1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Parroto world (Светот на папагалите)

Дискусија во 'Дом' започната од candygirl, 28 февруари 2011.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.228
    Тигрица нема шанса збор да науче мавнете си тоа од глава
    Ставајте ги на 24 25 температура и никако на прома на ветер да не бидат
     
  2. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.225
    Допаѓања:
    16.599
    Пол:
    Женски
    Јас имам гледано клипови со тигрици што зборуваат ама тие се една во 10000 така да чисто се сомневам дека ќе прозборат особено што се пар.
     
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.228
    Ма не ,не верувам тигрица да зборува немат капацитет за толку
     
  4. Alexandraaa21

    Alexandraaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2023
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Ako ne se lazam citav tuka dekaaa zborele, mozno e i da sum greska ne zameruvajte pospana uste hahaabe ne mora mnogu eden zbor dovolno e hahah, sepak interesnii se, dusii♡
     
  5. Alexandraaa21

    Alexandraaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2023
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Sega se setiv i devojka od Srbija, kazuvase kako zborele, i kako gii ucii, kako se grizi za nivv..Isto Tigrici sepak ke vidime za nekoj mesec
     
  6. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.225
    Допаѓања:
    16.599
    Пол:
    Женски
    Некако како да имаш преголеми очекувања од тигриците.Доволно е да ги сакаш какви што се.Инаку прво и основно тешко е да ги припитомиш.Тој процес оди полека.Ќе се плаши да излезе па нема добро да лета додека не го осознае добро просторот.Може да си седи првата недела некаде на страна во едно место.Ќе им треба многу време да се зближат со тебе.Исто така ако почнеш преагресивно да им се приближуваш да бараш во рака да ти стојат можат да умрат од стрес.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Alexandraaa21

    Alexandraaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2023
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Ne nemam ocekuvanjaa, uste ne gi pustam, da letaat ni kazaa da pomine odreden period i taka, ne se brzam, samo prasav? Zabavni se sekako, sekoe dobro
     
  8. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.225
    Допаѓања:
    16.599
    Пол:
    Женски
    Можеш и вратичката да им ја отвориш ние секогаш сме ги оставале пуштени само навечер внатре а сами си влегуваат кога се гладни
     
    На Alexandraaa21 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.556
    Пол:
    Женски
    Јас така првото папагалче кога го земав ми кажаа да не го пуштам да лета 1-2 недели. Кога помина времето и кога го пуштив да лета не можеше да лета кога се распрашав на повеќе места што е проблемот што се обидува да лета и не може одма доле се спушта на земја, ме прашаа за бојата на носето каква му е, а папагалчето требаше да биде женско според тоа што ми кажаа кога го купив, кога им кажав дека е сиво носето ми кажаа дека папагалчето е старо, дека поради старост не може да лета. Ако е младо женско носето треба да биде розе, а ако е младо машко носето треба да биде сино. Потоа отидов да го вратам папагалчето таму каде што го купив, а тие сакаа да ме изманипулираат дека не е старо и дека уште не е навикнато на просторот, па затоа не лета. Но, на мое инсистирање некако ми го заменија за друго, одбрав машко со сино носе. Сфатив зошто ми рекоа да го чувам 1-2 недели во кафез тоа првото што не сакаше да лета и затоа решив тоа другото што го земав како замена уште од одма да го проверам дали ќе лета. Кога дојдов дома му ја отворив вратичката и за кратко излета од кафезот и си кружеше во собата. Го оставив така неколку саати да ја истражува собата да си лета и застанува, само не сакаше да си влезе во кафезот, си ја сакаше слободата :lol: па ме измачи малку додека да го фатам и ставам внатре за да може да јаде и да се напие вода. И после секој ден го пуштавме да лета, па полека научи и само да си влегува во кафезот, особено му помогна тоа што ни текна од надворешна страна пред вратата да му ставиме едно дрвце за да застане, па да си влезе. А мислам на оние дрвца што им се ставаат и внатре во кафезот.

    Не велам дека и тебе те изманипулирале и дека нема да летаат папагалчињата, ама сакам да ти кажам дека слободно можеш да ги пушташ да летаат. Ако треба и првите денови ќе им помагаш да ги вратиш во кафезот :)
    Само многу да пазиш прозор и балконска или влезна врата да немаш отворено.
     
    На st-el и Alexandraaa21 им се допаѓа ова.
  10. Didi***

    Didi*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Не е точна таа констатација. Мојата тигрица што за зал почина пред 4 месеци, не престануваше со зборување, по цели реченици кажуваше. Ја имавме буквално од бебе, од рака ни јадеше, нонстоп околу нас беше ѝ зборувавме и научи да зборува. Она не испушташе звуци како како птица, туку наместо тоа зборуваше. Исто така ја надмина и статистиката дека во просек знаат да научат најмногу до 8 различни збора. Нашето искуство го потврдува баш спротивното. Со многу труд и зборување можат да научат да зборуваат. Не знам дали е можно овде да прикачам видео за да се уверите.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.228
    Јас верувам во ова ама верувам и дека тоа е 1 папагалче на милион
    Мојот па обратно дивина не даваше ни да му се доближиш а изживеа 9 год
     
    На Didi*** му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Истово што го кажуваш го прави и мојата тигрица. Ја чувам 2 години и не пее или да свири како секој папагал туку постојано збори и кажува по цели реченици. Јас секое зборче одма го запишувам и моментално знае точно 22 збора. Морам да кажам и дека е премногу питомо, не клука, се бацува со сите нас и постојано е со нас, не сака само да седи и цело време доаѓа по нас и сака да стои цело време на рака или на рамо, јас како што викам како крлеж некој е :D

    Туку сакав да ве прашам доколку има некој по искусен, затоа што немаме асални ветеринар во државава или ако знаете некој добар предложете, имам две тигрици, едното е уште мало пред 3 месеци го земавме и пред недела-две едното дупче на носот му се затна, затворено му е и се гледа како да има нешто во него бело, од време на време кива и тешко диши, хрчи кога диши. Денес еве и поголемото исто, едното дупче му е затворено и почна да кива. Се јавував по ветеринари ама сите до еден различно ми кажуваат и не знам кој да послушам. :(
     
  13. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.027
    Пол:
    Женски
    На моја другарка папагалчето се тресе цело и има како течни водлести каки :( како може да му помогне? Што да му даде?
     
  14. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.556
    Пол:
    Женски
    Моето си имаше 2 пати таква мака, по препорака на стручно лице го лечев со 1/4 здробен (истолчен) парацетамол (прав треба да стане) и 1/2 Линекс капсула (да се отвори капсулата) и да се измешаат и да му се стават во водата што ја пие и ако треба и со сила да се однесе до водата да се напие.
    Постапката треба секој ден да се повторува додека да оздрави.
     
    На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Дали на тигрицата смеам да и давам лупено просо. Имав дома па и ставив да пробам дали ке го јаде, од тогаш само тие семиња ги бира од проспто. Ама не знам дали смее да се храни само со тоа. Ја земавме пред една недела мн е млада. А и нормално ли е цело време да си ги чисти пердувите и да се чешка и растегнува. Ме фаќа страв дане е нешто од просото ?
     
  16. Nataalija44

    Nataalija44 Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2022
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Zdr mi se izgubu tigrica ja cuvav skoro 3-4 meseci, slucajno nekako niz vratata letna do sega nikogas taka nema napraveno, da proba da izleta sosema slucajnoo se desi..
    Baravme vo blizina ja nema, nitu vo dvorot, okolinata ja nema :/ nekoj iskustvo, dali moze kje se vratiii,, imam slusnato deka se vrakjaat;(;(
     
  17. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.556
    Пол:
    Женски
    Пробај стави го кафезот на видно место надвор, со отворена врата, можеби ќе имаш среќа.

    И памет за друг пат без разлика дали ќе ти се врати папагалчето или ќе имаш ново, кога му е отворена вратата на кафезот, обавезно затворени сите прозорци во сите соби и надворната врата.
     
    На Nataalija44 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nataalija44

    Nataalija44 Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2022
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Tii blagodarammmm <3333
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.039
    Пол:
    Женски
    Поубаво е да му даваш храна со витамини кога е мало. Пробај да му дадеш јајце со лушпа, морковче, јаболко, краставица. Други овошја и зеленчуци не давај. Зелка никако, отровна е за нив.
     
  20. Dudo

    Dudo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Машки
    Се врати пилето?