1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Placenta praevia (плацента превиа)

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 29 мај 2012.

 1. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.848
  Пол:
  Женски
  Мислaм декa сo тaквa пoстелкa прирoднo пoрoдувaње не е мoжнo. Други ризици дaли имa и кoи се не знaм, a не знaм ни дaли мoже дa се кaчи нaгoре.
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.059
  Допаѓања:
  199.239
  Пол:
  Женски
  Тоа е плацента превиа... апсолутна индикација за царски рез, природно нема да те породуваат. Освен ако не се качи нагоре понатаму, претпоставувам дека не си ни до средина на бременоста, што значи има уште време да се намести. А ако остане долу, тогаш со царски рез ќе те породат.
   
 3. Leo_29

  Leo_29 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  5.022
  Пол:
  Женски
  @Annath @fana уште малце 18 полна, имам уште ехеее :)
  Сите што ме виделе (и Димчев и друг др од Систина) прво ме прашуваат: Лежиш???
  Димчев рече дека може да се качи, ама се сомневам. Никој ништо не објаснува поточно, освен што ме прашуваат дали лежам. :) па затоа и се сомневам дека ќе се качи.
  И уште нешто, по што знам дека е ниско, пред неколку дена ме болеше вагината, ме сецнуваше толку силно што цела подрипнував. Ноќта неможев да заспијам, што до сега не ми се случило. Станувам сабајле, ни трага ни глас од болката. Се што може да претпоставам е дека тоа беа нозете на детево и дека добив 10тина клоци. Инаку, уште не сум го осетила да мава во стомаков. Се надевам дека се ќе биде ок. :f:

  Едит: за царскиот, веројатно така и ќе биде, иако, пак викам, докториве викаат има време ќе видиме.
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.848
  Пол:
  Женски
  @Leo_29 не се секирaј и прaви тoa штo ќе ти речaт дoктoрите aкo речaт лежи ќе лежиш. Нaјбитнo е бебенцетo дa е дoбрo и дa се хрaни дoбрo , a бoлките и пoрoдувaњетo (кaквo и дa е) ќе ги издржиш. Уживaј си немa ништo стрaшнo.
   
  На IvanaCS, stevemila, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Leo_29

  Leo_29 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  5.022
  Пол:
  Женски
  Така е @fana ќе одмарам. Само да биде се ок. Со лесно на сите. :)
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 6. spirkovski

  spirkovski Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.614
  Пол:
  Женски
  Јас сум со плацента превиа, денес бев на контрола и постелката почнала да се крева, 21 недела сум. Лежи си и одмарај се ке биде добро :*
   
  На mal.ecka, fana, Ano и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.463
  И мене пред 2-3 недели кога бев на дежурен бидејки многу крварев ми рекоа дека имам плацента превиа. Искрено лежев само 4-5 дена, после низ дома фаќав некои ситни работи( ручек,садови,прашина...) дури и до Џамбо и Сити Мол бев на брзински. Викендов и кај моите отидов и се беше ок.
  Ама јас си ризикувам на сама глава си правам експерименти.
  Утре сум на контрола да видиме што ќе кажат.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Leo_29

  Leo_29 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  5.022
  Пол:
  Женски
  И јас тркнав до сити мол :$
  Само имам уште две недели до преглед, кој ќе издржи :o:
  Минатиот пат направив проба, шетав 3 пати во 1 недела, по 30тина минути и ми рекоа Лежи! :) лежам, освен нешто ситно низ дома.
   
  На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. spirkovski

  spirkovski Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.614
  Пол:
  Женски
  Денес на комисија ми го продолжиле боледувањето на 15 дена и ми пишува контрола и конзилијарно мислење. Зарем е можно да ме пратат на работа со плацента превиа? Има некоја од вас шро оди на работа со ваква дијагноза?
   
 10. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  9.287
  Допаѓања:
  125.030
  На последниот преглед докторката кажа дека имам ниска постелка а цервикс 4.5 мм.
  Засега не ми препорача лежење,само појас за трудници,јас искрено загрижена сум и чекам следна контрола на 5 Септември.
   
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.733
  Таква е процедурата. До 60 дена се дава на база на мислење од спњцијалист. Над 60 мора конзилијарно мислење. Однеаи и без проблњм ќе ти продолжат.
   
  На spirkovski му/ѝ се допаѓа ова.
 12. spirkovski

  spirkovski Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.614
  Пол:
  Женски
  Ок, фала кукла, јас реков на работа ќе ме праќаат, се исплашив :sweat:
  @mal.ecka баш ќе прашам за појас на контролата, мене др. ми рече мирување, и ако нешто правам само со седење.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  9.287
  Допаѓања:
  125.030
  Која недела си??Со многу девојки кои имаат искуство како моето сум разговарала и сите носат таков појас,прашајси.
   
 14. spirkovski

  spirkovski Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.614
  Пол:
  Женски
  Јас сум 24та недела, од каде се зема тој појас, кај што има медицински помагала?
   
 15. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  9.287
  Допаѓања:
  125.030
  Заедно ќе раѓаме:angel:
  Ако го земаш преку фонд од аптека,мене ми беше долга процедура,не сакав чекање и го зедов од продавница за ортопедски помагала,дупло е поскап ама кога се работи за бебе не е битно.
  Ете читам кај тебе почнала да се крева кај мене тек 21 недела се спушти:(
   
 16. spirkovski

  spirkovski Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.614
  Пол:
  Женски
  Не се секирај има време да се качи. Кај мене беше тоталис а сега е малку поткрената од лева страна е на преден ѕид. Др ми рече има фора до 28ма да се качи убаво, ако не барем до 34та недела да издржиме. Само да се живи и здрави бебушките, што треба ќе правиме.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  9.287
  Допаѓања:
  125.030
  А цервикс како е??
   
 18. spirkovski

  spirkovski Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.614
  Пол:
  Женски
  Цервиксот ми е 4
   
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.733
  Мислам дека зборувате за различна работа.
  Ниско носење не е исто со плацента превиа. Кај второво, плацентата го покрива цервиксот.
   
  На fana и danichap им се допаѓа ова.
 20. spirkovski

  spirkovski Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.614
  Пол:
  Женски
  Не е ниско носење туку плацента превиа, еве сликичка
   

  Прикачени фајлови: