1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Parroto world (Светот на папагалите)

Дискусија во 'Дом' започната од candygirl, 28 февруари 2011.

  1. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    И двете се машки :?:
     
  2. 123455

    123455 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    јас мислам дека жолтот е женско, а плавото е машко оти на жолтово како шо гледам розовко му е тоа над клунцето, а на плавково му е плаво :)
     
  3. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Нема врска ако му е розевко е женско :D
    На женското треба клунот да му биде еднобојно,а на машкото со две како што се овие на сликава :)
     
  4. 123455

    123455 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    може ли да ми кажете дали папагалчево е машко или женско (некој викаат едно други друго незнам више какво ми е пилето) :D :D :D
     

    Прикачени фајлови:

    • 1234.png
      1234.png
      Големина на фајлот:
      644,9 KB
      Прегледи:
      223
  5. gordost

    gordost Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
  6. 123455

    123455 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
  7. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Моево папагалче почна да збори. :inlove:
    Сонце мало, го обожавам.

    А и јас уште не знам дали е машко или женско, баш ќе ставам слика да ми кажете..
     
    На Dulceee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zdrave82

    zdrave82 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Ај да ви кажам нешто тие што прават: се хранат, жолтото му дава храна на плавото; плавото папагалче постојано влегува во куќарката, а жолтото не, дали ако е женско си прави место за несење? и жолтото постојано сака да се каче на плавото;
    А кај светлите машки папагали клунот му бил розев заради нивната светла боја, а на женските кафен или бел... додека не видам снесено јајце нема да бидам сигурен какви се :) во секој случај ви благодарам за коментарите :):):)
     
    На 123455 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Здраве колку што се разбирам јас од пaпагали и двете се машки
    И твоето е машко :)
     
    На 123455 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, се зачленив во форумов оти има многу убави теми, а посебно ме заинтересира оваа ;) Гледам дека си се водат убави разговори, и се споделуваат искуства, па добро ќе ми дојде и мене, затоа што пред 2 дена си купив тигрица :clap: Ми рекоа дека е машко, а и јас така мислам, па ако не мислите така, поправете ме :) Уште е тивко, потпевнува од време на време, или кога му зборувам; плашливко е, ама полека се навикнува на моето присуство, дури и почна да си разговара со мене. Си јаде нормално, само уште е пасивно. За летање не го пуштам уште, се дури не поминат барем 2 недели, да не направиме некоја беља, не дај Боже. Се надевам дека брзо ќе се припитоми, оти му посветувам доста внимание. Еве едно сличе :)
    [​IMG]
     
    На MandyLane и Alanna им се допаѓа ова.
  11. zdrave82

    zdrave82 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    секое папагалче при транспортот доживива стерсови, така да по некој ден ќе се стабилизира и прилагоди на просторијата каде се наоѓа... а немораш да го држеш 2 недели затворено, незнам каква бела мислеш дека ќе направе...??? :) :) :)
     
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Па така ми рекоа во пет шопот, демек да се навикне прво на средината. Под беља мислам, да не се удри во некој ѕид или прозорец, да не се повреди :)
     
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Убаво ти кажале во пет-шопот, подобро нека биде недела до две во кафез, тоа е некој си период на навикнување на просторијата и луѓето околу него. Ако веднаш се пушти, тој од страв нема да знае каде да лета и да застане, и откако ќе се измори од летањето ќе падне освен во меѓувреме ако не се удри некаде. Тоа е голем стрес за пилето, подбро е да има време да ја проучи собата. Кога ќе помине тој период и решиш да го пуштиш, само отвори му ја вратичката сам да излезе, ништо на сила. И нека си стои отворена вратичката ако треба со саати додека да собере "храброст" да излезе :) Исто така многу важна работа :!: кога ќе го пушташ, освен затворени прозорци и врати, обавезно да бидат навлечени завесите на прозорците за да не биде фатално! Имав немила случка ради таква моја грешка, си пропатив една недела додека да ми се опорави папагалот.

    За сите кои имаат тигрици и се мислат кој пол им е папагалчето, тие се разликуваа само по бојата на делот кај ноздрвите, значи над клунчето. Кај женските единки бојата е иста како на клунчето, но кај машките е модро-сина боја.

    Мажјак:

    [​IMG]

    Женка:
    [​IMG]
     
  14. zdrave82

    zdrave82 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Никој ништо ново нема напишано позз :)
     
  15. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    ако те интресира несто пиши позз
     
  16. zdrave82

    zdrave82 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    ами ништо посебно не ме интересира сеа за сеа, онака да пишам нешто на страната :) а инаку мојте папагали ги види човек што одгледува папагали и ми кажа дека тиа биле машко и женско :) па на пролет да чекам малечки :)
     
  17. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Од пред неколку месеци и јас почнав да си чувам папагалче :) Кичо мој е незаменлив, не го мењам за ништо :inlove: преку ден знае да биде понекогаш гласен али најгласен е кога имам пуштено музика или ако се закарам со некој и тогаш одма се јавува, ме брани :rofl: :rofl: Од пред некое време многу почна да ми се митари па почнав да му давам минерали за пердувите и витамини во храната на база на зеленчук.Тоа минералите ги јаде али овие витаминиве други не сака да ги виде па не да ги јади.Исто така не ми јади ни сончоглед, само просо јаде чисто.Еве ви сликче да ми го видите Кичо :)
     

    Прикачени фајлови:

    • P101211_20.15.jpg
      P101211_20.15.jpg
      Големина на фајлот:
      517,4 KB
      Прегледи:
      224
    На candygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99

    овие папаглчиња тигрицд ите не јадат сончоглед ретко некои давај му морков,јаболко,љушпа од јајце и креда обавезно или слнова коска да си го остри клучето! бтв срцко прво ти е :rofl: :D
     
  19. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    купи им кучичка за парење инку ништо а дали е машко или женско по клунчето се познва плаво машко розево женско :!:
     
  20. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Си има слонова коска :) јаболко не јади.Љушпа никогаш не сум му дала а морков јади само ако му е изрендан.Абе мн ми е пребирлив :lol: