1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Oсаменост!

Дискусија во 'Сингл' започната од CVETENCE, 12 мај 2010.

  1. SunshineYo

    SunshineYo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Уживaјте бе луѓе вo сaмoтијaтa. Пoдoбрo друштвo oд сaмиoт нa себе немa. Дoкoлку немaте пријaтели дo вaс е прoблемoт (без нaвреди). Бидете кoмуникaтивни и дружељубиви, нo не и дoсaдни. Вистински другaр тешкo е дa се нaјде, aмa кoј пoдoбрo би ве рaзбрaл oд сaмите себе? Гo имaте и фoрумoв, aкo ви тежи нештo тукa oстaвете гo. И никoј не сaкa дa кoмуницирa сo oсaмени и oчaјни личнoсти.

    И @littlevampire имaм и јaс тaкви другaрки штo oд пoчит кoн нaшетo минaтo не мoжaм дa ги oстaвaм нa цедилo, нo сo нивнa зaслугa јaс зa нив не сум пoвеќе истa, сеуште прoбувaaт дa ми се дoближaт пoвтoрнo зoштo знaaт штo би изгубиле, нo сo нив сум нa дистaнцa. Секaкo дoкoлку им требa сoвет секoгaш би ги ислушaлa, секaкo aкo јaс тoa гo сaкaм. Тaкa дa oстaни си ти дoбрa и секoгaш oрвoренa зa дa пoбaрaaт сoвет, aмa знaј дa кaжеш и не кoгa некoј ќе претерa. Не дoзвoлувaј некoј дa те кoристи (иaкo јaс дoзвoлив, aмa учи oд туѓите грешки).
     
    Последна измена: 13 јуни 2015
    На xxAngelxx и littlevampire им се допаѓа ова.
  2. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    @SunshineYo точно е се што кажа,но најглупавото е тоа што кога им требам и во најдлабоката дупка ке ме најдат а кога они на мене ми требаат ни во ден неможат да ме препознаат:)Све од корист:|
     
  3. mouse

    mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    znam kako e..
     
  4. icona.pop

    icona.pop Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    27
    Mislite deka ako nemate decko ste sami? Seriozno? Zoshto da zavisite od nekoj. Namesto da kukate i da cekate se da vi padne kako grom od vedro nebo rabotete na samite sebe si. Idi vo teatar,kino, pishuvaj, citaj, gledaj izgrejsoncinja, gledaj priroda. Pravi raboti koi te interesiraat. Sakaj gi tvoite. Odi na svirki, festivali. Zapoznavaj lugje, interesiraj se. Vo se ova kje najdete nekoj i togas ve fakja panika zosto toj se intetesira bas vo vas. Problemot e vo vas. Cenete se.
     
    На Tanjamm и softy1 им се допаѓа ова.
  5. Pepelaska1994

    Pepelaska1994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.
    Нова сум на форумов.
    Се зачленив да ја споделам мојава мака со вас. Да ми дадете совет.
    Мојот живот воопшто не ми се допаѓа. Се чувствувам осамено. Сум сменила повеќе пријателки. Сега имам две поблиски со кои се дружам само тие не се поднесуваат многу меѓусебно па сум како на две столици. Пред два месеци запознав и уште една и со неа се спријателив многу. Најблиската другарка откако фати дечко со него нон стоп излегува, а лани цело време заедно бевме. Сега кога ја прашам нема пари (а и навистина нема) поретко излегуваме почесто е кај мене дома или јас кај неа, домашна варијанта. Ми помогнала многу и никогаш не ме оставила на цедило а и јас на неа и многу ми е мила. Криво ми е што сега со него излегува ама се знае дека он се плаќа па можеби и затоа.. И спомнав да одиме во клуб рече немала пари а сега и на свадба ќе оди па треба и за таму да купи нешто. Сакаше да одиме на базен.. баш ме интересира и тоа чудо хаха. Со другава излегувам на кафе итакви места, (што не се п однасаат сооваа првава, а порано и бев скарана и јас со неа ама сега пак се "зближивме".) Имав еден пријател ама со него се скаравме пред некоја недела... Немамнекое друштво за излегување, би сакалада имам повеќе пријателки. Сечувствувам осамено и сама незнамзошто..
     
  6. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Немој многу да се мачиш или трудиш да најдеш другарки, животот сам ќе ти ги донесе. Јас лично сметам дека тоа што некој е без пријатели не е негова вина (можеби во некои случаи), зашто никој будала не би ги бркал од својот живот тие што ги сака и што го сакаат. Замисли дека животот ти е филм и дека ти си главна улога, биди си за себе најбитна и не обвинувај се за ништо. Уживај си. ;)
     
  7. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    На пепелашка мислам декаа...хммм..а, да на пепелашка и фали ПРИНЦОТ! хахах а да си фатиш ти еден принц мислам дека тоа ти фали,ќе си шетате секаде..И јас сум била мн осамена и сеуште сум,во мојот град додека сум на распуст летно време немам никого (зошто другарките ми се од интернат) и ако не отидам кај баба ми Скопје на поседок (таму си имам најверна другарка) овдека мислам дека ќе пукнам а и што е најлошо немам ни дечко од тука..незнам не го сакам мојот град некако нема луѓе мало е местото и морам од подалеку да имам дечко..и кога ќе размислам морам да сум сама тука:(Нема спас од осаменоста тука :xА и дечко ми да дојде неможам да прошетам со него да излезам на раат имам ептен строги родители па морам да ги лажам па да се разбркуваме,си велам да им кажам со кого излагам можеби ќе ме пуштат но од друга страна ми е страв да не ми расипат ептен се лоши..нзм што ќе си правам.А милион пати сумс еобидувала со нив да разговарам за тие работи дека сум веќе голема барем да прошетам да ме остават на раат, но не они секад на секое шише капаче ставаат,мора да ме надзборат и они се секад во право а јас немам никакво прво.До лани не ни смеев да излегувам , а сега ептен ретко и тоа милион пати на тел ќе ми се јават за глупости ме препрашуваат ,абе свашта!Сега брзо дојде дечко ми да прошетаме и верувале или не за еден саат што излегов на тел видов 9 повици од дома:oОстави тоа,излегле и по мене (facepalm) И мораше дечко ми од другата страна да ме испрати а азгора на тоа дошол друг град и јас да го оставам во ниедно време :( беше некаде 23:30 саат.Ептен се нервирам,а пари никад не ми дале да речат иди и ти прошетај излези,никад тоа не се десило, а јас никад не сум им досаѓала ниту сум им побарала да излезам затоа што знам дека ќе има мн проблеми и на крај ќе треба да плачам:(И да се извлекувам некако пак не ми е убаво така,сите си уживаат а јас да шетам под страв.Ајде тоа што ми го прават па и фб почнале да ми го следат!Абе свашта да неможам ни на другарка да и ја споделам маката ништо!Ова според мене (како што велат тие-Ами ние те вардиме се грижиме за тебе)ми изгледа повеќе како семејно насилство не како вардење,за се си има свои граници, тие излегле веќе од шини.Едноставно ми го заебале животот ништо не видов од моите најубави години,така ми поминаа ;( ни шетања ни излегувања,шали смеи друштво ништо ;(Како што гледаш има бетер од тебе затоа не се грижи кога имаш слобода,треба да го цениш тоа си имаш свое јас никој не ти забранува да шеташ д а наоѓаш нови пријатели(а и можеби си од поголем град можеш да си најдеш друштво)па и дечко..Според мене нема што да се грижиж,јас да речам ајде стварно си имам мака но никогаш не сум го пишала тоа овдека затоа што знам дека ми нема спас ,нема кој да ми помогне а и неможе тоа е..јас сум врзана во затвор а не го заслужувам јас тоа не сум некоја што ќе направи нешто како прво доволно сум свесна за себе:!: а потоа за последиците другите околу мене и никад не сум направила нешто што ќе се сомневаат во мене, ама ете сепак они се лоши спрема мене а јас против нив неможам тие ми се родители...Да не даде господ на никому вакви родители :puke:Затоа ти велам уживај си и сакај си го животот нема ништо поубаво од слобода.Ти посакувам среќа позз.. :)
     
    На zekzeki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Ako smeam da se umesam ali nema samo osameni Devojcinja ima i osameni Momcinja :) :) :) ali kako vikaat sto e nase ke si dojde sekoj ima svoi 5 minuti.
     
    На Jasminkabibibi, lunchy и classy_M им се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Подобро квалитетно сам отколку во неквалитетна врска.
    Јас до 18 години немав дечко и се чувствував мизерно додека сите си зборуваа за дечковци а јас немаше што да кажам. Од роднини слушав муабети дека ќе сум останела стара мома.:lol: Па ете си дојде после и тоа. Сега пак сум сингл и не се замарам до кога ќе биде така.
     
    На Jasminkabibibi и ***nekoja*** им се допаѓа ова.
  10. Mitk0

    Mitk0 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Zdravo devojki jas imam 20 godini dosega ne sum imal devojka vo poslednite 2 meseci i drustvoto go izgubiv ne izleguvam od doma nemam so koj da iskocam doma pocnaa da me prasuvaat zasto ne iskacam sega izlegov nemav nemav kade da odam i sednav na klupa
     
    На pomosh му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    kako go izgubi drustvoto
     
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    • Зошто го изгуби друштвото?
    • Дали причината е девојката?
    За да можам да ти дадам подобар одговор ми требаат малце детаљи. Сега нешто општо: Нема потреба ти биди тешко зошто немаш девојка веќе два месеци. Мојата пауза измеѓу врски знае да трае и до 4 месеци и тоа не е трагично. Имаш време да поработиш на себе, време за да видиш кој е проблемот поради што се тргнало вака. Патем, ако не излегуваш со било кои пријатели или со друштвото и немаш многу шанси да најдиш некоја девојка за брзо време, нели девојка не се наоѓа сам во парк.
    Ете, нема да чекам одговор на прашањето туку ќе договорам со претпоставен одговор: ако причината зошто го изгуби друштвото е девојката, можиш да се извиниш. Да им кажиш дека ете, така биднало, дека љубовта не заслепува сите. Ако друштвото го изгуби поради било кои други причини, не се разочарувај. Не ти треба друштво, ти треба пријател. А тој пријател е можеби некое дете во маалото, некој соученик или колега.
    Ако имаш брат или сестра прашај дали можи да излегуваш понекогаш и со нив колку да запознаеш некои нови луѓе кои ќе бидат потенцијални пријатели за тебе.
     
  13. Mitk0

    Mitk0 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Ne me razbravte znaci voopsto vo moite 20godini nikogas ne sum ni imal devojka i mene toa tesko mi paga porano koga kje iskocev nadvor so drugarite site ostanuvaa do 4do5 nautro site imale devojki samo jas sto nemozev da sedam tesko mi bese sedev do 1ili2 site okolu mene nasmeani samo jas se cuvstuvav kako site da gledaat vo mene kako nesto da mi fali nemozam na kraj da izdrzam i sekoja vecer prv odev doma i taka naednas prestanav da izleguvam
     
    На pomosh му/ѝ се допаѓа ова.
  14. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Тоа што си немал девојка не треба воопшто да те обесхрабрува и да биде причина да паѓаш во депресија. Ти ги гледаш дека другарите имале девојки и мислиш се среќни, па затоа тоа негативно влијае на тебе. Прво не си создавај сам притисок дека мора да имаш девојка, уживај во слободата. Ако веќе толку многу сакаш да имаш девојка тогаш мора да се потрудиш да вратиш некој твој стар другар и спомни му да ти "мести" некоја другарка на неговата девојка, па излезете на двоен состанок. Или почни да пишуваш на повеќе девојки на фб, па некаде ќе успееш. Или излегувај со сестра/братучетка па ќе запознеш нивни другарки.
    Знам дека не е се така лесно, ама ако сакаш можеш да се потрудиш и да се промениш. Не знам дали студираш или работиш, пробај повеќе да зборуваш со колеги, зближи се со некои од нив...ете ќе имаш нови пријатели. Или оди во теретана, па почни да зборуваш со некој што ти изгледа ок, прашувај го за совети, за вежби, па ако го среќаваш повеќе пати тогаш предложи му да одите на кафе/пиво и може ќе останете во контакт, па ете нов познаник.
    Така (негативно) ако продолжиш да размислуваш ќе западнеш во поголема депресија. Потруди се барем...
     
  15. supersonic

    supersonic Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    49
    Уште некој тука исто да се осеќа како падобранец во Скопјево?
    Зборувам од аспект на студентка што едвај чекаше да се префрли овде, за да се тргне од сета простодушност и малограѓанштина на родното си градче и конечно да почне да дише С Л О Б О Д А! Тоа што ми се случи е феноменот само јас од сиве колеги, врсници, друштвото да нејќам да се враќам дома редовно секој викенд зашто она што ми го нуди градов е далеку подобро од тоа што го имам дома. Тие не ги делат моите ставови, навикнати се на она што им е познато досега и животот во Скопје го сведуваат единствено на факсот и ништо повеќе. Не судам, меѓутоа лично никогаш нема да можам да се однесувам така, да ја обожавам толку комфорната зона и да не погледнам што има подалеку од неа.
    Заради ова се судирам со огромно чуство на осаменот и отуѓеност зашто нема луѓе околу мене што сакаат да го живеат животот со пуна плуќа и што се стремат да вадат максимум од искачања, дружење и се што има да понудат овие златни години за нас. Од друга страна луѓево се прилично ладни овде, секој е за себе, површни познанства,тешко да се приклучиш и те прифатат во постоечки друштва како една од нив.. Една ситуација што ми изгледа на ќор-сокак, и навистина не знам што да направам за да се сменат работите.
    Го обожавам животот, и премногу енергија и волја имам во себе за да оставам вака напразно да се истрошат... :(
     
    На bunny19, marijaz, Ema.Sk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Почни да излегуваш сама,онака на прошетка.Убаво ќе ти биде и така. :)
     
  17. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Гo изгубив друштвoтo рaди дечкo, глупaвa глaвa, кaмo дa мислев пoрaнo, сегa ми е срaм дa ги пoбaрaм, се немaме слушнaтo месец и ипoл, a ни тие мене не ме бaрaaт, не знaм штo дa прaвaм :(:(
     
    На the drummer му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Па побарај ги очигледно.
     
    На toogood и Different7 им се допаѓа ова.
  19. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Обиди се ти ги побарај започни контакт пак со нив. Не ти звонеле можеби несакале да те замaраат.
     
    На Different7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Јави се кај најдобрата другарка и таа би требало да те разбере. Не си глупава ако била посебна врска си бара внимание, се има прв пат, др. пат дечкото ќе си го вклучуваш во твоето друштво, со твоите со неговите другари и така.
     
    На Different7 му/ѝ се допаѓа ова.