1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Placenta praevia (плацента превиа)

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 29 мај 2012.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да да, кај тебе. @mal.ecka ниско го носи и не е исто со твојата состојба.
     
  2. spirkovski

    spirkovski Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.614
    Пол:
    Женски
    може не сме се разбрале :) јас мислев и таа е плацента превиа.
     
  3. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.260
    Допаѓања:
    124.755
    Мај мене е како на 2 слика,докторката рече за да биде нормално треба да биде горе,како на првата слика,кај мене е како на 2,баш имам и сликче,затоа и мере цервикс рече засега нема лежење бидеќи цервиксот е 4.5 мм.Не зборуваше многу и не сум многу упатена ама мислам ист случај е како @spirkovski
     
    На spirkovski му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Explavusha

    Explavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво. И кај мене е констатирана плацента превиа некаде во 28 недела. Пред некој ден бев на преглед во Санте кај др Јегени и го потврди истото. Сега сум 35 недела и ми рече накај 38 ќе правиме царски. Досега не сум имала никакво крварење, бев прилично активна сега веќе цела недела сум дома и одмарам. Дали има некој сличен случај како мојот и како поминал низ сето тоа? Искрено премногу сум исплашена. Бебето е супер веќе има околу 3 кг.
     
  5. Rose-tulip

    Rose-tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2014
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Женски да ве прашам, ми рекоа дека имам плацента превиа, тоа беше на скринингот во 20та недела, па кога бев во 24та докторот ми рече дека мноогу малце се поместила нагоре но сеуште си е ниско поставена. Ме интересира дали има некоја со слично искуство и колкави се шансите постелката да се помести комплетно нагоре?
     
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Do 28 moze da odi nagore. I mene na vtor skrining mi kazaa pa za 4 nedeli bese pak vo normala
     
  7. spirkovski

    spirkovski Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.614
    Пол:
    Женски
    Мене ми се качи, само одмарај и не дигај ништо тешко (fingers)
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    I mene na posledniot pregled mi rekoa placenta nisko dole bebe gore. Iskreno ne mi rece nisto ni lezenje ni odmaranje. Koga ke odam 21-22 nedela ke prasham jas navistina sum mn. aktivna na rabota doma so dete stani ova ona dali malku 30 min
    Ke odmoram of me faka panika ama cekam sleden pregled
     
  9. Tweety Sweety

    Tweety Sweety Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2017
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    На колку време одите да проверите дали се кренала постелката? Мене сега во 24та недела ми констатираа маргинална плацента превиа, досега се беше во ред. И рече лекарот само треба добро да се следи. Не успеав да го прашам за колку време пак да одам да ме види?
    Како одевте вие? Има ли шанси да се покачи мојава?
    Кои симптоми ги имате?
     
  10. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    1. Доколку се забележи плацента превиа во првото или второто тромесечие нема никаква причина за загриженост. Всушност многу бремености започнуваат со таква плацента. Како што расте и се шири матката, плацентата спонтано се повлекува нагоре и се подготвува за породувањето. - Ова го најдовна нет.
     
  11. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Мирувај и нема да имаш проблеми . Навистина може да се повлече плацентата . Само зацртај си дрка треба да бидеш дисциплинирана и нема потреба од паника и тоа е за бебуши се ќе правиме .
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Многу мирување и ќе се среди без нервози...мојата беше ниско долу 18 нед па ете сега се качи горе 33нед има време за да се качи само повеќе мирување... во последното тромесечие и синко се намести со главче и постелка се качи нагоре смирено само и се ќе биде во ред :*
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    ama mislam deka e razlicno da go nosis bebeto nisko, od ova placenta previa.placenta previa e koga del od placentata ili pa uste poloso cela placenta lezi na grloto
     
  14. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Ми беше дел од плацента на грлото зафатена плус и синко ниско ама се крена сама е сега веќе цело грло е друго...
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    dali placenta previa vi ja vidoa preku abdominalno eho ili preku vaginalno.zosto mene nekna koga bev na pregled,preku abdominalno koga me gledase se bese super,ne kaza nisto,posle koga rece ajde da merime grloto vaginalno e togas vide i mi rece placenta previa.ne znam zosto abdominalno ne se gledase.i dakam da ve prasam dali strogo miruvavte ili ne treba tolku strogo
     
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @lavica82 јас истерав школска бременост со целосна плацента первиа.
    Од толку што беше ажурна матичната моја не ми ја ни запримети кај ми е,што ми е.
    Се породив со царски рез.
     
  17. Viki tonci

    Viki tonci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2018
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Aj da si prasam uste nesto. Isto na priska mi rekoa deka placentata e dole i deka e mozno da bide placenta previa. Od sto citav sto znaci mi se krena kosata od strav. Dali mi e opravdan stravot? Na iskustvo sepak poveke veruvam i neznam sto bi pravele da go nemame ova katce za da si olesnime
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    @Viki tonci rano e za da se zboruva za placenta previa,taa migrira so znaci moze da se krene nagore
     
    Последна измена од модератор: 19 јули 2018
    На tambelina, Viki tonci и Martka им се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Рано е, има и повеќе од доволно време да се качи.
     
    Последна измена од модератор: 19 јули 2018
    На tambelina и Viki tonci им се допаѓа ова.
  20. Viki tonci

    Viki tonci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2018
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Фала ви danichap и lavica82 ќе се надевам на тоа дека ќе се среди. Сега незнам дали треба строго мирување, др од приска ми рече се нормално само тешко да не кревам ама некако не ми објасни до крај. Во вторник ќе одам кај мојот др.ама искрено многу се плашам од се,а таман помислив 13 недели малку може да се опуштам да излезам од дома сега пак сум во кревет цело време