1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

pomognete mi :/

Дискусија во 'Канта' започната од aleksandra.m23, 8 октомври 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. aleksandra.m23

  aleksandra.m23 Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site pred nekoj den doznav deka sum bremena no ne sum sposobna da gledam dete na moite 16 godini i ve molam dali zanete nekoj ginikolog sto ne bara potpis od staratel za abortus zatoa sto ne sakam moite doma da doznaat a jas sakam da abortiram i ve molam ako znae nekoj takov genikolog pisete mi pozdrav <3
   
 2. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.104
  Допаѓања:
  36.834
  Пол:
  Женски
  Пошто си малолетна секаде ке ти бараат потпис од родител. Така да ке мора да им кажеш на твоите дома за состојбата во која се наогаш.
   
 3. aleksandra.m23

  aleksandra.m23 Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  ne sakam da doznaat moite roditeli takvo nesot znaci ne sakam tia se tolku gordi na mene pa ako doznaat deka sum bremena neznam sto ke mi napravat zatoa ne sakam nikoj da doznae od moite roditeli dali moze bez potpis ili dali moze decko mi da potpise samo a ne roditel ?
   
 4. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.104
  Допаѓања:
  36.834
  Пол:
  Женски
  Едно е ти што сакаш/несакаш друго е реалноста. На малолетник при таква интервенција бараат потпис од родител.Друг начин нема. Ако сакаш да абортираш потребна е твоја согласност и на твоите родители бидејки како што кажав си малолетник.
   
 5. aleksandra.m23

  aleksandra.m23 Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  а дали бараат лична карта или нешто слично на родителот што ке дојде со тебе за да потпише?
   
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.465
  а што сакаш? да отидеш некаде на црно и да те упропастат па и тогаш кога ке бидеш СПОСОБНА да не можеш да родиш пошто на 16 год не си имала памет???? Очигледно немаш памет чим си направила таква глупост, а ако уопште малку го имаш ке побараш помош од твоите родители кои се надевам ке ти го дотераат паметот.
   
  На zalosna, SimonaTino и duffi им се допаѓа ова.
 7. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.622
  Допаѓања:
  135.056
  Па сигурно бараат некоја идентификација, не може секој да ти биде родител.

  Родителите мора да знаат за твојот проблем, имаш само 16 години, абортусот не е играчка.
  Знае ли таткото за тоа, во каков однос сте, што вели тој? Во ова не си сама, мораш да им кажеш на родителите!
   
 8. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  460
  Јасно ми е дека не сакаш да дознаат твоите, јасно ми е и зошто, но мора да им кажеш.
  Тоа што сакаш да го направиш не е мала работа.
  Вистина, може да бидат разочарани, да те гледаат со други очи ама од друга страна ти треба подршка од нив, пред, за време процедурата и после тоа.
  Ако не сакаш да им кажеш и на двајцата кажи и само на мајка ти. Мислиш дека си направила неопростлива/непоправлива грешка ама не е така.
  Кој знае, може и ќе те подржат на начин на кој не ни одчекуваш па и да го задржиш бебето.Рабирам дека си мала и дека не си отчекувала да станеш мајка на 16 ама размисли си добро, советувај се, не однесувај одлука така избрзано.
  Колку и да мислиш дека ќе ги разочараш тие нема да престанат да те сакаат, во тоа можеш да бидеш сигурна.
  И кога веќе си се решила да аборитраш мораш да им кажеш за заедно да најдете соодветно место, добар доктор. Не дај Боже да ти се случи нешто за време на процедурата (посебно ако одиш кај некој шубе доктор), секако ќе дознаат.
   
 9. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.104
  Допаѓања:
  36.834
  Пол:
  Женски
  Бараат,колку што знам заверуваат таму податоци и согласност дека во случај на некој непредвиден проблем одговорноста ке ја сносите вие.

  Duffi oчигледно знае таткото и се сложува со нејзината одлука.Само може и него да му напраи проблем ако е пунолетен да го гонат кривично дека завел малолетник.Сама си праи проблеми девојката.

  Да беше полнолетна ке си отидеше сама но вака ситуацијата е поделикатна ,како што за обичен преглед е потребно присуство на родител така и кај оперативна интервенција е потребна согласност дека на негова одговорност детето подлегнува на интервенцијата.
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.567
  Како бе правите деца а не сте способни да ги чувате?
  Или дозволувате да ви се тресат внатре дечковците од страв да не ви избегаат :^)
  Луѓе плачат за деца а вие сте збеснале
  Кај ви е умот не знам
  Ајде кажи им на твојте, таман ќе ти го сонерат умот
   
  На zalosna, DigY и butterfly.mk им се допаѓа ова.
 11. instruktor

  instruktor Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2012
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  38
  Разговарај со родителите, тие знаат што е најдобро за тебе, за се има решение, немој да правиш ништо на своја рака, за да не се каеш покасно за грешките. АБОРТУС НА ЦРНО НЕ. Не дај боже ќе добиеш некоја инфекција од која после никој не може да те спаси, а да не зборувам за последиците од ДОЖИВОТЕН СТЕРИЛИТЕТ. Размисли убаво и соочи се со реалноста и со твоите родители. Некои грешки не се поправаат покасно во животот.

  Поздрав
  Инаку јас сум медицинско лице и ти кажувам од медицинска и од човечка гледна точка, нелегалниот абортус е играчка со сопствениот живот
   
 12. aleksandra.m23

  aleksandra.m23 Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  ДА дечко ми како што викате вие таткото е полнолетен..Моите родители го знаат и знаат дека сум во врска со него и тој комуницира со мајка ми и татко ми добро живее со двајцата и мајка ми и татко ми имаат толку ного поверение во него и сеа после ова незнам што ке биде моите дома никојпат нема да ми дозволат да бидам со него и ке го замразат а јас толку многу го сакам и незнам

  Ние имавме однос на 6ти октомври таа вечер му се скина кондомот и тој малце сврши во мене значи повеке сврши вонка отколку во мене а на мене требаше да ми дојди на 4тврти октомври а веке 8сми сме :/ нез стварно незнам што ке правам :/
   
 13. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  541
  Допаѓања:
  1.011
  А ти како разбра дека си бремена? Тест правеше ли? Или само дека ти доцни?
   
 14. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  741
  кога ти беше последна менструација само пиши ни ? да разјасниме некои работи и како дозна дека си бремена со тест ?
   
 15. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  460
  Мислиш на 6септемвир,а ти касни веќе 4 дена, така? Ти направи ли тест? Беше ли на лекар да ти потврдат бременост?
  Да не брзаш без потреба.
  Се разбира дека твоите ќе изгуват доверба во него и нема да сакаат да бидеш со него. На начин го зезнал животот на нивното девојче.
  И ќе изгубат доверба, нема да те гледаат како мало девојќе веќе, ќе бидат построги со тебе ама што друго би отчекувала од родители што те сакаат и се грижат за тебе.
  или мислиш веќе ти каснело 2 дена кога ви се случило несреќата? Пак ќе те прашам, сигорна си дека си бремена?
   
 16. aleksandra.m23

  aleksandra.m23 Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  Последен патм и дојде на 2/3 септември но ние имавме секс со дечко ми на 6ти октомври и тој рече дека малце свршил во мене и ми касни :/
   
 17. jasmina83

  jasmina83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2013
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  77

  a od kade znaes deka si trudna pra vi li test ili samo deka ti kasne
   
 18. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  460
  Ако си трудна значи дека си останала трудна во септември.
  Тогаш се сте имале ли таков "несреќен случај"?
  Оди си на лекар нека те прегледа пред да ја лупаш главата во ѕид без потреба
   
 19. aleksandra.m23

  aleksandra.m23 Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  не во септември имавме само еден пат однос и сме немале таков несрекен случај
   
 20. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  741
  ова не држи вода ако си имала последна менс 2-3 септември значи наредна требало да добиеш на 2-3 октомври а ти си имала ризичен однос на 6 октомври значи и за време на ризичниот однос тебе ти каснела пак што значи останата си бремена од некој друг однос што сте го имале измеѓу од 2-3септември до 2-3 октомври
  ај трк по еден тест направи го сега и еден утре сабајле и пиши ни пак
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.