1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Parroto world (Светот на папагалите)

Дискусија во 'Дом' започната од candygirl, 28 февруари 2011.

  1. 123455

    123455 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    луѓее дај помогнете треба да одиме на одмор а папагалите ке ги оставиме кај комшиите (ке им го однесеме кафезот) што мислите дали ке се адаптираат таму да поседат некое време, дали ке сакаат да јадат и дали ке си останат така питоми коа ке си ги вратиме назат
     
  2. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас ги обожавам премногу папагалите. Но досега не сум чувала. А сакам премногу да чувам. ;(
    Но имам можам да кажам добро искуство,со нив.Едни мои пријатели и комшии чува папагали. И јас бидејќи често одев кај нив знаев речи си што се случува.
    Значи вака имаа прво машки папагали што се викаше Коко,од типот на нимфа( така мислам дека прочитав низ темава,ако сум грешка исправете ме),а и беше прилично голем.Го хранеа само со специјална храна за папагали,просо мислам дека беше.Истото беше збогатено со витамини.Во кафезот имаше и оставено креда од тие школските,за да си остри клунот. :lol: Но незнаеше да зборува. Првите денови кога го купија беше многу див,освен со тој човек што го купил од продавница и што го донел дома,никој не дозволуваше да му се приближи се правеше важен.После некое време омекна.Стана многу мило папагалче,посебно со мене.Секогаш кога беше пуштен од кафезот знаеше да застани кај мене на рамо и да се гали и да ме бакнува,душичка беше.Кога ќе ми го слушенше гласов веднаш ме препознаваше и се поздравуваше.Имаше некој карактер што не дозволуваше секој да го гали и да го држи в раце,мене и на тој човекот што му посветуваше внимание ми дозволуваше.А другите за чудо ги колваше.Знаеше убаво да свири. А и да,знаеше да е свири песната "Зошто си ме мајко родила".Нема да верувате со која емоција пееше,да го слушаш ти се чини дека ќе почнеш да плачеш.После бидејќи беше припитомен газдава на рамо си го носеше папагалов и си одеше дури надвор до продавница,и не бегаше замислете.Сите дури им се чудеа.Една вечер додека слезе газдава заедно со папагалов од такси да земи нешто,бидејќи имаше долга опашка.Таксистот е манал вратата посилно,и му е подфатил опашката и папагалот летна. ;( И никогаш повеќе не се врати.

    После некое време купија повторно друго папагалче беше скроз исто вакво :
    [​IMG] беше женска и се викаше Кокица.Беше многу милозлија уште од првиот ден.Сакаше да се гали со сите,но имаше манаа незнаеше а и не сакаше да пее.Сакаше да се бакнува,да е галиш многу беше добра.Но бидејќи после некое време им се роди бебенце папагалчето мораше да им го дадат на чување кај едни роднини,од тогаш незнам што се случува со папагалчето,незнам дали е живо.

    Вујна ми во Скопје имаше две папагалчиња машко и жеснко и ги чуваше заедно.Абе незнаете колку се мили за гледање.И колку беа само паметни.Машкиот бидејќи беше постар,кога некој влегуваше во куќата знаеше да свири и да предупреди,знаеше да зборува да пее.А незнаете колку беше радосен кога му е донесоа женската.Ау.Дури кажуваше дека Нина ми била женска.Но за жал од старост почина,и сега е само Нина. ;(
    А и двајцата се од типот на тигрици,чинам се викаат.

    Иначе мене ме интересира нешто? Вистина ли е дека папагалите несмееат да патуваат 2-3 саати во кола?Или во било какво превозно сретство? Сум слушала дека од страв можат да умрат?
     
  3. Sara2

    Sara2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Вчера ми беше роденден и брат ми купи папагалцче многу е убаво на изглет, од продавницата ни рекоа дека е околу 3 месеци папагалцето заедно со кафецот кој е како на џив џив и просо со витемини го плативме 950 денара. Има сина боја и е машко го викаме Коќи вчера кога го домесовме бесе многу немирен само одеше од едно на друго место а сега се смири и спокојно си седи треба да му најдам само уште една школска креда за да си го остри клунот. Од продавницата ни кажаа првата недела две да не го вадиме од кафезот за да не го уплашиме многу додека го фаќаме за да го вратиме :)
     
  4. lusi17

    lusi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Јас имав две папагалчиња незнам која раса беа.Едно машко едно женско.Машкото беше многу нервозно ауу не можевме да го фатиме и со нараквиции го фаќавме а паки женката беше многу мирнаа и сакаше да си подпевнува некогаш Џивџи и фифи ги викав :lol: Машкото ми беше фифи :lol: а женката џивџи :lol:
    Кога че требаше да го пуштам машкото во соба тогаш беше лудило не можевме да го фатиме :D Машкото многу ни ја тепаше на женката ја правеше со крви дурии :( Фифи јадеше се пуканки,чимс абе шо јадев јас и тие јадаа од Братучетками Беа многу мирни дурии и на рамо му седеа а моиве ако ми седеа на рамо ее тогаш без уво че останев :lol: Многу ми фалат Фифи го пуштивме а џивџи умре. ;( ;( ;(
     
  5. milagirl92

    milagirl92 Активен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Имам дома папагал тигрица па да ве прашам дали сакаат да спијат во темно или треба да има светлина :)
     
  6. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.500
    Допаѓања:
    1.581
    Кога им се спие си спијат тие и на светло и во темница. Е сега понеактивни се навечер дека се е темно. Инаку пред малку спиеше едниот мој папагал, а светлина нели има.
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Важно е на папагалчето да му обезбедиш добар сон, а тоа значи да го покриеш кафезот со некоја непровидна простирка, да си спие во темница, и барем 10 саати. Во спротивно папагалчето може да стане нервозно.
     
  8. milagirl92

    milagirl92 Активен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    фала исто така е многу диво може ли да е поради тоа што нема ни една недела како го чувам па како да го спитомам да не ми бега :)
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    ^^
    Па да, нормално е таквото однесување на почетокот, убаво ти кажале барем две недели да не го вадиш од кафез, едноставно му треба време да се навикне на луѓето околу него и да ја простудира околината, односно собата.
    Со птица треба посебно многу трпение и работа за да ја сприпитомиш. Сепак тоа мора да биде пополека и без нагли потези, да и се зборува со нормален тон. Прво што треба да и покажеш е да не се плаши од вас и да научи да застанува на прст. Тоа ќе го правиш пополека, ќе му го подметнуваш прстот пред неговите ноџиња, додека стои на гранчето, па ако треба и малку ќе го допреш до ноџето за да добие инстинкт да го подигне и да застане на твојот прст. Секако во прво време кога ќе почнеш да го пушташ прво осигурај се дека вратите и прозорците ти се затворени, и завесите навлечени преку прозорците.
     
    На Her0j** му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ни избега папагалчето и застана на едно дрво одма до терасата керка ми почна да плаче и веднаш отидовме по друго е сега прашањето ми е има ли начин да го вратиме кај нас пак ова избеганово
     
  11. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    ^ Не верувам. Мене ми имаат избегано две папагалчиња и не се вратија :) . Башка се многу впечатливи со боите и лесно можат да бидат плен на поголемите птици, исто и ладно не би можеле долго да поднесат колку што знам, така да... Чувајте си го новото :)
     
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ми умре едното пред една недела :( Цело лето, три години по ред ми стојат на тараса закачени на ѕид високо и незнам како успеа мачка да им се качи (претпоставувам дека е мачка) и да му го откорне цело крилце. Кога отидов да ги приберам вечерта забележав дека му го нема крилото, цело откорнато, немаше ништо ни крв ни ништо, само празно место, а крилцето не му ни беше во кафезот, немаше ни едно пердуфче. Живо беше, го однесов на ветеринар и ми рече дека ништо не му е, дека штом не крвари ќе си живее така, ама веќе сабајлето беше мртво.
    Неможам да си објаснам што и како се случило, дали мачката одела по ѕид и како успеала да му го откорне цело крилце, да нема разлетани пердуви и никакви траги од раширени решетки и слично.
    Повеќе нема да чувам папагали, многу се греота, мали и беспомошни, никако неможе да им помогне човек ако им се случи нешто. Другото (женското) додека беше знаедно со машково глас не и се слушаше многу беше тивка, а сеа се распеала ко да се радува што го нема :@ Воопшто не ми изгледа тажна, а ми имаат кажано дека од жал може и она да умре. :worried:
     
  13. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ок ке си го чуваме новото само ако има некој поискусен да ми каже како да го придобијам поверењето од ова новото папагалче да му зборуваме повеке или што кога ке се доблизам до него и му зборувам го отвара и оно клунчето хахах инаку акако што разбравнанашето целоклунче му е некако кафена или розева боја значи женско е така??
     
  14. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Ќе му треба време да се привикне на вас. Јас моите две години и нешто ги имам, па се уште не се питоми ко што беа тие што ми избегаа. Откако ми умре машкото ова женсково е подружељубиво па веројатно ќе се припитоми уште повеќе.
    А за бојата на клунчето да, и јас така знам. Ако му е нешто ко розевка е женско, а ако му како плава е машко. :)
     
    На Her0j** му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    еве да се пофалам со напредок за една недела чување на новото папагалче
    си пее весело си е вцера го пуштив од кафез сам си испадна ама за влевање не сакаше па морав да го внесам јас а денес го изгладнав и му отворив кафез испадна си полетка и после му го доближив кафезот и ставив храна и он сам по јадење си влезе и така си го прибрав е пробав јаболка и краставичка ама не ги сака не ги јаде абе цивкаше сепреметкашсе по кафезот се качува до горе и се фрла надоле оти немаше просо туку јаболка и краставица кога му го доближувам мојот прст до кафезот и го довикувам по име не бега него стои и со ноктот дозволува да го цепнам малку тоа е за оваа прва недела
    него имам едно прашање ова новото папагалце е поразлично во телото од тоа првото што ми избега подолгнавесто е а тоа другото беше подебелко и како топчесто
     
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Моето е многу припитомено. Не сака да седи сам во соба, секаде не следи нас и да му оставиш врата отворена нема шанси да излезе надвор. Така летото, си седиме сите дома, вратите на терасата отворени и влегувам јас, го викам, го викам, не се јавува. И викнав одеднаш дека го нема и скокаат сите дома, се преплашивме, веќе 4 години го чуваме, како дел од фамилијата е. И се подаде тоа одеднаш од зад завесата, се криело таму :D. Се извадив од памет.
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    Hi,minatata vecer mi se pazbole papagalceto samo e kaceno na grance i cupka vo mesto duri do sega ne pee kako i sekogas koga go pustam ne saka da leta.Ve moooolam kazete mi mnogu sm zagrizena :( :( :( ;( :( .
    blagodaram od napred
     
  18. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Мојот папагал не лета :^) го чуваме 1год. и никогаш не испаднало, врата му ја отвараме ама ништо. Го извадивме навор и кај ќе го ставиш таму си стои цело време и жал ми и морам да го кренам во кафезот за да јаде, чудна работа а ништо не му е, мислам здрав е, се друго си е нормално. Сум чувала 4 папагали до сега, овој ми е 5 ама не е тигрица туку певајучи папагал и е малце поголем од обичните, ама сепак е папагал и мора да лета :!:
     
    На mil4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    Papagalceto mi e dobro :rock: :rock: go odnesov na veterinar mi kazaa deka bilo izgladneto i slabo.mozebi poradi brat mu sto e mn los i ne mu popusta a mojov dzivdzur mila priroda ima i mu popusta :inlove:
    sega go zdebeliv , podebel papagall.... 8) i si leta vo stanot vo sobatapeeme zaedno igrame gangam style :D :D 8) 8)
    PS:Dvajcata se zeleno-zolti tigrici :)
     
  20. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Јас имам две папагалчиња тигрици-машко и женско. Еве сега им е период за парење па ги гледам дека си бркаат работа по неколку пати на ден :lol: . Имам куќичка ставено, еве сега жеката цело време иде во неа, си се спрема за несење. Сакав да прашам дали на некоја од вас и се имаат спарено папагалчињата, обично по колку јајца несат и по колку пилиња излегуваат? После што им правите на папагалчињата, ги давате негде или си ги чувате во друг или истиот кафез...? Многу прашања поставив,ама првпат ми е да ми се спарат,па све ми е непознато?
    Поздравче