Online продавници за шминки

Дискусија во 'Лице' започната од Marija9, 23 април 2012.

 1. Heart of Steel

  Heart of Steel Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Доколку нарачувате од сериозна компанија како на пр. Asos или IHerb нема шанси проблемот да е во нив.

  На овој начин ги процесуираат пратките:  Мал дел од пратките може да се загубат при меѓународниот транспорт, но најчесто проблемот е во нашата пошта - кога нема тракинг изгледа дека на некои поштари им фаќа рачето.

  Кога сум имала тракинг бројче секогаш сум ја добивала пратката, кога пратката е без тракинг се десило истата никогаш да не стаса.

  Инаку не паничете ако пратката ви касни. Поради празници и кај странциве и кај нас, а и поради немарност на нашава пошта се случува пратките да каснат. Мене пратката од АСОС ми каснеше повеќе од 1 месец, таман ми одобрија рефунд добив картонче да ја превземем пратката. Им пријавив дека пратката е стигната и го стопираа процесот на рефундирање.
   
  На leni_794 и Yuefoa им се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.610
  Допаѓања:
  44.480
  @Heart of Steel и кога има тракинг им фаќа рачето.
  И во мала пошта, кај што буквално сите се знаат, почна пратките да ги пишува доставени, а тие никогаш не стигнати. Отидовме во пошта, картончињата потпишани дека баба ми ги примила. Таа вика ништо не примала. Додека да се вратам јас дома од поштата, сите пакети стигнале. Ја информирале поштарката дека сум си ги барала пакетите и магично ги доставила. Да не сум си ги побарала толку брзо, ќе си ги отпатувала и кому му е гајле?
   
  На Yuefoa и Animali им се допаѓа ова.
 3. Heart of Steel

  Heart of Steel Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  За жал таа ни е "културата".

  Кога имаш тракинг код на некој начин си сигурна, затоа што по правило при прием на пратката треба да ти побараат лична карта (пратката може да се подигне само лично). Доколку ти кажат дека вујна, стрина...ја подигнала пратката можеш слободно да ги пријавиш.

  Госпоѓата од поштата била свесна за ова затоа магично ти ја доставила пратката.

  Доколку немаш тракинг код немаш основа за да бркаш "правда". Се останува на добрата волја на компанијата од која си нарачала да ти ги рефундира средствата.

  За жал менталитетот ни е никаков. Се краде во пошта, па и луѓето кои ги добиваат пратките си користат рефунд опција...затоа голем број на компании почнаа да ја банираат нашата земја или да го покачуваат шипингот.
   
  На Yuefoa и Animali им се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.610
  Допаѓања:
  44.480
  По правило, секоја пратка што стигне во Македонија добива тракинг код. Ова мислам само во Македонија е, и тоа не од секогаш. Е сега, ако ти немаш тракинг ни во земјата на праќање и не ти дале тракинг бројче, не знам која корист ти е тоа што имаш во Македонија. Можат ли да пребараат дали има пратка за тебе оние на броевите за контакт? Можеби може, ама ќе сакаат ли воопшто?
   
  На Yuefoa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Heart of Steel

  Heart of Steel Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Доколку немаш тракинг код не можеш да знаеш дали пратката влегла во МК.

  Кога ќе отидеш да бараш одредена пратка првото прашање кое ќе го добиеш во пошта е дали имаш тракинг код, ако им кажеш дека немаш тие повеќе не се замараат со тебе. Единствен коментар кој ќе го добиеш е " Продавачот треба да ви даде тракинг код за да можеме да видиме каде е пратката".
   
 6. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.471
  Допаѓања:
  34.251
  Да да картонче донесе поштарот :)
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.610
  Допаѓања:
  44.480
  Не. Ти реков дека заради многу крадење воведоа да не мора тракинг код и сите пратки да се следат.
  Линк:
  https://www.posta.com.mk/следење-на-обичните-пратки-од-интерне/
  По бројот на нарачката можеш, кога влезе во мк на сите пратки се става тракинг код.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Heart of Steel

  Heart of Steel Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  @DAngel Не сум баш запозната со ова, но колку што можев да забележам за тракирање треба да се внесе Бар Код-от.

  [​IMG]

  Претпоставувам дека бар код-от можеш да го дознаеш доколку го исконтактираш продавачот?
   
  На Yuefoa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.555
  Допаѓања:
  94.753
  Пол:
  Женски
  Има уште една слика за тракинг намбер.
  Инаку, на прашањето мислам дека е така.
   
  На Yuefoa и Animali им се допаѓа ова.
 10. Heart of Steel

  Heart of Steel Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Проверував историја на нарачки на повеќе страници, секаде стои Order Number. Ако истиот го впишуваат на пратката би требало да функционира :).
   
  Последна измена: 15 јануари 2019
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.555
  Допаѓања:
  94.753
  Пол:
  Женски
  Да ти кажам често нарачувам од алиекспрес и сега од кога ќе нарачаш ти дава тракинг намбер и со тој број си ги следам пратките. Истиот тој број ми ја има прикажано пратката на страната на пошта.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.995
  Допаѓања:
  73.905
  Пол:
  Женски
  Леле, осеќав дека така ќе испадне на крај. :tmi:
  Ништо, битно стасало. Ќе им пишеш па ќе средите се, без гајле.

  Па после целава оваа голгота, белким ќе се погодат тие за лице. Ќе пишеш. :)
   
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.471
  Допаѓања:
  34.251
  И замисли да не ми се ок ич :rofl:
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 14. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.471
  Допаѓања:
  34.251
  Да не ме мислите и полесно да спиете, ги земав од пошта :rofl:
   
  На sorbet и buba4e89 им се допаѓа ова.
 15. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  1.948
  Пол:
  Женски
  Дали некоја од вас порачувала од оваа страна? Оригинал се? Прашував за некои за цена некако скапи ми се видоа а незнам дали се оригинал :?: 90CCD5B1-4850-4689-9B20-80DF8B848331.png
   
  На Yuefoa и ludamaja10 им се допаѓа ова.
 16. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  587
  Оригинал се, тие порачуваат за тебе или пак имаат веднаш нешто достапно. Океј се, нормално е да се поскапи..
   
  На Yuefoa, Animali и Lostinparadise им се допаѓа ова.
 17. BlairLevine

  BlairLevine Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2017
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki. Dali treba da se plati nesto plus (carina i sl) ako naracam od beautybay?
   
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.555
  Допаѓања:
  94.753
  Пол:
  Женски
  Пишуваа членките за некои далавери околу царината,но колку е веродостојно не знам.
  Не се плаќа поштарина за над 25 евра порачка, а се што е испод 25 евра се плаќа 3.95 евра.
  Јас порачав и чекам пратка.
   
  На Yuefoa му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Isabela23

  Isabela23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  3
  Dali bese nekoj vo Cosmo Lisaa denes? Tocno li e deka ima akcija na parfemite 1+1 gratis? Za site li vazi?
   
 20. Heart of Steel

  Heart of Steel Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Не е важно од каде нарачуваш.
  • Ако пратката заедно со испораката (шипингот) не надминува 22 евра не се плаќа ништо.

  • Од 22-45 еур се плаќа само 18% ддв + помеѓу 100-200 ден за отварање (проверка) на пратката.

  • Над 45 еур 18% ддв + царина (која стапка ќе се примени зависи од типот на производот) + отварање на пратка + лежарина. Често се случува вкупната сума која треба да се плати да изнесува над 40% од вредноста на пратката.
  Повеќе детали: http://www.customs.gov.mk/index.php/mk/patnici/mali-pratki-mk/224-carinarenje-na-postenski-pratki
   
  На Ana-Marija24, Animali, BlairLevine и 1 друга личност им се допаѓа ова.