1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Placenta praevia (плацента превиа)

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 29 мај 2012.

  1. Viki tonci

    Viki tonci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2018
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Добро што си прочитала за што се работи ама не значи дека се ќе биде и кај тебе така. Треба многу мирување,сексуални односи се строго забранети,немој да дигаш или да гураш нешто тешко никаков напор што вклучува стомак. Јас имав исто тотална превиа ама бременоста ја истерав до 37 недела без компликации, во смисла на крварења и сл. Породувањето ми беше со царски рез, бебето е супер а јас поминав малку потешко. Имам пишувано погоре во темава. Внимавај на себе и се ќе биде во ред, ќе си имаш најубаво бебувче
     
    На thelittle17, #Bebe123 и Ѕвездички им се допаѓа ова.
  2. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Патував во 4-5ти месец.после тоа не. Да, одмарав, не одев на работа, и се правев полека. кај кој Др си? Тој што те советуваше?
     
  3. #Bebe123

    #Bebe123 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mila bitno da bidete dobro I vie I nie

    Jas patuvav do 5 mesec sega sum vo 6 I eve pak trgnav sega se vrakjam doma I zdravje veke nikad ne odam. Inaku sum kaj Popovikj vo sistina
     
    Последна измена од модератор: 11 јуни 2019
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Viki tonci

    Viki tonci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2018
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Не е проблем ако патуваш ако тој што вози е внимателен, не ти треба трескање и нагли движења на пример како на мотор скутер и сл.
     
  5. #Bebe123

    #Bebe123 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Dobro e se vrativ doma veke ne odam nikad inaku ne sega koga patuvav celo vreme bev ispruzena a na motor nikako otkako ostana bremena se nemam kaceno. Vi blagodaram na site za podrskata
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  6. #Bebe123

    #Bebe123 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Jas bev na kontrola I vo GAK I isto mi potvrdija totalna placenta previa I isto mi rekoa deka za 4 nedeli uste edna kontrola bidejki mozno bilo placenta da navlegla vo mocen Meur I deka e mozno da napravat histeroktomjna za vreme na carski rez. Ti kako pomina mene mi e mnogu strav I koj doktor tr operirase.
     
  7. Viki tonci

    Viki tonci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2018
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Iskreno jas za histerektomija bev izvestena den pred poroduvanje, deka e mozno da dojde do toa i za zal dojde. Oporavuvanjeto e malku potesko sepak se dve operacii vo edno izvedeni. Samiot cin na poroduvanje bese so celosna anestezija pa nemozam da znam kako bilo, samo mi kazaa deka pocnalo krvarenje koe nemozele da go soprat i zatoa e otstraneta i matkata. Se porodiv na GAK, so trojca dr. Samargiski bese vodecki koj e i sef na oddel., dr.Ema, i dr.Magunkov. Nemav nikakvi komplikacii posle toa i do denes sum ok. Malku e problem psihicki da prifatis poradi godinite i se ama bitno sum ziva i zdrava i imam sreka sto moite deca ke rastat pokraj mene. Sepak ne e nekoj golem nedostatok se zivee najnormalno taka da jas ke sum vecno blagodarna na timot sto me porodi, sto navremeno go sogledaa rizikot i za celata griza i podrska. Probaj da ne se opteretuvas so toa, moli se da pomine se vo najdobar red da si se gusnete so maloto sonce i se ke bide kako sto saka gospod, tuka ne sme mokni nisto da promenime.

    Ako mozam bilo kako da ti pomognam so sovet i za se sto te interesira pisi mi vo poraka
     
    На thelittle17 и Ѕвездички им се допаѓа ова.
  8. #Bebe123

    #Bebe123 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Ne znam neka naprqvat se stontreba samo da bideme dobro i jas i bebeto i da se vratime doma zivi i zdravi bidejki imam i eden sin. Uste ne e sigurno toa mi go rekoa kako zadna opcija ako ima premnogu krvarenje. Ti blagidaram za podrskata i see nadavem deka brgu ke se oporavime i nie. Ti posakuvam se najubavo vo zivot zivot
     
    На Ѕвездички и Viki tonci им се допаѓа ова.
  9. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Ајде да ја активирам темата да не им досадувам на труднички муабети и второ тромесечие. Имав комплетна плацента превиа во 12та недела со првото крварење. Еве ме сега 18та недела маргинална е ама пак розов слуз и болки ме фатија. Буквално од најбанални домашни обврски се јавува болка. Не кревам тешко мирувам 70% од времето ама па и скроз да се исклучам не бива. Живец сум ме нервира неред.

    Примив 3 инекции од 12та недела прогестерон, сега уште една. Цервиксот е супер 4см. Бебуш е добар. Мисла ми е само ради болката која почнува со повремени пресекувања па останува тапа и упорна на едно место.

    Што да направам да ја кренам постелктата уште малце освен утрогестанот, прогестерон и мирување? Спомна докторката да проверам хемостаза и ддимери. Доколку примам и клексани ќе има ли разлика? Или сега се што правиме е подршка и превентива со надеж за најдобар исход?
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мене ми кажа докторот до 28 гн има фора да се качи. И кај мене е маргинална превиа. Кога го прашав, сериозно ли е нешто, ми кажа демек не било страшно, освњн што било битно за пораѓајот. Се надевам ќе се крене мојава.
    Сега ме замисли со болкиве. Ги имам и јас. Ама па цело време сум во движење :(
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Плацента превиа е сериозна состојба, и за мајката и за бабето, и тоа според мене треба баш озбилно да се свати. Ако ти рекле да мируваш, мирувај. Нема друго. Има можност постелката да се качи сама по себе, како што ќе расте плодот. Тоа што те нервира неред, те разбирам, ама ова е момент кога треба да одлучиш дали ќе мируваш, или ќе средуваш неред. Претпоставувам дека си читнала на темата ... и тоа е.
    Јас колку што знам не постои начин ти сама да ја качиш постелката. А тоа што те праќа матичната на преглед за димери и друго, е заради тоа што можно е положбата на бебето да е таква да притиска на некоја вена или артерија, или е рутинска контрола, заради превенција. Клексаните не влијаат директно на тоа постелката да се покачи. Влијаат на друго. Види во темите за клексани и д димери. Затоа е многу важно да си го слушаша матичниот гинеколог. Јас имав плацента превиа, ама стварно бев дисциплинирана, многу. Тешко е, знам, ама јас имав оргомен мотив...
     
    На thelittle17, tambelina, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    @Ѕвездички ти благодарам многу ќе пробам да си ги исконтролирам нагоните. Нема а малце станам се разработат одма се враќа тапа болка, легнам ли мирна сум. Тоа е кај некој повисока границата може нешто од нешто кај друг пониска. Се знае што ми е најбитно. Ќе се залежам и бидам дисциплинирана до следен преглед.
     
    На tambelina и Ѕвездички им се допаѓа ова.
  13. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    И јас бев како тебе ама да видиш како сум можела да издржам. Што се вика кај паднало не станало.Мораш, ќе игнорираш. Некои мажи ги превземаат обврските некои не ама тоа е такви какви се наши се :) За хемостаза и д димери Авицена знам имаат опција за домашна посета. Е сега се плаќа тоа. Ама ако мораш да лежиш, ќе прежалиш.
     
    На tambelina, Ѕвездички и Tsukinory им се допаѓа ова.
  14. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Извинете што ќе се умешам во муабет. Ме интересира кој те пропаѓаше со таков случај во државна, како си задоволна и каков е процесот? Дали има можност ако е маргинална планета превиа да биде и природно? Има ли разлика во закрепнување од обичен царски? И од кој датум/недела почнавте да дискутирате за како ќе биде породувањето? Извини што те навасав со прашања 8-|
     
  15. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Немаше некој посебен процес,ме породија царски Др.Гетов и др.Чалков во Гевгелија со целосна анестезија,но тоа беше пред една деценија. Резот е мал и ниско,заздравувањето ми беше стандард немав потреба ниту од трансфузија, е бебето ми беше со апгар 7/8/9 ,малку потешко ја извадиле но немаше никакви дополнителни проблеми ниту потреба за терапии.Кај мене беше partial ,не се сеќавам точно кога ми кажаа дека ќе бидам царски но знам дека кога влегов во 38г.н. правев цтг и тогаш го закажаа царскиот за 3дена пред предвидениот термин. Нормално ме следеа на цтг и немаше причина за порано да ме породат.
    И јас тогаш инсистирав за спонтано-природно породување,но докторот ми објасни дека не е возможно во мојот случај поради partial и положбата на бебето. Колку што се сеќавам за marginal е можно спонтано породување но сепак зависи и од полажбата на бебето и општата состојба на мајката и бебето,повеќе фактори играат улога. Тоа најубаво специјалистот треба да ве информира и да ви каже кои опции ги имате,ризиците итн.
    Јас сум презадоволна, и од стручноста и од посветеноста, ме информираа ми објаснија ми одговорија на сите прашања,на крај и ме породија без никакви проблеми и последици.
    Секое добро, и со лесно бременоста :f::f::f:
     
    На mamaJana и Tsukinory им се допаѓа ова.
  16. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    @tambelina најдетално до сега. Многу дилеми ми разјасни. Ти благодарам многу на одговорот. :l:
     
    На Ѕвездички и tambelina им се допаѓа ова.
  17. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Не знам колку си активна на форумов, ме интересира како дојде до др. Самарџиски? Јас никако не успеав, велат ептен стручен бил. Драго ми е што се добро поминало.
     
  18. Josephine18

    Josephine18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Мамички здраво .

    Имам 27 години , без претходни абортоси и сериозни инфекции ( освен Кандида ) , крвната слика ми е супер , д'димери , хемостастаза , мокрача се е во ред .


    Бременоста ми се одвиваше сосем нормално , си пешачев редовно , секс 4,5 пати неделно со внимание , без кревање тешко и нервози, но во 20 недела и 5 дена ми се случи да прокрварам малку при мокрење ( крварењето е или светло розево исто како пред да добиеш или е темно кафеаво како што кога завршува менструацијата ). Најчесто имам само некоклу какпи на тоалетот при бришење , а понекогаш и во wc шолјата . Веднаш отидов до матичната и која ми утврди placenta previa . Отидов и на второ мислење во приватна клиника и ми ја дадоа истата дијагноза . Ми дадоа терапија од 6 инекции Progesterone depo 250 mg еднаш неделно , Utregesteron 200 mg 3 пати днвено орално да ги зимам , Pancef еднаш дневно за превенција на инфекција , како и Linex Forte . Ми забранија секаква физичка активност , буквално само лежење и до wc да одам , потешко од чаша вода да не кревам .

    Инску фала Богу бебенцето е супер , и crevix ми се супер .

    Веќе 3 дена сум на терапијата и знам дека е прилично рано , но крварењето не е сопрено во целост .


    Дали сте имале вакво слично искуство , кога ви престанало крварењето и кога ќе почне да се крева плацентата ( и дали воопшто ќе се крене во ваква состојба ) ?

    Ве молам за мислење за состојбата и секој совет плус е добредојден .
     
  19. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Јас немав крварење воопшто,па не знам како е со крварење, но знам само дека она што ти го кажува лекарот е најточно. Тој гледа, следи, знае што ти препорачал, следи ги советите и се ќе биде во ред.
    Јас мислам дека до кај 20 та недела има шанси постелката да се качи, но сепак кај секоја е различно, кај мене не се качи. Мирување е главното нешто, и секако како што ти кажале, ништо тешко да не креваш. Совети што јас сум ги добила од други мајки се да не јадеш цитрусни плодови, анананс, да не пиеш чај, благо малку - речиси ич, туширање набрзинка со млака вода, суви сливи за да не добиеш запек, позитивни мисли и одмор. Со лесно
     
    На Josephine18 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MissArte

    MissArte Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Здраво, имам ниска постелка, ми кажаа пред 2-3 месеца, но докторот сеуште очекува дека ќе се крене, како и да е следиме. Последен пат бев на преглед во 29 недела, сега сум влезена во 31,па наредна недела сум пак на преглед. Има некој искуство со породување со ниска постелка која не го покрива цервиксот, мора ли да е царски? Има ли некој на кој му се кренала околу 30та недела? Се разбира ќе си го слушам докторот, но ме интересираат искуства, и се разбира ми треба малку напојување со позитива :) [​IMG]