1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Online купување на облека од Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од mKdevojce, 9 април 2014.

 1. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  13.845
  Гледам дека на Facebook има доста групи каде што се продава облека.
  Дали некогаш сте порачале некое парче облека на тој начин?
  Според вас колку може да им се верува на таквите продавачи?

  Од оваа ситуација се наметнува друго прашање:
  Дали мислите дека на нашиот пазар му недостасува online продажба на облека,
  но не преку Facebook туку преку добро "стокмени" web страни?

  Јас мислев дека кај нас луѓето уште немаат доверба во online купувањето, но се изненадив кога видов дека луѓето купуваат облека од обична Facebook страна.
  Јас лично би сакала да има повеќе такви страни од коишто би можела да си изберам некои парче облека наместо да лутам по продавници.
  Што мислите вие?
   
 2. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Јас имам порачано преку страна на фејсбук штикли ама за жал не стасаа, среќа човекот беше фер па ми врати поголем дел од парите, штиклите чинеа 1500 со се поштарина а тој ми врати 1300.
  За повторно да порачам преку фејсбук страна искрено и не би...
   
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.388
  Пол:
  Женски
  Јас не би купила никогаш од фб страна, прво незнам дали би ги вратиле парите а и зашто да купувам кога на ибеј и алиекспрес ги има истите работи за многу пониски цени
   
 4. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  13.845
  Не ми беше поентата дали би купувале од Facebook, туку дали доколку би постоеле добри web страни (македонски) би купувале од нив. Како оваа страна на пример http://www.swimwearforme.com, специјализирани за продажба на облека . Тоа со Facebook беше само како воведен пример.
   
 5. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.362
  Допаѓања:
  5.836
  Имa некoј штo е пoрaчaл пaтики,сaкo или пoстелнини oд фб стрaнa мк ?
   
 6. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.407
  Допаѓања:
  8.692
  Пол:
  Женски
  Јас искрено не, ама повеќе од мои пријателки имаат нарачано адидас и конверс патики и немаат кажано дека имаат проблем. Патиките се слични од сликата сега на пример ти плаќаш 1000 ден. на нет за адидас а во птодавница се 3000+ неможат да бидат исти патиките од нет и од продавница. А за постелнина стигнува исто како и сликата што е на нет ама зависи од која страна нарачуваш.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.362
  Допаѓања:
  5.836
  Имa шaнси дa ми прaтиш чинк дa не се зезнaм?
  Фaлa зa инфo.
   
 8. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.811
  Пол:
  Женски
  Другар на мој братучед кажуваше дека си порачал патики од некој страна на нет, и му ги пратиле по карго, и овај заминал во каргото платил све и кога ги отворил после тоа внатре стари искинати патики.

  Внимавајте од каде порачувате!
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  878
  Допаѓања:
  17.183
  Пол:
  Женски
  јас 2 години веќе се си порачувам од фб страни од бутици..облека,обувки,ташни..немам ни излезено во град да шетам по бутици..до сега не сум имала никаков проблем..се што сум порачала било како на сликата и на време стигнато..:)
   
  На Ugly Duckling и marchi-cool им се допаѓа ова.
 10. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.362
  Допаѓања:
  5.836
  Мм супер, мoжеш линкoви дa ми прaтиш?
  Фaлa
   
  На ivanchos му/ѝ се допаѓа ова.
 11. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.867
  Допаѓања:
  14.221
  Пол:
  Женски
  i jas sum kupuvala od fb.sum prodavala isto taka...
   
  На ivanchos му/ѝ се допаѓа ова.
 12. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Дали некоја од вас има нарачувано облека од ebay ?
   
 13. Elence93

  Elence93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.690
  Допаѓања:
  5.011
  Пол:
  Женски
  Искрено немам доверба во квалитетот од страните на фејсбук и не би нарачала. Особено бидејќи има доста кинески парчиња облека и козметика, па не би ризикувала. Единствено доколку го знам бутикот и сум била задоволна, па да за не лутам би нарчала.
   
 14. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.488
  Допаѓања:
  150.134
  од страната совршена сеа гледам има два пара пижами за990 ден
  има некој земено ?квалитетот како?
   
 15. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.894
  Допаѓања:
  49.937
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден од една страна на фб порачав за прв пат чизми и ги погодив и со бројка и со се.
  За 2-3 ми стигнаа.
   
 16. peperutce777

  peperutce777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  138
  Ја отворив темата за сите оние кои нарачуваме гардероба и други производи преку социјалните мрежи, да споделиме искуство како на пример дали производоте се како на сликата, дали се квалитетни и за какви продавачи се работи. Лично јас многу ретко го правам тоа но последно нарачав производ од страна на фв Markiz.mk. Производот не ми беше точен, исто се работеше за материјал на кој кожата ми е осетлива и ги замолив за замена која ми рекоа дека ќе ја направат без проблем. Па се договориме да ми пратат друг производ. Тоа беше пред 5 дена (а кога им пишав за нарачка првиот пат стигна веднаш другиот ден). Сега ќе почекам уште некој ден можеби има проблем со каргото,но искрено се сомневам. Дали некоја од вас има искуство со овој онлајн бутик????
   
 17. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.217
  Не сум купувала онлајн облека или чевли, без да пробам и да се уверам дека навистина материјалот е квалитетен, не се осмелувам да купам ништо. Единствено би купила ташна, накит или некој детал, но и за тоа сум малку скептична. Нетрпелива сум, сакам веднаш да платам и да си земам :lol:
   
 18. peperutce777

  peperutce777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  138
  Јас и тие два - три пати што сум порачала ете сум разочарана.
  Сега тешко дека би порачала пак после моето искуство со Markiz. Mk кои сеуште ги чекам да ми ја заменат дуксерката
   
 19. Klaroline

  Klaroline Нов член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ќе можеш да ми кажеш каде си продавала облека на кои страни?
   
 20. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.657
  Допаѓања:
  16.122
  Пол:
  Женски
  Јас сум нарачувала многу облека преку фб и инстагам од некој сум задоволна од некој не, мислам дека повеќето се измамници особено оние коие немаат да оставиш коментар на страната. Имаше една страна за тренерки ми пратија тренерки со дефект и кога им пишав само ја отворија пораката и ништо не ми вратија. Имам нарачано исто тренерки од друга страна тие па воопшто не изгледаа како на сликата(немам среќа со тренерките), а пак од мода мк наршав исто два пара долни тренерки и помина недела не стигна, кога прашав што бидна со нарачата безобразно ми вратија да чекам дека ќе стигнат и уште ја чекам. Имам нарачувано од сарита, направив неколку нарачки и последната нарачка ми пратија во боја што не ја нарачав со изговор дека згрешиле и се расправав за да ми ги заменат и при замената пак да си платам достава за нивна грешка(катастрофа). Патики имам нарачувано и чизми од некој страни супер се. Од персин имам нарачувано патики супер се. Од italiana имам нарачувано задоволна сум и вршат замена. Од luxe fashion нарачав фустанче многу лош квалитет и катастрофа шиено па го направив да го носам како блуза. Оние бутици што продаваат и на фб се супер, другото е се катастрофа, се кријат, никој не ги знае кој се што се и каква роба продаваат и обично од таквите не ми се погодило ништо а што сум нарачувала од тие што имаат и бутици супер се и сум задоволна.