PICA - желба и конзумација на нехранливи материи во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Dioora, 20 февруари 2016.

 1. Dioora

  Dioora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2014
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  191
  PICA - абнормална желба за конзумација на "храна" како креда, песок, хартија, стакло, пепел и слично.

  Здраво мамички,

  темава ја отварам со цел да го споделам своето искуство, а секако и вие вашето.
  Откако влегов во третото тромесечие од бремемоста ми се јави чудна желба да јадам хартија. Имено, желбата се јавува кај трудници кои имаат ниско железо иако хартијата не го содржи. Затоа и прогуглав малку и видов дека е честа појава во бременост. Дали вие сте искусиле вакво нешто?