1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Online продавници за козметика

Дискусија во 'Лице' започната од Marija9, 23 април 2012.

 1. Marija9

  Marija9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Не забележав ваква тема, а видов дека има девојки кои спомнуваат порачување на шминки од продавници преку интернет (најчесто од Америка). Најпопуларни страни се amazon.com i ebay.com. Ме интересира како одат тие работи околу порачувањето, плаќањето и стигнувањето. Дали некој знае?
   
 2. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.767
  Ѓавол и пол такси ако се порачува од Америка. од Лондон знам дека е поефтино, некои 5, 10 евра. Ама најдобро, та и Мк нема што нема, дури плаќаш такси, купи си од Мк. Ем лично тестер ќе се пробаш и нема каење. Пр едан книга од 300 ден, преку нет, ми ја наплатија се на се 1800ден со се такси. Според мене само ако повеќе работи нарачуваш се исплаќа колку толку, инаку воопшто лично не би се мачела доколку немам голема потреба.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Не сум порачувала шминки онлајн, малку ми е деликатна таа работа. Како прво во транспорт може да ги покршат и партал да ги направат, ако се на топло да се расипат и уништат и неможам да земам нешто ако не го видам со око и помирисам. Ако ми лошо мириса нема шанса да го купам па макар била и најквалитетната шминка.

  Исто како што порачуваш и облека онлајн. (имаш такви теми)
   
 4. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  :lol: иста сум и јас, како душкало сум прво помирисам, после купувам :D
  подобро купи си тука што сакаш имаш се
   
 5. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Јас лично никогаш не би се осмелила да порачам нешто од некого на интернет. Посебно не козметика. Каде ми е гаранцијата дека ќе го добијам порачаниот производ и ако евентуално го добијам тоа е истото што сум го порачала, неотворено, не користено, со не поминат рок... ? :^)

  Друго е да е официјална страна од некој познат бренд.
   
 6. buttercup5

  buttercup5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  1.240
  Пол:
  Женски
  Феминки дали знаете продавници за купување шминки онлајн? Јас ја знам lookfantastic.com ама малце ми е скапа. Баш би сакала да купам производи од LA girl, e.l.f. и други бреднови кои ги немаме, и сакам да ги прочитам вашите искуства со овој тип на продавници. :)

  (ако има ваква тема - канта)
   
  На SAMIRA, Ekstaza и LollySky им се допаѓа ова.
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.344
  Пол:
  Женски
  Од lookfantastic.com имaм порачувано трипати и се ми стигнало убаво запаковано (порано немаше шипинг сега гледам има за секаде )
  L.A. кармините ги има овде на http://beautyjoint.com/ , моја другарка порачуваше имаат баш убави нијанси , и таман се наканив да порачам и јас и не зафркнаа овде во Грција со ова случувањето со банките capital controls и веќе 9 месеца неможеме ништо да порачуваме од странство :doh: Елф козметика имаш на iherb.com
   
  На martovsko cveke, Meli97, makgirl и 4 други им се допаѓа ова.
 8. buttercup5

  buttercup5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  1.240
  Пол:
  Женски
  @koritsaki значи богиња си ми! :l:
   
  На makgirl и koritsaki им се допаѓа ова.
 9. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  LA Girl како и многу други брендови имаш на beautybay.com
  Elf, RealTechniques, EcoTools, Physicians Formula на iherb.com
  Еден куп highend козметика имаш на feelunique.com и lookfantastic.com
  Drugstore козметика на kosmetik4less.de
  Сваштарии можеш да најдеш и на strawberrynet.com или asos.com

  Сите имаат испорака до Македонија :)
   
  На lovemme, DamnGirl98, Carousel и 8 други им се допаѓа ова.
 10. buttercup5

  buttercup5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  1.240
  Пол:
  Женски
  @Artemission фала душо :l:
  Искрено не претпоставував дека кај нас е развиено онлајн купувањето на шминки бидејќи скоро секој сака да си види на лице место каков е производот. Иако до пред некое време бев скептик за онјал купување, сега не можам да се сопрам од трошење пари :rofl:. Ќе ги ѕирнам сајтовите што ги напишавте и ќе си се подновам со нешто. Конкретно на ebay видов убава палета за сенки од LA girl ама шипингот кошташе повеќе од неа и решив да ја отворам темава за да се размениме информации и да научиме нешто ново за шминките што ги немаме кај нас а ни се достапни на еден клик. :)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.480
  Допаѓања:
  144.165
  Јас ќе го додадам и екстрас. Има продавница на ибеј, а и веб страна.
  xtras.co.uk
  Достава бесплатна.
   
  На Temperance, lovemme, SAMIRA и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  @buttercup5 Онлајн купувам од поскапите само проверени или препорачани работи и тоа најчесто чекам попуст, а на страниве често даваат купони со попусти ако направиш subscribe за известување по меил.

  @duffi Да, ја заборавив и таа страна имам нарачано повеќе работи и од таму. Ја избегнувам во последно време зошто има лоша безбедност и лошо искуство. На пријателка преку страната и ја хакнаа картичката и и' повлекоа околу 500 евра, а во изводот и' стоеше како да ги потрошила парите таму. За среќа успеа да се докаже со банката и ги доби парите назад. За таму исклучиво само преку PayPal или интернет картичка со ограничен пристап до пари.
   
  На ines.h, LollySky, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.480
  Допаѓања:
  144.165
  @Artemission :o
  Фала на предупредувањето. Често нарачувам ама стално со пп. Не сум имала проблеми. Ми имаат враќано и пари.:)
   
 14. Allure

  Allure Активен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
  А бесплатна е доставата до Македонија, или зависи од производ до производ?
   
 15. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  @duffi И јас плаќам секаде кај што се прифаќа со PayPal и до сега не сум имала никаков проблем со ниту една страна. Ова е од искуство на блиска пријателка и после ми беше стварно непријатно бидејќи јас и ја препорачав страната. Како и да е треба многу да се внимава кога се пазари преку интернет и се оставаат податоци од картичка со повеќе пари.

  @Allure Зависи од страна до страна: некои имаат бесплатна достава, за некои треба да се направи одреден лимит, а за некои има фиксна достава.
   
  На buttercup5, Allure, glittergirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. glittergirl

  glittergirl Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2015
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  2.678
  Пол:
  Женски
  kosmetik4less.de Дали си порачувала од оваа страница видов интересни работи имаш некакво искуство?:)
   
 17. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  Да, имам земено повеќе работи од овде ама не на адреса тука туку во странство кај сестра ми па она ми ги носи. Има шипинг и до Македонија само што е 10 евра, а за ЕУ земјите поевтино.
   
 18. YoungandBeautiful

  YoungandBeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2014
  Пораки:
  1.338
  Допаѓања:
  7.618
  Пол:
  Женски
  Ќе се најде ли некоја добра девојка да ми објасни во инбокс СЕ во врска со порачувањето шминки онлајн?
  Никогаш ништо не сум порачала од интернет, затоа. :angel:
   
 19. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  14.466
  Пол:
  Женски
  На ова xtras пишува free uk delivery. Кај нас се доплаќа или не? :)
   
 20. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  Кога нарачав последен пат бесплатно беше и кај нас.
   
  На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.