Џанго. Инаку феноменални се Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Inglorious Bastards, Jackie Brown. Другите не му ги сакам многу многу, како Кил Бил на пример, можеше многу подобро таму.
  Алмодовар, надвор од англиско говорно подрачје е незаменлив. Шпанциве се луди мајке ми, експлицитни до болка. Плус, коа ќе видам филм на Алмодовар со Пенелопе Круз и Харвием Бардем крај ми се дешева :D
  Почнав со Time me up, Tie me down, сум се пресмеала на филмов, мастерпис, па продолжив со All about my mother, Women of the verge of nervous breakdown и завршив со High Heels. Се` уште не ми се завршени сите од него, ама посебен е човеков, има некоја извртена смисла за хумор, добри резови на камера прави, лудница.
  Вуди Ален исто, тој е цар на зборовите, монолози, дијалози, ма се`. Нема негов филм што нема феноменални цитати. Налудничав, искрен до болка, психолог, психијатар, терапевт, се` во едно. Од него научив што значи да се биде жена.
  Копола, тука ги ставам и таткото и ќерката, и Френсис Фред Копола и Софија. Кум е ремек дело, сите 3 дела, што е голема реткост во филмскиот свет. Исто посебен впечаток ми остави и American Graffiti и Apocalypse Now. Од ќерка му го имам гледано само The Virgins Suicides и филмов е болен, у позитивна смисла, единствена улога на оваа мутавата од Спајдермен шо ми се допаѓа. Исто, не знам дали знаете, ама коа Софија била мала, се појавува како бебето во последниот дел на Кум. :)
  Следно, Скорсезе. Добар е, ама не го ставам во ист ранг со претходните именувани, не знам и самата зошто, најверојатно лична предрасуда. Ми се допаѓа онака вистински само Casino со Шерон Стоун, е тоа е право ремек дело, му симнувам капа.
  Хичкок вреди да се спомне дека бил пионер, тој почнал се`. Толку ќе кажам за него.
  И крајот го краси делото нели.
  Моите богови во светот на филмот - Stanley Kubrick и David Lynch.
  Значи со овие двајца влегов во светот на филмот и ним им се поклонувам до ден денешен.
  Почнав со Линч, го запознав преку серијата Twin Peaks и толку, заразена бев. Сите денешни серии може вода да и` носат на оваа, оваа е почетокот и крајот на сериите за мене. Каква монструозност, чувство за музика, за градење на исчекување, мрачност, лицудност...не знам што повеќе да кажам за него и за серијава, сменив 10 компјутери во животов, серијава е единственото нешто што ги преживеало сите форматирања и селидби :D И многу нормално, симнав се` од него што ми фати око. И верувајте, не зажалив. Ремек дела што ги препорачувам безусловно се The Elephant Man, Blue Velvet (маст си, не можев да се присоберам со недели после филмов), Wild at Heart, Mulholland Drive (исто маст си).

  И конечно - кралот, Кјубрик.
  Со него се` почнува и се` завршува. Од кај да почнам. Пораснав со него. Апсолутно нема утка. Никогаш нема да се роди суштество толку прекрасно болно како него. Тој знае болката да ја направи привлечна, лична, поднослива...Мора да ги гледате - 2001: A Space Odyssey - нема што да се каже, кој гледал знае.
  A Clockwork Orange - Филмов е ремек невиден. Го имам изгледано милион пати, секогаш пронаоѓам нешто ново. Толку е пред времето, реален, болен, искрен, музиката погодена до најситен детал, совршенство. За мене ова е најдобриот безвременски филм. Треба да биде лектира у средно, најозбилно ова. Или ај на факс, малку позрели кога сме :) Исто толку добар и занемувачки, The Shining. Филмов е хорор без ни капка крв. Најдобра улога на Џек Николсон бај фар, не се опишува. Болест. Мислам дека се мрднав дур го гледав. Лудило. Што и да кажам е излишно. Мора да се види. Сцената на детенцето со точакот низ шарениот коцкаст под е легендарна, трип до даска, халуцинација, никогаш ми нема излезено од глава, мислам дека од тогаш имам фобија од планински домови :D Задолжително гледање, искрена прењпорака, гарантирам дека нема да се разочарате. И уште едно ремек дело од него, Full Metal Jacket. Филмов убива, буквално и метафорички. Има неколку легендарни сцени, малку повеќе легендарни реплики, режирањето е илузија, предобар. Секоја година си го прегледувам. Има и прекрасна музика. Како и со сите филмови на Кјубрик впрочем. Он е мојот гениј, знам дека затупев со него ептен, ама човеков ми е идол :D Може да го вметнам и Eyes Wide Shut, последен му е, далеку е од другите негови, добра е идејата, има потенцијална прекрасна приказна, ама според мене малку утната реализација и глумци, двајцава (Том и Никол) уопште не доловуваат тоа што треба, единствено им вредат муабетите покрај кревет со виното и разглабањето на нивната врска. Другото можело многу подобро. Ама нејсе, после толку ремек дела, опростено му е. Барем имал генијална идеја. ;)

  Толку од мене. Сигурно испуштив некој, кога ќе ми текне ќе се допишам. Веројатно забележавте дека сум филм фрик. Ама што да правам, во такво друштво пораснав :D

  Аууу и заборавив, се соглaсувам со Трендафилка за Дени Бојл, за Trainspotting и за The Beach. и се допаднаа многу. Исто, морам да го спомнам и David Fincher, он ептен испадна мајстор во The Game - се шекнав и јас заедно со Мајкл Даглас, секоја чест за типот, не извози до крај, добро не испровоцира, наседнав и јас :D Прекрасно филмче, најдобра улога на Мајкл Даглас според мене. Финчер исто се надмина себеси и со Fight Club, секоја чест, право ремек дело, да бидам искрена ова го очекував од Финч а не од Финчер, ама нема веза. Битно го имаме филмот, извонреден е и можеме да уживаме.

  И толку од мене, ај доста ве давев, сигурно сум испуштила неколку, наредна прилика ќе се надополнам.

  Љубим вас :*

  П.С. Го заборавив Полански, најверојатно дека се` уште го прегледувам, ремек дело за паметење од она што имам изгледано му е Rosemary's Baby. Филмов го гледав као мала, ама се` уште го памтам секој еден детал. Mia Farrow e незаменлива, прекрасна до срж, како ја изведе улогава секоја и` чест. Мрачен, предобар, језив (не знам наш збор за ова чувство), едноставно врв. Ајт чао сеа до нареден пат...
   
  На warrior, irrelevant, mamma-mia и 9 други им се допаѓа ова.
 7. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.631
  Покрај овие што сте ги спомнале јас овде би ги додала Christopher Nolan (The Prestige, Memento, Inception, Batman) и секако Joe Wright.
  Имам изгледано речиси сè од него и ништо друго ми се нема толку допаднато.
   
  На warrior, elimkd, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
 8. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  587
  Честитки за отворањето на темата, ваква тема недостасуваше.
  Најпрво потребно е да одадеме почит на првенците, пионерите кои дадоа придонес во развојот на современата режија и кинематографија, тие преставуваа база за издигнување и раст на нови имиња кои денес егзистираат на режисерската сцена а кои се продолжена рака или следбеници на нивните "учители" од кои ги научиле тајните на мајсорскиот занает наречен режија.
  Елија Казан еден од најдобрите режисери во Холивуд кој создаде дела - филмски класици кои и ден денес со задоволство се гледаат, меѓу позначајните негови филмови се Џентлменски Договор, Транвајот Наречен Желба, On the Waterfront, East of Eden.
  Били Вајдлер исклучителен режисер, даде огромен придонес во развојот на филмската индустрија, добитник е на 6 оскари, позначајни негови филмски дела се мега популарниот филмски класик Some Like It Hot, The Apartment, Sabrina.
  Џон Форд врвен режисер, добитник на 4 оскари, со својата работа остави длабок траг во развојот на филмската индустрија, позначајни негови филмски остварувања се The Quiet Man, How Green Was My Valley, The Grapes of Wrath, The Informer.
  Серџо Леоне даде огромен придонес во развојот на кинематографијата посебно во вестерн жанрот.
  Федерико Фелини мајстор, виртуоз на својот занает, исклучителен талент кој создаде дела кои сите генерации уживаат во нивното "конзумирање" најпознати негови филмски дела се, La dolce vita, La strada и многу други
  Покрај овие вредни за почит да се споменат се и следниве режисери кои имаат дадено огромен, исклучителен придонес во развојот на филмската индустрија Фред Цинеман, Џон Хјустон, Ингмар Бергман, Чарли Чаплин, Орсон Велс, Алферд Хичког, Сидни Полак, Роберт Алтман и многу други, овие се едни од оние кои дадоа исклучителен придонес, оставија посебен траг во филмската индустрија во времето на нивното работно егзистирање. Беа посебно активни и популарни во периодот од 30 те па се до 70 те години на 20 от век.
  Во втората група би ги сместил режисерите кои станаа популарни, стекна слава од крајот на 70 те години па се до денес
  Роман Полански доста квалитетен режисер, но и доста контроверзна личност, во приватниот живот, после аферата за сексуално злоставување на малолетнички во САД кое мошне негативно одекна во јавноста и му се одрази на неговата репутација и професионална кариера, нешто што како лошо сениште го следи се до ден денешен, негови позначајни филмски остварувања се Бебето на Розмари исклучителен филм кој влезе во аналите на кинематографијата, ремек делото Пијанист, Chinatown, Bitter Moon, Оливер Твист, The Ghost Writer, Carnagе.
  Френсис Форд Копола еден од најдобрите режисери на сите времиња, стана препознатлив по серијалот филмови со Кум - безвременски филмски класици.
  Вуди Ален човекот е посебно надарен и создава дела кои остануваат трајно врежани во меморијата на вистинските љубители на филмската уметност, има свој препознатлив стил, нитка која се провлекува скоро во секој негов филм, најомилени му се романтичните комедии кои изобилуваат со дијалози и досадни монолози во кои неретко учествува и самиот тој, едни од неговите најдобри дела се Ени Хал, Менхетен, Хана и нејзините сестри, Sweet and Lowdown, Вики Кристина Барселона, Полноќ во Париз и др.
  Бернардо Бертолучи исклучителен режисер, предизвика доста контаверзи со филмот Последното танго во Париз кој и беше забранет за прикажување во тој период, и филмот Сонувачи кој е исто така на некој начин контаверзен, но направи и неколку квалитени филмски остарувања и тоа Последниот император, Stealing Beauty.
  Сренли Кјубрик фантастичен режисер, немам ништо друго да додадам, за него зборуваат неговите дела Пеколен Портокал, Сјаење, Спартак, Одисеја 2001, Full Metal Jacket, Очи широко затворени.
  Џејмс Камерон одличен режисер кој стана препознатлив со серијалот филмови Терминатор, Aliens, Титаник, Аватар.
  Покрај овие, вредни достојни за почит режисери кои вредат да се споменат се Сем Мендез кој го создаде феноменалниот филм Американска убавина, потоа одличниот Небесенпад според мене еден од најдобрите филмови за Џемс Бонд, потоа исто така добар филм му беше Револуционерен Пат, и Road to Perdition.
  Питер Џексон исклучителен режисер на кој посебно му лежи жанрот научна фантастика каде е врвен, ненадминлив, посебно познат по серијалот филмови Господарот на прстените.
  Роберт Родригез вреди да се спомне бидејќи се работи за исклучителен талент препознатлив по филмот Градот на гревот.
  Ларс Фон Трир препознатлив во својот стил, неговите филмови се малку специфични, тешки, сурови, не се за секој, но се сепак доста квалитетни, би ги издвоил следните негови остварувања Догвил, Антихрист, Меланхолија.
  Родени за акција и квалитетен трилер исполнет со возбуда, тензија се браќата Ридли и Тони Скот , секој чест и почит за двајцата, за сите филмови кои ги создадоа и им приуштија вистинско уживање на љубителите на акција и трилер.
  Да напишам нешто и за режисерите кои се од неанглиско говорно подрачје но кои се исклучитени во својата работа тука би ги вброил феноменалниот Педро Алмодовар, Џузепе Торнаторе, Флоријан Хенкел, Михаел Ханеке, Енг Ли - еден од најдобрите режисери кој годинава сосема заслужено го доби својот втор оскар за филмот Животот на Пи, Вон Карваи и многу други.
  Во продолжение ќе ги наведам моите најомилени и според мене најдобри режисери
  Стивен Спилберг вистински генијалец, скоро секој негов филм е ремек дело, ретко се раѓа човек како него, од неговиот филмски опус би ги издвоил следниве филмови Империја на Сонцето, Шиндлеровата Листа, Спасувањето на војникот Рајан, Ити, The Color Purple, Фатиме ако можеш, Минхен, Воен коњ, Линколн.
  Мартин Скорсезе врвен, феноменален, неповторлив, еден од најдобрите режисери воопшто, зад себе има оставено ремек дела како Таксист, Разјарениот Бик, Goodfellas, Бандите на Њу Јорк, The Departed, Hugo, Shutter Island и многу други врвни дела.
  Тарантино цар во филмската индустрија, препознатлив по својот стил и работа, создаде врвни ремек дела како Pulp Fiction, Inglourious Basterds, Django Unchained.
  Клинт Иствуд предобар режисер, многу ја ценам неговата работа и ми се допаѓаат неговите филмови, многу подобар е како режисер отколку како актер, негови позначајни филмски остварувања се Unforgiven, Мистична река, Мостовите на Медисон, Девојка од милион долари, Писмата од Иво Џима, Замена, Гранд Торино, Ј Едгар.
  Дејвид Финчер маестро на својот занает, еден од моите најомилени режисери, вистински виртуоз, направи вистински ремек дела, скоро секој филм е ремек дело почнуваќи од Боречки клуб, Седум, Чудниот случај на Бенџамин Батон, Социална Мрежа, Зодијак.
  Дарен Аронофски истото важи како и за Финчер скоро секој негов филм е ремек дело, почнуваќи од култниот Реквием за еден сон, Борачот, па се до Црниот Лебед.
  Итан и Џоел Коен исклучителен тандем, едни од најдобрите режисери и дел од мојата листа на најомилени режисери.
  Пол Томас Андерсон искучително ја ценам работата и филмските остварувања на овој феноменален, генијален режисер кој преставува нешто што ретко се наоѓа и раѓа во поглед на квалитет и талент. Голем поклоник и љубител сум на неговите филмски дела кои се посебни, исклучитени, со еден збор ремек дела - Boogie Nights, Magnolia, There Will Be Blood, и последниот негов филм кој беше доста потценет но според мене се работи за врвно кинематографско дело еден од најдобрите филмови за 2012 година а тоа е филмот The Master.
  Кристофер Нолан дефинитивно маестро, немам што да додадам, повеќе за него зборуваат неговите дела Мементо, Инсомниа, серијалот филмови за Бетмен, Престиж, Зачеток.
  Роберт Земекис создаде еден од најдобрите филмови на сите времиња Forrest Gump, но и други маестрални филмски остварувања како Back to the Future, The Polar Express, и годинешниот филм Flight.
  Џонатан Деми креатор на култниот Кога јагнината ќе стивнат, Филаделфија, Манџурински кандидат, Рејчел се Мажи.
  Питер Вир одличен режисер направи дела како Сведок, Gallipoli, The Truman Show, Dead Poets Society, The Way Back.
  Би го споменал тука и Бен Афлек кој сеуште не ми е на листата на најдобри режисери но е на добар пат да влезе доколку продолжи да создава врвни филмски дела, од година во година од филм во филм се повеќе ми се допаѓа неговата режија, за разлика од неговата глума која е просечна.
   
  На irrelevant, Mayyya, Trnche и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.286
  Пол:
  Женски
  Темава :clap: :clap:
  Јас како гооолем љубител на филмови имам повеќе омилени режисери.

  Јас би почнала со Клинт Иствуд. Значи човеков дефинитивно го бидува за правење филмови. Негови омилени филмови ми се Changeling - филм направен според вистинска приказна. Какви емоции има во филмов :clap: . Тука би ги додала и Mystic River и Million Dollar Baby.

  Дарен Ароносфски исто така многу го ценам. Повеќето негови филмови се чудни и ме оставиле замислена и збунета. Неговиот врв според мене се Black Swan и Requiem for a Dream. Друг негов филм кој ми има оставено голем впечаток е и The Fountain.

  Kристофер Нолан :rock:
  На човеков му симнувам капа. Од Memento па се до The Dark Knight Rieses ги имам изгледано сите негови филмови и ни еден не ме разочарал. Предобри филмови прави човеков, генијален е. Еден од најомилените ми е и многу сакам да гледам негови филмови.

  Стивен Спилберг
  Уште кога ќе му се спомне името, кажано е се. Повеќето негови филмови ми се врв. Дефинитивно ми е на врвот, а после него е Нолан. Какви филмови прави :x Најомилени, а воедно и незаборавни негови филмови ми се: Saving Private Ryan, Schindler's List, Catch Me If You Can и War Horse.

  Други кои би ги спомнала се Скросезе од кои омилени ми се Shutter Island и Gagng of New York, Вуди Ален, Annie Hall и Manhattan и за крај го оставам Тарантино и неговите филмови, кои иако се крвави мене ми се допаѓаат. Од неговите филмови врв ми е Inglourious Basterds, а уште би ги извдвоила и Kill Bill двата дела и Django Unchainged.
   
  На warrior, irrelevant и boomsleng им се допаѓа ова.
 10. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.554
  Квентин Тарантино.

  Уникатен е човекот, нема што. Сепак според мене Django Unchained, Inglourious Basterds и Reservoir Dogs се најдоброто од него. Pulp Fiction i Kill Bill се добри, но не ми се на прво место, како на повеќето.

  Не можам да се сетам на други од кои гледам стриктно филмови или да издвојам како едни од поомилените, од се по нешто :) . Може и Арнофски да го ставам овде.
   
 11. Sandokan123

  Sandokan123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  6
  Tarantino,Nolan,Scorsese,Spielberg...
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.045
  Број еден ми е Спилберг. Зошто? Зошто ни ги направи E.Т , Jurassic Park, Indiana Jones, Casper, Back to the future...
  Магични филмови, толку многу фантастика, па сега ја гледав листата на филмови на Спилберг и можам да кажам дека скоро сите ги имам гледано.
  Не, нема лош филм од него, човекот е гениј и засекогаш ќе ми остане број еден.

  Од другиве ми се допаѓа Мартин Скорсезе и Џејмс Камерон.
  Знаете што е најдобро. Кога ви се гледа некој филм, а незнаете кој отворете само од омилениот режисер и настојувајте да ги изгледате сите од него.
  Јасе сега сум во фаза на гледање на сите филмови на Скорсесе. :D Уште неколку ми фалат. 8-|
   
  На elimkd и boomsleng им се допаѓа ова.
 13. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  5.417
  Допаѓања:
  37.467
  Пол:
  Женски
  Омилен режисер Мартин Скорсезе добитна комбинација со Лео ДиКаприо- the departed, shutter island... денес дознав дека исто така бил режисер на спотот за песната Bad од Мајкл Џексон:bow:
  Потоа, Франсис Форд Копола и неговото маестрално дело Кум
   
  На sjdgo, Novecento и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.038
  Допаѓања:
  163.218
  Пол:
  Женски
  Вуди Ален :bow: Некако посебен креативен и сонувачки vibe му имаат филмовите, плус зачинети со смисла за хумор, исто така уникатна. Јас баш преку поновите филмови го запознав и ми се допаѓаат – Midnight in Paris, Cafe Society, Vicky Christina Barcelona...
   
  На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  2.366
  Пол:
  Машки
  Robert Zemekis ги режираше BTTF :D Можда со мала помош од гореспоменатиот, кој реално добар е, но премногу присутен секаде.
  Скорсезе е еден од омилените, Јер Goodfellas кој дефинитивно го сместувам над Кум.
  Од друга страна го имаме Ридли Скот кој е мајстор за историско-воените, или пак Кристофер Нолан за психолошките трилери, заедно со Финчер.
  Субјективно би рекол дека не постои лош филм на Торнаторе.
  И како цреша на шлагот, Кјубрик и Џим Џармуш.
   
  На sjdgo и elimkd им се допаѓа ова.
 16. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.290
  Допаѓања:
  17.293
  Пол:
  Женски
  Се согласувам за скоро сите кои сте ги споменале погоре, не би да се повторувам.

  Од мене едно непопуларно мислење: за мене Woody Allen отсекогаш бил преценет. Така некако антипатичен ми е човекот, без некоја очигледна причина зошто. И ниту еден негов филм не ми доаѓа одма на ум, за да кажам дека ми се допаднал нешто посебно. Ама тоа е, работа на личен вкус.

  А режисер кој никој досега не го споменал, претпоставувам зошто не е mainstream, и дефинитивно е крајно ексцентричен, и чукнат, и нешто што не се среќава секој ден, но за мене дефинитивно омилен - Tim Burton. Сите филмови му се сличен калибар, и се несекојдневни, метафорични, чудни. Досега нема негов филм кој не ми се има допаднато. А Tim, во комбинација со Johnny Depp и Helena Bonham Carter - сон.
   
  На irrelevant, elimkd и Indiegurl им се допаѓа ова.
 17. Indiegurl

  Indiegurl Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  1.772
  Допаѓања:
  6.234
  Пол:
  Женски
  Тотално се согласувам, Тим ми најомилен и никој не може да го стигне него, различен е и има фантазија што другите мислат дека е "луда", тотално го обожавам:l:
   
  На MagsDestiny и elimkd им се допаѓа ова.
 18. MarcoSRB

  MarcoSRB Активен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2017
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  Clint Eastwood
  Steven Spielberg
  Tim Burton
  Robert Zemeckis
  Roland Emmerich
  George Lucas
  Chris Columbus
  Ron Howard
  Sam Raimi
  Gore Verbinski
  Christopher Nolan
  James Cameron
  Wolfgang Petersen
  Stanley Kubrick
  Elia Kazan
  Michael Mann
  Sam Peckinpah
  Samuel Fuller
  Roman Polanski
  Alfred Hitchcock
  Martin Scorsese
  David Lean
  David Fincher
  Oliver Stone
  Marc Forster
  Ridley Scott
  Robert Aldrich
  Mel Gibson
  Gregory Hoblit
  Bryan Singer
  Michael Bay
  Louis Malle
  Peter Weir
  Klaus Härö
  Oriol Paulo
  Brian De Palma
  Sam Mendes
  Sidney Lumet
  Jean-Pierre Melville
  Jacques Becker
  Jules Dassin
  Paul Verhoeven
  Frank Darabont
  Spike Lee
  Billy Wilder
  Frank Capra
  Fritz Lang
  Alan Parker
  Kathryn Bigelow
  Robert Rodriguez
  Irwin Winkler
  John Carpenter
  Matt Reeves
  John Hughes
  Barry Levinson
  Franklin J. Schaffner
  John Sturges
  Rob Reiner
  Don Siegel
  George Seaton
  Bille August
  Morten Tyldum
  James Wan
  Tony Scott
  Alex Proyas
  John Ford
  Jean-Jacques Annaud
  Jim Sheridan
  Antoine Fuqua
  John Huston
  Richard Donner
  Wes Craven
  Robert Bresson
  George Cukor
  William Wyler
  Howard Hawks
  Michael Curtiz
  Mervyn LeRoy
  John Guillermin
  Arthur Hiller
  Sam Wood
  Raoul Walsh
  Joseph L. Mankiewicz
  George Stevens
  Giuseppe Tornatore
  Fred Zinnemann
  Robert Wise
  Stanley Kramer
  Victor Fleming
  Henri-Georges Clouzot
  Otto Preminger
  James Whale
  Richard Brooks
  Andrzej Wajda
  John Frankenheimer
  Carol Reed
  Peter Bogdanovich
  George Roy Hill
  Costa-Gavras
  John Woo
  Nicholas Ray
  Arthur Penn
  John McTiernan
  Henry King
  Blake Edwards
  Ronald Neame
  William Friedkin
  Edward Zwick
  Stephen Hopkins
  Gavin O'Connor
  James Mangold
  Kenneth Branagh
  Simon Curtis
  Peter Landesman
  Niki Caro
  Christian Duguay
  Jon Turteltaub
  Francis Lawrence
  Jaume Collet-Serra
  Oliver Hirschbiegel
  Jack Arnold
  Roger Corman
  Terence Fisher
  Joseph Ruben
  William Castle
  Peter Hyams
  Steve Miner
  Renny Harlin
  Roger Donaldson
  Andrew Davis
  Edward Dmytryk
  Richard Fleischer
  Norman Jewison
  Jonathan Mostow
  F. Gary Gray
  Philip Kaufman
  Curtis Hanson
  Joel Schumacher
  Mikael Håfström
  Jonathan Lynn
  Bruce Beresford
  Brad Anderson
  Henry Hathaway
  Guy Hamilton
  Robert Siodmak
  Anthony Minghella
  Robert Mulligan
  Moustapha Akkad
  David Mamet
  Lewis Milestone
  Basil Dearden
  Mark Robson
  Agnieszka Holland
  Penny Marshall
  Robert Redford
  Gillian Armstrong
  Nora Ephron
  Mike Nichols
  Nancy Meyers
  Joe Johnston
  Rowdy Herrington
  Martin Brest
  Phillip Noyce
  Stuart Rosenberg
  Lewis Gilbert
  Hugh Wilson
  Delmer Daves
  Guy Green
  Robert Benton
  Fred Schepisi
  Richard Attenborough
  Baz Luhrmann
  John G. Avildsen
  James Foley
  Jay Russell
  Danny DeVito
  John Badham
  Roger Spottiswoode
  Stefan Ruzowitzky
  Dennis Gansel
  Jan de Bont
  John Dahl
  Jeff Nichols
  Jerry Zucker
  Lawrence Kasdan
  Lee Tamahori
  David Miller
  Kevin Reynolds
  Alan J. Pakula
  Douglas Sirk
  Martin Ritt
  Anthony Mann
  Walter Hill
  Michael Caton-Jones
  Joseph Kosinski
  John Cromwell
  Ben Affleck
  Todd Phillips
  Tom Shadyac
  Joseph Sargent
  Guillermo del Toro
  Gillo Pontecorvo
  Alfonso Cuarón
  Stephen Daldry
  John Lee Hancock
  Joel Coen
  Harold Becker
  Barry Sonnenfeld
  Gabriele Muccino
  Doug Liman
  Adrian Lyne
  Mimi Leder
  Michael Powell
  Andrew Niccol
  Martin Campbell
  Michael Apted
  Sergio Leone
   
  На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.306
  Alfred Hitchcock сите филмови му ги обожавам, не трепкам додека гледам, од прва до последна минута квалитетен трилер и мистерија, одлично скоцкано и спаковано, штета што нема ни одблиску некој ваков филм ко на господинот Хичкок.

  Stanley Kubrick икона во филмскиот свет, најдобрата кинематографија и најпрецизни кадри, најоргинални приказни и сите филмови култни и препознатливи.

  Billy Wilder нај фил гуд режисер, сите филмови му се забавни, свежи и позитивни, ако имаш лош ден само пушти си негов филм, терапија е.

  Roman Polanski мистериозно, мрачно и сиво, несекојдневно, сакам јас ваков тип на филмови и Полански го сакам.

  Ingmar Bergman не е за цела публика, посебен е, неговите филмови се бавни, долги и често карактеризирани како досадни, мене ми се посебни неговите филмови и тој ми е во омилените режисери.

  David Lynch најпрепознатлив лик со најпрепознатливи филмови, нејасни и исплеткани, нема смисла ништо, ама е убаво и различно.

  Fritz Lang омилен за моите ноари, топ детективски филмчиња со фатални лепотици, му нема рамен во оваа категорија.

  Wes Anderson ако имаш ОCD Андерсон е совршен, перфектни детали, совршена симетрија, впечатливи бои и совршен филм.

  Buster Keaton
  :l:
  И многу други не ми текнуваат моментално.
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.914
  Допаѓања:
  41.743
  Michelangelo Antonioni. Италијански режисер кој активно работел од 1950 до 2000. Воглавно љубовни драми, со по некој крими момент. Највеќе ми се допаѓа што филмовите се прикажани од една гледна точка, што прави самиот гледач да се чувствува како да стои зад главниот лик, или друга личност што е сведок само на одреден дел од настаните.