1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Pomosh, pomosh

Дискусија во 'Канта' започната од PHW, 18 септември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. PHW

  PHW Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Ciklusot mi kasni veke 10 dena ( seksualno sum aktivna inaku, no so zastita ), bev na bolnica endometriumot mi e zadebelen i iznesuva nekade okolu 20mm, mi zedoa mokraca i otkrija infekcija na mocnite kanali, i vo edno mi napravija i test za bremenost preku mokracata, beshe negativen, mi rekoa dokolku ne dobijam ciklus za 2 nedeli pak a dojdam ke mi prepisale nekoi apcinja i pak ke me videle na eho, dali e mozno testot da gresel ? dali e mozno da sum bremena ili ciklusot mi kasni poradi infekcijata, smenata na vremeto ili nesto slicno ? pomosh ve molam,navistina sum zagrizena !
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.471
  Допаѓања:
  100.700
  Пол:
  Женски


  Смири се малку , гледам дека си по голем стрес , ќе ти дојде. Сигурен е тестот секако , ако покажал негативно значи не си бремена. Опушти се малку зашто и со психата касни менструацијата.
  Каква дијагноза ти утврдија , да не имаш полицистични јајници?
   
 3. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  99 проценти од тестовите за бременост од аптека се точни, а овие што се вршат преку урина се точни-и јас имам правено неколку такви од паника што ме факало не за друго :D за такви работи не да сум паничарка :tmi: можеш да верувап во секој случај, и друг пат-ПАМЕТ ВО ГЛАВА :fubar: :)
  и арно што ме потсети Кортисаки-полицистичните јајници се и те како голем проблем-и јас го имам тој проблем, и кога ми објасни гинеколог што се тоа, и како изгредаат :o бев-како меури над јајниците се таложат и никако да пукнат :x затоа и доцни циклусот :!:
   
 4. PHW

  PHW Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Doktorkata mi rece deka imam cisti na jajnicite, no me isplasi zadebeleniot endometrium ,imam citano deka kaj devojkite pred bemenost se slucuva toa poradi smestuvanje na bebeto
   
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.471
  Допаѓања:
  100.700
  Пол:
  Женски
  Ако ендометриумот е зголемен над 5 мм се зема терапија.Докторите затоа и ти дале апчиња да пиеш,твојот ендоментриум е 20 мм.А за бремена не си , тестот е 100% сигурен.
  Мензисот ти доцни бидејки имаш полицистични јајници , еве и јас го имам истото , така да не се потресувај , пиј ги апчињата и оди повторно на контрола да видат како стоиш со цистите.
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.650
  Допаѓања:
  196.199
  Пол:
  Женски
  Ендометриумот се задебелува во секој циклус, односно, се припрема за можно вгнездување на оплодената јајце клетка. Ако јајце клетката не е оплодена, ендометриумот се лупи и доаѓа до исфрлање на јајце клетката и излупениот ендометриум, познато како менструација. Нешто слабо стоиме со биологијава, а?
  Ајде смири се, ќе добиеш, не си бремена.
   
  На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
 7. PHW

  PHW Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Go znam toa, no doktorkata mi rece deka mojot e premnogu zadebelen, toa me isplasi , no sega e vo red, se uveriv deka testot e 100% siguren
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.