1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Parroto world (Светот на папагалите)

Дискусија во 'Дом' започната од candygirl, 28 февруари 2011.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Дечко ми ми го купи папагалчето денес сега ми го подари...Тигрица било мн е мало какода се однесувам спрема него и што треба да се праве??
    каква храна?
    Како да му се приближам побрзо?
    Како да почне да збори-црцори? (само клунчето го оттвора-дали е нормално)
    Прв папагал ми е :D
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    за храна ке му купиш од продавница за животни просо иам и обично има и со витаминчиња некои јас му мешам една такво друг пат друго водичка обавезно ке му менуваш на 2-3 дена јаденјето ке му го дуваш секоја ден оти оно ке си јаде ама лушпите ке ги врака пак во јадењето и ке мислиш има храна а сето одозгоре ке биди лушпи сега е во нова средина и ден два ке биде стално на едно место и нема глас да пушти али за некоја ден ке се опушти
    и птиците се како луѓето не се исти сите секоја си е различен карактер кај мене е многу мирно ретко пее односно додека спиеме е мирно е од кога ке станиме почнува да цивка кај мене е отворено нон стоп ке испадне ке си летне и пак ек се врати во кафезот иако е отворена вратничката ако ен ми се лета не испага по цела ден не доага на рака или на глава да ти застане ама дава да го галиш во кафезот внатре
     
  3. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Мнооогу е немиренн само со клунчето по кафезот гризе ;)
    кога да му купам кредичка? огледалце (самичко е ) :)
     
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Јајце(варено мозе ли да му давам) и јаболко-друго што ...тоа го прочитав синока :D
     
    На sikica7 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Како да му направам некои играчки или најдобро е да ги купам
     
  6. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
     
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Блаагодарам
    :) си леже таму каде што му е храната хахах многу е чудно ова папагалчеее
    гнездо да не сака ... мн се бањааа
     
  8. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Општи прашања

    Каде во струмица можам да најадам папагал што зборува ??/

    П.С. И отприлика колку пари се????
     
  9. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Си имам папагалче тигрица,многу е срце такво е зелено,за роденден ми го купија,скоро година е старо,и се вика пило -.- шо да праам мајками го завикала така и така си остана. Многу е срце а му стаиш прст пред него одма се качува и го шетам насекаде низ стан,оно си лета,го оставам на монитор,телевизор,си пее на песни и на серии,цело време црцори,и кљука се :D има и огледало и тоа коа ке го џапне не го остава :D само незнам дали е машко или женско,ние мислиме дека е женско ама незнам.. јас коа ке станам од спиење му го отварам кафезор одозгора и дека ми е на масичка кафезот каде сака си се шета,позади кафез,пред кафез,во кафез,на кафез :D има потполна слобода цел ден и храна има поред кафезот така да не ми е гладно,а ако не му се шета или лета низ стан,ке си застане на тие внатре у кафезот што се за стоење и си седи и прати кој што и како прави :D многу си го сакам срце ми е :D само се мислам дали да земам уште едно,страв ми е да не се тепаат и да не се намали љубовта кон ова шо ми е затоа шо се ипак две,плус незнам дали ми е машко или женско,еве слика на гугл шо ја најдов,скоро исти се (може и браќа се хихихи :rofl: ) п.с. еве го на монитор ми стои и ми пее и ме глеа :D

    [​IMG]
     
  10. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    види клунчето каква боја му е дали сина или розе боја па кети кажам што е
     
  11. Westsiderka

    Westsiderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    21
    Феминки уште од мала посакував да си чувам папагалче,но брат ми е алергичен на влакна и пердуви од животни па моите тоа не ми го дозволуваа.После толку години, кога веќе и двајцата сме зрели тој знае дека не треба да биде во непосредна близина,јас си имам своја сопствена голема соба,сама си заработувам а воедно и сеуште ја имам желбата сакам едно мило и слатко весело суштество да ми прави друштво. Па дајте ми некој совет се довумам меѓи нимфа и козица. Имам читано дека козиците се најинтересни и дека постојано се во движење,дека не летаат многу. Од друга страна пак дека нимфите се доста гласни,имам своја соба но не дека нешто изолацијава е јака па да не ме фрлат од балкон и мене и папагалов.Која од овие две врсти е најлесна за вдомување, дали се друштвени дали сакаат да се галат.Дали некоја од нив има предиспозиции да имитира говор ( сега имам видено и тигрица да збори со многу труд,и знам дека се зависи од птицата,но јас да си прашам)Не сакам да купам од пет шоп сакам од одгледувачи,доколку некоја од вас има контакт некој,да знае како се движат цените,да ми даде некој совет два околу одгледувањето би ви била многу благодарна.
     
  12. Dr.Ofboli

    Dr.Ofboli Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    312

    Не знам зошто сите сакаат птицата да им збори :) Може да се научи на тоа ама треба многу многу внимание, а може ни така да не прозбори :lol:
    Јас чувам 4 години тигрица, дивјак невиден, ама многу паметен. Си има свои рутини, си живее во свој свет си ужива. Постојано му е отворен кафезот, знае да искочи ретко да се "рамрда" ама пее нонстоп. Кога збори некој, на гласови од телевизор, а да не зборам прозор во пролет кога ќе отвориш, тогаш и крешти :lol: Јас пробував и да го припитомам, се убив од зборење, со саати пред кафез стоев со просо на прст и ништо. Нимфите се мнгоу гласни, стварно некогаш пречи, на почеток е интересно ама после нервира тоа. А и повеќе храна бараат, поголем кафез, ако те клукнат мисли му ја :P
    А сигурно брат е алергичен на пердуви? Обично се на влакна, папагалите не праваат реакции алергиски :) Иначе ефтини се за чување и нема некоја голема обврска :)
     
  13. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    еве го моете папагалче
     
    На ilipili, lana.del-rey, Antoninaaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Јас имам слушнато дека на тигриците им смета врева па затоа пеат (цивкаат)
    на пример моето коа ќе пуштам фен или правосмукалка или гласна музика било што,, почнува да цврчори... иначе исто и со кучињата.. еднаш нешо си пеев, и тоа почна да завива со мене... газдарицата мислеше дека и тоа пее, ама уствари еднаш Мелита во една емисија кажа дека букава им сметало на кучињата и затоа пееле... е сеа ова за тигрицава шо го кажав е за тигрица, за другите видови не знам... :)))))))
     
  15. Dr.Ofboli

    Dr.Ofboli Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    312
    Птица е мора да пее и крешти. Сигурно дека вревата од цврчорењето ан птиците не и смета туку се радува , така и со нашите гласови, и телевизорот :) Со кучињата е тоа така затоа што многу поголема фрекфенција на слушност имаат од нас, а завиваат од среќа и радости кучињата :)
     
  16. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Па повеќе накај плаво иде,некако темно виолетово со плаво ^.-
     
  17. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ако е ова пишувано за боја на клунчето тогаш сино и варијанти на сино се за машките а розовите и варијанти на розе боја за женските папагалчиња
     
    На lana.del-rey му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Бидејќи не најдов содветна тема решив да пишувам овде .Јас сум голем љубител на птици.Веќе скоро 5 год си чувам дома канаринци.До пред две недели имав два ,едно машко и едно женско.За жал машкото ми побегна,сега девојката е сама.Планирам да земам уште едно,но овој пат сакам да биде женска,пошто воопшто не се согласуваа со машкото.А и имам читано дека женките повеќе се согласуват.Незнам сепак сум во двоумење дали да е машко или женско,ако сакате да ми дадете совет кој има искуство со одгледување на канаринци.Еве баш ваква е мојата лепотица :lol:
     

    Прикачени фајлови:

  19. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    Е папагалите што зборуваат во Скопје се 600 евра :@ Иначе имаш повеќе варијанти на папагали што `зборуваат` тоа се како:
    *Африкански црвеноопашест сив папагал
    *Плав Макао
    *Ара папагал(сличен на Плавиот макао но почесто е зелен или црвен(мое мислење можеби и Ара и Макао не се разликуваат но сепак...)) :?:
    *Какаду
    Во Скопје во Капиштец/Центар ќе најдеш има еден,тој што ти го спомнав погоре(не сакам да ја спомнам цената не за друго :worried: ),но сепак,најдобро би ти било да си земеш од оние љубовните птици и нив можеш да ги научиш да зборуваат но треба време за нив.А тие се:
    ~Розенколс
    ~Тигрица(ко моиве две што сега ми црцорат на глава :lol: :?: )
    Е сега другите не ми текнуваат,но би можела и некоја феминка од овде да ми помогне ;) :) .
    Па,тоа е тоа се надевам дека ти помогнав. ^-^
     
  20. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    Давај му овошје!Јас така само го опуштив мојот Розенколс(како мала).Секогаш кога јадев портокал,јаболко,круши му сечев по едно парче и му ставав да јаде меѓу решетките на кафезот.А,и со која храна го храниш? :^) Моиве папагали до сега што сум ги чувала,ги хранам без некоја специјална марка т.о си имаат скромен живот :) . :sun: Толку од мене. :)
     
    На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.