1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Parroto world (Светот на папагалите)

Дискусија во 'Дом' започната од candygirl, 28 февруари 2011.

  1. BlondieWitch

    BlondieWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Луѓе малце сум у паника, тукушто забележав на мојот папагал дека носот му е црвен, женка е, тигрица. Го барав ветеринаарот не ми се јави и у паника сум.. еве и слика, ако некој знае шо би можело да значи црвенилото кажувајте
     

    Прикачени фајлови:

  2. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Пред некој ден земавме тигрица, уште вториот ден имаше малку проблем со столицата, кратко и само од себе и помина. Денес пак како цело време се чешаше позади и и дадов малку раствотен линекс. Но, сега приметувам и кај носето акко да и тече водичка. И чудно прави нешто кај вратчето. Што би можело да биде?
     
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Кога мојата тигрица имаше 2-3 пати проблем со столицата, ми беше кажано да и дадам во водата четвртина парацетамол истолчен и половина линекс, еднаш дневно. А така неколку дена додека да оздрави.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Ме загрижува што го тресе така вратот и што и стои како водичка во носето, како настината да е, како да се тресе....
    А со што и даде парацетамол со линекс, со шприц ли?
    Јас едвај успеав малку да и дадам, со шприц околу 1,5 мл.
     
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Во шишенцето вода што пие ќе раствориш. Немој со сила.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Дечкии веке една годинс чувам розела земена од малечка никако да ја припитомам каса не сака да се гали едвај само да ја допреш, ако и давам семе од рака неќе а јаболче џапа само
     
  7. Didi***

    Didi*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Sto tocno pravi so vratot ? Pravi kako napred nazad dvizenje so glavata, kako da ima nesto zaglaveno vo grloto i saka da go isfrli a ne moze ? Ako e toa i mojata tigrica bese 2 meseca bolna so isti simptomi edvaj ja vrativ od “mrtvite”, vospalenie na dishnite patista imase i koga pravese taka so vratot se macese da go isfrli shlajmot
     
  8. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Има ли некој од тука розенколис,ако може да ми пише порака.
     
  9. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    3.990
    Пол:
    Женски
    Чувам папагалче нимфа, пред 3 часа почна да ја плука храната, ко да повраќа... Има апетит, ама откако ќе јаде ко да повраќа, што може да е причината?
     
  10. Didi***

    Didi*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Nosete go na veterinar…jas licno Pet Vet vi gi preporacuvam deka imav ist problem so tigricata koj traese dva meseca i edvaj ja vrativme vo zivot. Mozno e da e od hranata. Vo slucaj refus hrana da kupuvate togas prekinete, deka mozelo da bide muvlosana. Se prepoznava po toa ako e potemna boja i ako ima kiselkast miris. Na mojava tigrica tri razlicni antibiotika i dadoa i ja upravivme. Od togas davam posebni multi vitamini za tigrici vo vodata sto ja pie ednas na 7 dena, davav vitamin C nekolku meseci po edna kapka vo poilkata (momentalno pauza pravam). Hranata na Padovan e najdobra i opsto nivnite proizvodi. Isto taka namesto vo kafezot da stavate hartija kako sto vprocem pravev i jas, pocnete da stavate pesok za ptici sto sodrzi i razni vitamini i minerali i sto pticata moze koga saka i od toa da jade. So srekja i ne cekajte so nosenjeto na veterinar i zapocnuvanje so terapija.
     
  11. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    3.990
    Пол:
    Женски
    Фала мн за советот ама добар е папагалот, тоа беше пред 2 дена, се опорави. И јас се сомневам на храната, му ја сменивме, сега пак е на старата храна...
     
    На Didi*** му/ѝ се допаѓа ова.
  12. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    3.990
    Пол:
    Женски
    Еве ме пак, за истото папагалче, нимфата...
    Во кафезот пред некој час почна хистерично да лета, и да испушта морничави, силни крици. Двапати се случи тоа, го изнесов надвор, а сега е во соба пуштен, се смири, во ред е. Му чистам кафез и околу редовно, редовно храна и вода му менувам, не знам што може да е причината за вакво однесување?
     
  13. Didi***

    Didi*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Ne sakam da ve plasam, no mojata tigrica tocno pred eden mesec od nigde nikade mi pochina vo rok od 2 casa otkako pocna da ima isto histericni napadi, mene duri mi licea na napadi na cesanje. Ja odnesov vednas na veterinar i mi kazaa deka e mozocen udar. Posle 2 casa mi pocina, na kraj isto so takvi mornicavi krici. Mislam deka nemase papagalche sto bese povekje cuvano od moevo, no ete… Bi vi preporacala da go odnesete sto pobrzo na veterinar, posebno ako se povtori istoto.
     
    На st-el му/ѝ се допаѓа ова.
  14. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    3.990
    Пол:
    Женски
    @Didi*** благодарам многу за советот, ќе следам ситуација, ако треба утре на ветеринар ќе ја однесам.
     
  15. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Имам папагалче тигрица и најверојатно се има повредено само не знам како затоа што си беше до мене не падна или слично за да се случи нешто ама наеднаш почна да криви со ноџето, едвај газеше на него и еве сабајлево мислам му е полошо скоро ич не згазнува и го држи свиткано ноџето и само на една нога стои и не е воопшто расположено цело сабајле спие не сака ни да јаде едвај две зрнца просо само изеде, а обично многу е весело цело време си игра си збори си пее си лета а сабајлево ништо... Вртев по ветеринарни сите ми викаат давај му само апче за болка и не го носи кај нас затоа што нема што да му правиме освен да му дадеме лекови за болка и не можам да разберам како може да немаат што да му прават барем да ја снимаат ногата да знаеме што му е или да му ја фиксираат. Ве молам за совет некој од вас да не знае што да правам или да ми каже некој добар ветеринар што е само за птици по можност.
     
  16. Didi***

    Didi*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Za zal nema kaj nas vo drzavava veterinari sto imaat specijalizirano za ptici, nitu pak imaat nesto mnogu lekarstva i moznosti za lecenje. Pominav mnogu situacii so poslednava tigrica sto mi pocina pred 2 meseca, a i so prethodni sto sum imala. Osven zivimicin drugo ne znaat dadat…mizerija. Ne znam kakov sovet bi vi dala, no po toa sto opisuvate ne e voopsto dobro. Ako ne mu bide podobro od tie apcinja za bolka i vo slucaj da e skrseno nodzeto za zal nema mnogu nadez. Ptici se, nezni se i e mnogu tesko da im pomogne. Vi ja posakuvam cela srekja na svetov da ozdravi dushata mala!
     
  17. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Прашај за совет во продавниците што продаваат папагали и други животинчиња или евентуално ако можеш да стапиш во контакт со некој кој одгледува птици, би требало да знаат да ти кажат некој совет :)
     
  18. Alexandraaa21

    Alexandraaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2023
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Zdravo zemavme dve tigricii, posto prv pat cuvame papagali, me interesira kakva temperatura e najpovolna za niv? I za kolkuu vreme se ucat da zborat, toa ednoto primetuvam samo ja otvora ustata takaa❤falaa odnapred
     
  19. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Тигриците не сакаат промаја внимавајте каде ви се сместени нежни се ептен.Чим се две потешко ќе се припитомуваат со луѓе зошто си имаат друштво.А за зборување треба мнооогу работа со нив и тогаш не е сигурно дека некогаш ќе почне да зборува.
     
    На Alexandraaa21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не сакаат промаја и не сакаат многу ладно. Они се нежни по природа, и бидејќи се две не значи дека нема да се приспособат на луѓе напротив обрни внимание да не се трпат заедно во еден кафез. Јас имам две, па во мал кафез се тепаа, а во голем се сакаат. :drunk:
    За зборувањето не значи дека ќе зборат, прв пат слушам тигрица да збори :?: ама реагираат на звуци. Моите пеат и некогаш пискаат, навечер се мирни спијат.