1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Parroto world (Светот на папагалите)

Дискусија во 'Дом' започната од candygirl, 28 февруари 2011.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Не, такво ќе остане мало. Може некој грам плус ама ништо посебно приметливо. Бојата на клунот ќе ја промени, или накај плаво или накај розе/бело, по тоа ќе знаеш дали е машко или женско. Машко плаво - женско розе :D
    Е, сипина коска купи му, да си остри клунче и калциум додаток да му е.
    Моево не сака ни да погледне бар клас :rofl: не го јаде, само стои на него. Сега се трудиме да го научиме да јаде барклас прво :D
    А набрзина го припитомивме, и се гали, и не се плаши од раце, и сака околу нас да е. Ама барклас не сака никако.
    Секоја птица различно, иако на повеќето им е омилен.
     
    На cresa-jagoda и dayla им се допаѓа ова.
  2. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Чудно, моиве само да го пикнам, одма почнуваат да плукаат остатоци на сите страни. Остави го неколку дена, љубопитни се, ќе го проба.
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Зошто не огледало? Моиве имат и секој ден пред него се. :D
     
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Му стои повеќе од месец веќе; го проба ама зрнце и не го интересира веќе. :D И колачиња некои ММ му купил, исто, само стои на нив.
    Салата јаде, јаболко и грејп ќе чепне, пиперка исто. Ама класот не го интересира. Прва птица таква.
    Нема везе, и онака не е најздрава ствар на свет, за тренирање се користи оти го сакаат ептен. Ние без класови ќе го тренираме.
    Стариов кај моиве клас никогаш не видел, па еве, најголем другар е со сите, еве го. Битно да е среќен, другото се си доаѓа.
     
    Последна измена: 4 ноември 2020
    На cresa-jagoda и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  5. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не е добро за нивната психа. Мислат дека е папагал тоа што го гледаат. Имаше на нет објаснување. Не се препорачува воопшто.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Јас па, не можам овошје и зеленчук да им дадам. Ме гледаат како да сум им ставила отров. На крај земав дехидрирано овошје и зеленчук во вид на прашак и така јадат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Извалај им го во семиња, и така, ќе јаде семиња и ќе го вкуси и овошјето по семињата.
    И ова не сакаше ни овошје и зеленчук, сега тоа почна по малку. Зелена салата им е омилена.
    Јас и од семињата на претходното му садев во мала саксија, од оние 3-4 сантима омер, најмалите. Израсне набрзина и сето зелено го изглода.
    Или ртени семиња можеш исто, поздрави се као од сувите. На ова уште тоа не сум му давала, едно по едно. До прва го на салата научив.
     
    На cresa-jagoda и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    @Tasija21 што направи со папагалчето? Пушти некоја слика.
     
  9. Tasija21

    Tasija21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Супер е се, го пуштаме секој ден да си лета, сега повеќе сака надвор од кафезот одколку внатре, баш е опуштен.
     

    Прикачени фајлови:

    На tinka-mace, cresa-jagoda, DAngel и 3 други им се допаѓа ова.
  10. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Да јас му купив на моето папагалче,незнаев,и цело време седеше до огледалото,дури не ни пееше ништо,од кога му го тргнав живна малце:D
     
  11. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам како ги припитомувате,ние неколку месеци го имаме и многу е плашливо не сака на рака да застане,кога ке му доближам прст ме гризе,и дали е нормално му паѓаат пердуви и како да заборавил да лета ич не лета?
     
  12. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Моите не се целосно припитомени, затоа што се две. Немаат многу интерес за мене, но доаѓаат на кревет, на телевизор, ми штракаат на мобилен. Со едно е полесно. Полека, полека, секој ден давај му да јаде од раце, да ја асоцира раката на храна.
    Инаку пердуви може да паѓаат од различни причини, од стрес, од митарење, особено ако е сеуште бебе. Гледај дали е активно, дали пее, да не седи со накострешени пердуви во едно место, да не јаде. Тогаш имаш проблем и не чекај, веднаш на ветеринар, затоа што не се како луѓето, настинка па ќе пројде. Туку може лесно да премине во болест со смрт.
     
  13. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Ако не лета можеби е старо.
    Така прв пат ми продадоа старо папагалче. Па кога се распрашав и дознав дека ме измамиле им го вратив и ми дадоа младо папагалче кое одма леташе.
    А со првото сакаа да ме мавтаат, првите 2 недели да не сум го пуштала од кафез да лета, за да се навикне на новиот кафез и на домот каде што е. Ги послушав после 2 недели кога го пуштив не сакаше да лета. Јас го извадив и само си потскокнуваше доле по подот одеше. Ич не пролета неколку дена така чекав. И на крај им го вратив. После за тоа новото младото, само што стигнав дома му отворив вратичката на кафезот и толку му требаше одма излета. Одвај првите денови сме го прибирале назад во кафезот :D
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Моите му купија “девојка” на мојов осамен папагал.
    Бидејќи е пргав,се закача мајка ми рече првиот ден само ќутеле,она дека е малечка била исплашена,ќутеле и двајцата седеле така.
    Во продавницата му рекле лимон една капка во водата дневно,јаболки,морковче по малку да им дадат.
    Инаку му препорачале да земе исто по боја ради навиката од старото да мисли дека се вратил од ветеринар за да не го закача. :D

    Сега испадна ако се спарат ќе бидам баба. Инаку ја крстивме Кика. :rofl:
     
    Последна измена: 6 декември 2020
    На hermosa, tinka-mace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. kittybaws

    kittybaws Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Може да препорачате добар ветеринар во Скопје?
     
  16. Alice998

    Alice998 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2018
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали знаете некој ветеринар што работи за викенд?
     
  17. Opasna barbika

    Opasna barbika Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Zdr bi sakala da prasam ima zenska nimfa bi sakala da zemam i mazjak kolku da ima zanimacija no ne sakam da ja razmnozuvam dali nekoj cuva par da mi dade sovet dali ima.potreba ili moze da ostane sama vi blagodaram na odgovorot
     
  18. Nanooo

    Nanooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Vaka imav 1 papagal maski sea zedovmw pred 1 nedela par masko i zensko .zenskoto e pitomo i saka da se gali i prviot sto beshe e takov no noviot maskiot e mnogu agresiven i kasa nema shansi da mu prijdeme kasa krv ni pusta
    Znae li nekoj sovet kako da go pripitomime
    Pisti mnogu i ne kasa koga sme vo negova blizina
     
  19. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    904
    Допаѓања:
    2.308
    Пол:
    Женски
    ај предложете папагал што ќе може да зборува и која им е цената
     
  20. Didi***

    Didi*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    1.951
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali mozete da mi preporacate dobar veterinar vo Skopje i po moznost da e specijaliziran za ptici ? Tigricata vekje 3 nedeli povrakja proso i na momenti shlajm. Ja nosev kaj 2 razlicni veterinari, no sekoja nova terapija ja pravi 2 dena da e podobra i posle pak pocnuva so povrakjanje. Vi blagodaram