1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Portishead

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од gingerchild, 26 август 2012.

 1. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Portishead е Англиски трип-хоп бенд, формиран во 1991 година во Бристол, од страна на тројцата сегашни членови: Geoff Barrow, Beth Gibbons и Adrian Utley. Именуван е според град оддалечен 13 километри западно од Бристол.
  Нивниот прв албум Dummy беше издаден во 1994 година и достигна огромен успех во САД и Европа, кадешто продале повеќе од 150.000 копии, пред да направат турнеја.

  Дискографија

  Студиски албуми
  Dummy – 1994
  Portishead – 1997
  Third – 2008
  Концертни албуми
  Roseland NYC Live – 1998

  Немаше тема за бендов, па отворив. Сметам дека има форумџики кои ги следат Portishead.

  http://www.youtube.com/watch?v=yF-GvT8Clnk

  [​IMG]
   
  На Trnche, Anabelle и cinderella5 им се допаѓа ова.
 2. gita223

  gita223 Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  8
  баш ми е мило што се отворила тема за Portishead :) ги обожавам
   
 3. Anabelle

  Anabelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  458
  Им ја обожавам музиката, совршени се.
  2011 летото коа беа на Exit, се сеќавам бев излезена во парк со друштво и додека сите муабетеа пиеа и се дружеа јас лежев со слушалките на уши бидејки на антена5 даваа пренос во живо :D

  Иначе едни од поомилените песни ми се :
  http://www.youtube.com/watch?v=gEQNAZGoZrw
  http://www.youtube.com/watch?v=Vg1jyL3cr60
  http://www.youtube.com/watch?v=MAsrDu3pL2g
   
  На gingerchild му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Scar.Tissue

  Scar.Tissue Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.044
  Како бе само две мислења на оваа тема?
  Жално е...
  Него, да се навратам јас тука.
  Музиката на Portishead ми е совршена. Моќна и морничава.
  Сензуална и секси.
  Создадена за совршени ноќи. Права мистерија
  Гласот на Beth, е токму таа мистичност и сензуалност истовремено.
  Квалитетни ноти.
  Концертот во Roseland NYC - секоја чест. :bow:
  http://www.youtube.com/watch?v=Vg1jyL3c ... re=related
  Breathtaking.
   
  На Anabelle и Trnche им се допаѓа ова.
 5. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.289
  Пол:
  Женски
  Многу сакам трип хоп и често ги слушам нив, предобри се :) Не знам зошто темава не е активна, зар нема љубители на трип хоп :( Имам дури и нивно цд, понекогаш знам да го пуштам и да си слушам :)
  Омилена песна оваа :D

  Колку пати само ми била на рипит...
   
  На adolfhitler му/ѝ се допаѓа ова.
 6. adolfhitler

  adolfhitler Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски