1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Oстровот Шатер (Shutter Island) [2010]

Дискусија во 'Филмови' започната од black-angel, 23 октомври 2011.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Не ми е јасно како некои напишале 1 реченица за филмов, изгледа ви е кристално јасен т.е нејасен филмов :)
    Ок е, се знае дека Леонардо се надмина со улогава, дека филмов заслужува висока оценка.

    Но што е всушност вистината во филмот да речам.
    Сценарио 1 Лео е потполно здрав човек кој ги надмудри сите.
    Сценарио 2 Лео е ментална личност.
    И тука имам двосмислеснот.
    Ако е сценарио 1 дека е здрав дека всушност се беше исценирано од него и неговиот колега, тогаш зошто колегата офицер беше доктор Шијан, а ако беше доктор зошто на крај Лео отиде без него и неговите колеги не го викнаа при извршување на лоботомијата.
    А ако Лео е ментална личност, тогаш зошто на крај истиот колега го вика Теди, значи не е доктор а Лео не е пациент, туку Лео е офицер. Може ќе му се изврши лоботомија заради неговото минато со војната и сопругата. А децата кои му се појавуваа може да се и децата од логорот, може и да се неговите деца. Тие константно се појавуваа во соништата.
    Ме буни ако е ментална личност тогаш Шијан ќе присуствува со сите на лоботомијата, а Шијан/офицерот не отиде...

    На моменти верувам во првата на моменти во втората приказна. Мене логично ми е Лео да е ментална личност и конечно лоботомијата го направи подобра личност, посебно лудоста негова се виде кога го убиваше докторот Коули и најпрво му се привиди крв а потоа немаше ништо, држеше пиштол играчка, воедно и зборовите и анаграмот, соништата, се тоа има логика. Тука ме буни само крајот со партнерот и нивниот разговор.
    Ах големо Х имам кај колегата дал е доктор Шијан дал е офицер. Тука се крие што всушност се мисли во филмот.
    Треба да се погледне уште еднаш да се внимава на детали. Без деталите си создаваш две приказни и двете нелогични. :)

    Како и да е после филмов вечерва мислам дека сум шизофреничар. Да.
     
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Филмов е одличен, два пати го гледав за да запазам некои детали. Првиот пат се сомневав дали е луд или го полудеа во клинкава но кога го погледнав втор пат јасно ми е дека навистина бил луд.
    Тоа го приметив од моментот кога се симаа од бродот, чуварите беа вознемирани и беа на готовс со оружјето, изгледа беа подготвени на секаква реакција и делуваа исплашено. Тоа ме натера да мислам дека е навистина луд и чуварите требаше да бидат подготвени на секаква реакција. Односот на другите болни во клиниката исто така ме натера да мислам дека тој е навистина луд.
    А тоа што ве буни што на крај неговиот доктор повторно го нарече Теди, тоа го направи за да се увери дали конечно е излекуван или пак продолжил со својата приказна.
    Секако разбирливо е да полудел од толкави трауми, војната, неговата жена ги убива неговите деца, а потоа тој ја убива неа... секако дека ќе полуди.
    Ме воодушеви филмов, Леонардо одлично си ја одигра улогата како и секогаш, и редно е да добие некој оскар.
     
  3. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Ама па ако навистина бил луд и се лечел 2 години мислам беше на клиниката тогаш од каде дојдоа со бродот? :) .
    Пред тоа успеаја да го натераат да се сомнева во Теди дека и можеби не му е пријател. Сигурно бил приморан да се претставува како доктор. Нели одреден период го снема.
    Овие од островот да мислат дека се држат под контрола а сепак овие двајцата си го имаат планот. А и никаде не добивме информација дека докторот треба да присуствува на лоботомијата, или па?
     
  4. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Мене не ми се чини дека беше луд.Тој си беше сосема нормален но докторите од менталната болница манипулираа со неговиот разум и го натераа навистина да помисли дека е луд.Не се сеќавам баш оти одамна го гледав но нели тој зборувае со таа жената која ја мислеа за исчезната и таа му кажа што правеле докторите на луѓето во таа болница.Не е можно тој се тоа да си замислува.А и докторот му даде некакво апче кога овој имаше главоболка и од тогаш чинам овој почна да има визии и да ја замислува неговата жена.
    Сега ќе ме терате пак да го гледам и да разглобувам што,како.
     
  5. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    По повторно гледање уште еднаш ми се потврди тоа што го мислев
    ,дека Теди не е луд туку тоа што му го кажа таа жената (вистинската Рејчел Соландо) е вистина.Тие вршеле експерименти врз луѓе и на крај тие луѓе навистина веруваат во тоа што ќе им го кажат докторите т.е. веруваат дека се навистина луди.Во таа сцена е баш се објаснето,кога тој и вели дека е федерален маршал и дека не би можеле такво нешто нему да му сторат и таа му одговара дека и таа некогаш била доктор па ништо.Мислам дека Теди вршел испитувања за таа ментална институција и мислел дека нешто сомнително се случува но тие дознале за тоа и со цел и него да го затворат на островот,ја измислиле целата приказна за исчезнувањето на Рејчел Соландо (која можеби и вистински изблегала но на нив да ја најдат не им бил мотивот поради кој го викнале на островот).Откако ќе почне да ги пие апчињата и цигарите кои му ги даваат од таму тој почнува да има визии и соништа,на некој начин му се поклопуваат приказните на Рејчел и на неговата жена.Мислам дека жена му навистина загинала во пожар како што тој кажа а таа сцена со давењето на децата е само нешто што си го замислува под дејство на лекарствата на докторите.Вистина е дека имал трауми од минатото и војната но како што му кажа жената,ако имал некои трауми од минатото полесно може да го убедат дека е луд или нешто во таа смисла.
    Е сега не ми е баш јасно зошто неговиот партнер кажа дека му бил доктор и дека се тој си замислувал но можно е тие да му понудиле да одглуми такво нешто а овој да прифатил само поради тоа да ги надмудрат докторите,да имаат некаква контрола над ситуацијата.Затоа мислам дека на крајот зборуваа како да се повторно партнери но сепак се заробени на островот и не можат да најдат излез.
    Воглавно мислам дека Теди е потполно здрав и дека не е можно цел филм тој да си замислувал работи како доваѓањето како маршал на островот,разговорите со Чак.Поверојатно ми е дека овие пробуваа да го убедат дека е луд но тој се правеше дека им верува но сепак остана присебен,барем судејќи по последната сцена.
    Малку поопширен пост :) .
     
  6. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Но со лоботомија не може да му вградат спомени, а тој ќе се присети на се, како жена му ги убила децата. Друга работа ако вистина не беше луд зошто тогаш баш за оваа задача има нов партнер?
    Тој се најде на бродот за поверодостоен да биде третманот.
     
  7. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Па не со лоботомија.Но сите тие халуцинации кои ги имаше за неговата жена како ги убила децата мислам дека се поради лекарствата кои му ги даваа за да има такви визии.Не за џабе докторот постојано му даваше аналгини.
    А за партнерот,може случајно така да се погодило.
     
  8. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Одличен филм. Од приказна до глума, реализација, се'.
    Ама дека е тежок - тежок е. Си поигрува со човечкиот ум, ровари каде што не треба. :D
    Многу нејаснотии и простор за лично толкување. Од едно гледање многу нешта ми останаа нејасни. Еден момент мислам дека Теди е стварно луд, после па се предомислувам и сфаќам дека е потполно здрав и го местат. Ќе мора да го гледам повторно, да обрнам многу внимание на деталите и да враќам каде што не ми е јасно.. Сепак секој може да си го протолкува како сака. Има доволно аргументи и на двете страни и тешко ми е да се одлучам.. :worried:
     
  9. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    го пуштија на супер мувис, 3 пати и 3 пати на средината го изгасија :@ :@ :@
    A да гледам онлајн филмови сум јааакааа мрзла,ептен тешко се наканувам,ептен ако некој филм не ми влезе у глаа. не знам зашто не ми е тој тој филинг! A плус и јако содржајни филмови не сакам да ги гледам онлајн, ретко
    Aко го начекам пак ќе го гледам, и дај боже цел да го дадат...Aко не мора онлајн :D
    инаку првата половина доста добра ми се виде :)
     
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Shutter Island's ending explained | David Cox
    Warning: beyond this point, spoilers reign

    Shutter Island is no impenetrable art-house enigma: it's an old-fashioned noirish thriller that ends with a massive plot twist. As such, you might have thought it would have been easy to understand. In fact, since the film was released in March, the blogosphere's been awash with debate about what actually happens in the final scene.

    Martin Scorsese's film is based on a best-selling novel by Dennis Lehane. The book's protagonist, Teddy Daniels, who's apparently a US marshal, turns out to be Andrew Laeddis, a demented killer. He's a patient in a mental hospital who's been encouraged by his psychiatrist to act out his delusion in the hope that this will dispel it. The role play fails: after a brief recovery, Andrew relapses into insanity and is therefore taken off to be lobotomised.

    The film's been described as faithful to the book, and many cinemagoers seem to have assumed that it's telling the same story. Leonardo DiCaprio's Teddy does indeed turn out to be Andrew. However, before he falls into the clutches of the lobotomists, he utters a line that isn't in the book. "This place makes me wonder," he asks, "which would be worse – to live as a monster, or to die as a good man?"

    For some, this is to be seen as no more than the rambling of a madman. Others, however, take it as meaning that Andrew's only faking his relapse. His unusual treatment's made him aware of the terrible thing he's done: guilt has therefore engulfed him, and he's deliberately getting himself lobotomised to escape it.

    These two versions of what the film means could hardly be more at odds. Yet Scorsese hasn't chosen to indicate which is the right one. Nor has DiCaprio. Perhaps the latter isn't sure himself. He found his role traumatising, and told an interviewer: "I remember saying to Marty, 'I have no idea where I am or what I'm doing.'"

    Lehane is credited as one of the film's executive producers, so you might think he at least would know what's going on. Sadly, even he doesn't seem wholly certain: he explains that he stayed out of the scripting process. When pushed, he tries to reconcile DiCaprio's gnomic inquiry with his own original story. "Personally, I think he has a momentary flash," he suggests. "To me that's all it is. It's just one moment of sanity mixed in the midst of all the other delusions."

    As it happens, just how to end the film was much debated by those more directly involved. One of these was Scorsese's psychiatric adviser, Professor James Gilligan of New York University. On a visit to the location where most of the film was shot, the now-abandoned Medfield state hospital in Massachusetts, I asked the professor what was really supposed to be happening. His answer was clear cut.

    Andrew does indeed choose his fate. According to Gilligan, those cryptic last words mean: "I feel too guilty to go on living. I'm not going to actually commit suicide, but I'm going to vicariously commit suicide by handing myself over to these people who're going to lobotomise me." Gilligan says that people who kill others in the way Andrew has don't realise what they're doing at the time. If treatment returns them to their senses, guilt may then overwhelm them.

    For Gilligan, the correct reading is important. Shutter Island is set in the 1950s. During that era, severe mental disturbances were often dealt with physically. In America, more than 40,000 patients were lobotomised over a 30-year period. However, progressives were pushing for the replacement of such methods by less ruinous remedies. Andrew's doctor (played by Ben Kingsley) is one of these. His role-play experiment is a test case. If it works, non-invasive treatment will have proved itself. If it fails, the lobotomists' position will be reinforced.

    This debate shows some signs of being rekindled: growing understanding of brain physiology is reawakening interest in tinkering with its workings. Gilligan, however, is firmly opposed to this trend, and keen to see psychosocial treatments defended. Shutter Island the book shows such a treatment failing. The film, according to Gilligan, shows it succeeding, at least in dispelling delusion.

    A second look at the film suggests that Gilligan's reading must be right. In his final murmurings, DiCaprio is clearly trying to act as if he's acting. After uttering that last line, he leaps up and strides purposefully into the midst of the waiting lobotomists; they don't have to jump him. So why all the mystery? Why weren't things just made a little bit clearer?

    Perhaps we can guess. According to Gilligan, "Martin Scorsese said this film will make double the income because people will have to see it a second time to understand what happened the first time." So Marty at least may have known what he was doing. Shutter Island has already become his highest-grossing picture to date.
     
  11. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Лео се надмина себеси овојпат. Просто го обожавам.
    Беше луд. Прво се сомневав искрено, ама дефинитивно беше. Со реченицата на крај „Дали вреди да се живее живот како чудовиште, или да се умре како добар човек“ сфатив дека се излечил, ја разбрал ситуацијата, ама едноставно е преслаб за да живее со вистината. Мислам дека и докторот сфати.
    Уф, си ставам минус голем колку еден ѕид што до сега не го имав гледано филмов. Одбегнував да ми го кажуваат и раскажуваат за да можам да уживам.

    Едит: Сега го видов спојлерот на Фемина90. Добро сум сфатила.
     
  12. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

    Schutter Icland
    Само што го догледав филмов
    навистина дооста комплициран и не го сватив баш најдобро
    има некој што го има гледано и да ми кажи која беше финтата во филмов ?
     
  13. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

    Кој отишол на островот-не излегол од него :)
     
  14. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    47.654
    Пол:
    Женски
    Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

    Епа работата е дека Леонардо ди Каприо (не ми текнува на неговото име во филмот) е всушност луд и целиот филм е неговата фантазија дека тоа е затвор и дека таму треба да најде некој убиец.Всушност на крајот докторот му кажува дека името на убиецот што тој го бара е всушност анаграм на неговото име .
    Неможејки да ја поднесе суровата реалност дека жената му ги убила децата а тој потоа ја убил нејзе развил паралелен свет во својата глава дека тој сеуште е полицаец кој е на мисија да го најде убиецот.

    Доста интересен филм со неочекуван крај. Се надевам ти го разјаснив малце од малце. :)
     
  15. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Супер филм.
    Супер актерска екипа...
    и ми се допадна...
     
  16. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Некаде на другиот свет има да го најдам Скорсезе и да ми објасни што всушност се случуваше во филмот, неколку пати го имам гледано и никако да го одгатнам, тежок и напнат филм за гледање, не те остава рамнодушен
     
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Скорсезе ми е омилениот режисер, ама го немам гледано филмов.
    Хаха, јас сум доста добра во дешифрирање на скриените пораки во филмовите, можеби ќе го гледам за да дојдам до решението.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Leo DiCaprio bese so mentalna bolest.
    gi nasol decata ubieni, zena mu gi ubila, bila depresivna, a toj ne gi videl znacite.
    Vo gnev, ja ubil nejze.
    ... i doziveal nerven slom.

    Zavrsuva kako pacient na Shutter Island.
    uste od pocetok e pacient, samo doktorot mu dozvoluva da si go 'praj filmot', oti nekolku pati prethodno go probal toa kako strategija i sekoj pat na kraj, Di Caprio se sekjaval na se i izleguval od deluziite... ama na kratko, pred povtorno da zapadne vo psihoticen napad koga ke se sooci so realnosta.

    Se obiduvase da go 'natera' da se seti ednas-zasekogas i da se pomiri so sudbinata.
     
    На Аргентина * и Matotheja им се допаѓа ова.
  19. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Сличен како Мементо.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ne bas.
    Vo Memento, ja gledas samo perspektivata na glavniot lik, samo negovoto znaenje, ovde ima ocigledno deluzivno odnesuvanje, ne e samo 'pribiranje fakti'
    Cel nov svet si ima sozdadeno DiCaprio, za da moze da se nosi so novata realnost.
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.