Online продавници за шминки

Дискусија во 'Лице' започната од Marija9, 23 април 2012.

 1. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  3.987
  Screenshot_20190315-113129.png
  Не знам дали е некоја брегзит новина, ама сите балкански држави кои не се во ЕУ се со фунти како опција.
   
 2. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.170
  Допаѓања:
  145.384
  Приметив, ама океј е.
  Очигледно мора да се фунти по ново :)

  Последно ја нарачав АБХ Софт Глам за 47,50 евра, во фунти е 35,50. Според Гугл конверзија, вака ни испаѓа поефтино?
  Untitled.png
   
 3. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  3.987
  Па не е воопшто поефтино. Еве при онлајн плаќање НЛБ Банка еврото го смета 61,8 а фунта 73,28.
  Маслото што сакам да го нарачам е 3€ = 185.4ден или 2.60£ = 190.5 ден. И така со сите производи што ми се во кошничка.

  Бонус, сега минимум за бесплатен шипинг е 25£ = 1832, за разлика од 25€ = 1545.
   
  Последна измена: 15 март 2019
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 4. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.170
  Допаѓања:
  145.384
  Нешто мене пак не ми е јасно.
  Ако АБХ е 47,50 евра, 61.8 (продажен, НЛБ) 61.8х47.50=2.935,5
  Ако АБХ е 35,50 фунти, 73,28х35,50=2.601,24

  Што пропуштам?

  Проверив според денешен курс...
   
 5. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  3.987
  Очигледно е различно за различни производи. Моето е за The Ordinary 100% hemi-squalane oil.
  Може разликата од 5/10/денари не е голема ама кога ќе додадеш поголемата вредност и за шипингот, не е воопшто како порано. Би нарачувала пак ама ваквата промена без известување ми е крајно несериозна.
   
 6. Fifi84

  Fifi84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  асос за шипинг како се? треба одредена сума за бесплатен шипинг?
   
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.555
  Допаѓања:
  94.754
  Пол:
  Женски
  20 работни дена.
  7 јануари - 2 февруари
   
 8. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.170
  Допаѓања:
  145.384
  Што знам, јас секако нарачувам докај 45-50 евра па не ми игра улога шипингот.

  Они општо ги смениле цените, ставив Хрватска чисто да ми конвертира во евра, и види :)
  SmartSelect_20190315-162413_Chrome.jpg SmartSelect_20190315-162330_Chrome.jpg

  Прво во евра ги поскапеле за 1 евро, а второ не знам дали е грешка или што е, ама 48.50 евра се 2997 денари, а 35.50 фунти се 2601 денар.

  Од друга страна
  SmartSelect_20190315-162225_Chrome.jpg SmartSelect_20190315-162154_Chrome.jpg


  3.25 евра се 201 денар, а 2.60 фунти се 192 денари.

  Дефинитивно во моментов е поефтино во фунти, се водам според курсот на НЛБ.
  Не знам дали ББ имаат некоја грешка или што е финтава.
   
  На ludamaja10, Noemi и buba4e89 им се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.555
  Допаѓања:
  94.754
  Пол:
  Женски
  Го апдејтиравте ли?
  Вака ми даваше пред 2 дена и кога направив апдејт се врати во нормала.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.170
  Допаѓања:
  145.384
  Што да апдејтирам?
  Влагам на нивната онлајн страна... како е кај тебе?
   
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.555
  Допаѓања:
  94.754
  Пол:
  Женски
  Јас имам апликација на телефон. И логото до пред некој ден им беше бело и апликацијата не функционираше убаво. Ги имаше тие проблеми кои ги опишавте погоре. Кога го апдејтирав се смени логото во розе и се врати во нормала.
  Screenshot_20190315-165129_Samsung Experience Home.jpg
   
 12. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.170
  Допаѓања:
  145.384
  Ах, апликацијата не ја користам, ама ја имам.
  Исто си е како на онлајн страната.
  Не можеш да мењаш валути.
  Screenshot_20190315-165223_Samsung Experience Home.jpg Screenshot_20190315-165301_Beauty Bay.jpg  Ако си уште во Малта, затоа ти се евра :)
   
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.555
  Допаѓања:
  94.754
  Пол:
  Женски
  Во Мк сум. Баш сега гледав дека стојат фунтите. Оф, леле (facepalm)
  Исто и за Црна Гора има фунти.
  Навистина, не разбирам.
   
 14. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  7.826
  Нешто чудно се случува со валутите на Beaty bay, јас минатиот месец направив нарачка која уште не ми е стигната а беше во евра и на меилот за порачка пишуваше 21евро, денес проверувам на сајтот во стари нарачки истата пишува дека била 21 фунта, наплатена според денешен курс на фунтата, и сега скроз сум збунета:(
   
  На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  3.987
  За нарачка од пред месец дена платена 27€ - повлечени точно толку од сметката, ми го дава истото кога отварам да видам минати нарачки -наплатени 27£ по моменталниот курс на фунтата.
  Нат најс бјути беј, нат најc.

  EDIT: Палетава ја нарачав минатиот месец по истата цена во евра, сега е 75ден поскапа за нас.
  Screenshot_20190315-182415.png Screenshot_20190315-182347.png
   
  Последна измена: 15 март 2019
  На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.170
  Допаѓања:
  145.384
  И мене ми ги дава старите нарачки во фунти, последно Софт Глам ја платив 47.50 евра, и сега си стои 47.50 фунти.

  Тоа не ме чуди, ок е.

  Со новиве не ми е јасно, зошто е во фунти поефтино него во евра :)

  Околу конверзииве може некој економист да ни помогне, @Lilit можеби :)

  Јас сакав да ја порачам Subculture и дефинитивно беше 47.50 евра, но сега 35.50 фунти дефинитивно ми испаѓа 300 денари поефтина.

  Дефинитивно мењале цени.
  Палетава беше 19 евра, односно 1.174 денари, а сега е 13 фунти, односно 959 денари. Кога ќе одберам Хрватска, излегува 17 евра, што значи секако е сега 2 евра поефтина, но 13 фунти се 15.25 евра. SmartSelect_20190315-194711_Chrome.jpg
  SmartSelect_20190315-195238_Chrome.jpg


  После, сите фан сајзд на Вајолет Вос беа 18 евра, во фунти сега се 19.85, односно 1.464 денари, кога ставам Хрватска се се' уште 18 евра, односно 1.112 денари.
  SmartSelect_20190315-194902_Chrome.jpg SmartSelect_20190315-195134_Chrome.jpg

  После, оваа палета и претходно беше 45 евра, односно 2.781 денар, сега е пак 45 евра, но 47.41 фунти, односно 3.498 денари.
  SmartSelect_20190315-195825_Chrome.jpg SmartSelect_20190315-195216_Chrome.jpg


  Некои работи се очигледно поефтини во фунти, некои очигледно поскапи.

  Им пишав, ми одговорија.
  SmartSelect_20190315-215419_Messenger.jpg

  Не ми е појасно мене.
   
  Последна измена од модератор: 17 март 2019
  На buba4e89, sorbet, Noemi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. beautygal

  beautygal Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  I kaj mene e vo funti nz zosto ..
   
 18. sorbet

  sorbet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  5.256
  Јас им пишав на Бјути Беј и ми кажаа дека не може да се смени валутата бидејќи испорачуваат во Македонија. Видов поназад дека за различна држава има различна валута.

  Исто така се покачи и минимумот за фри шипинг, место 25 евра сега чини 30 евра или 25 фунти како што е на страната.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Оленка*

  Оленка* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  За колку време отприлика стигнуваат пратките од beautybay?
   
 20. beautygal

  beautygal Нов член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  za 20 rabotni denovi dokolku nema praznici :)