1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Post it board) Таблички за потсетување

Дискусија во 'Дом' започната од Lux, 24 октомври 2011.

  1. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Си имам две вакви табли ама не ги користам за потсетување. :D Закачени ми се на ѕидот и на нив има слики од мене и моите пријатели, семејство... Инаку сликите ми се правени со украсни рамки на имикими :D Сега сакам да си купам уште една па неа може да ја користам како потсетник. Или пак пријателите да ми пишуваат на шарени ливчиња по нешто, јас да си напишам некои мудри мисли и да си ги закачам. Моите ми се чудат како ми се трошат пари за тоа, сите деца барале фармерки, маички и чизми а јас табла. Ама што да правам кога ме радуваат такви мали работи. :angel:
     
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Ќе си напраам апдејт на одговорот, сега строго за накит ми користи, во немање на простор за ''скапоценостиве" мои.
    Иначе во план ми е да ја трансформирам во memory board, само со слики, писма, пораки и разни глупости од најблиските и најмилите :) :l:
     
  3. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Одамна сакам да си купам али се заборавам :tmi:
    Ќе си купам денес ако ми текне иначе би ја користела како потсетник за писмени, за на забар кога имам закажано..
    И за накит ако има место :)
     
  4. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Мене бога ми ќе ми требит вакво нешо :D едно вакво чудо да си направам, оти само се замарам со ливчиња :D
     
  5. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.118
    Пол:
    Женски
    Имам ваква табла, ама нема улога на потсетник за секојдневни обврски, туку има улога на табла со спомени и работи што ги сакам. Имам закачено слики, исечоци од списанија, мотивациони текстови, слики од омилени бендови и сл.
    Интересен украс е,ми стои веднаш над кревет...
     
  6. O.l.i.v.a

    O.l.i.v.a Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    122
    Пред некое време си направив голема ваква, зашто неможев да си ја најдам посакуваната големина а и рамка украсна да ми одговара со собата.. како и да е не ја користам за пост ит ливчиња, планирам да испозакачам слики. А ливчињава ги лепам кај стигнам, на тастатура, монитор, полици, на врата, на биро :lol:
     
  7. laryla

    laryla Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    229
    Имав порано,уште кога одев во средно.Отпрвин чував сликички,етикети од омилените продавници :D , некои ливчиња испошкртани...После ставав ливчиња шо треба да направам у денот,такви некои ствари,ама на крај ме примрзе па фрлиф таблата,и си купив нотес.Мора да ги знаете оние дебелите мали нотеси,кожни,има за секој ден и секој час.Од тогаш не испуштам такво од рака,и да ви кажам,многу ми користи.Неморам да застанувам и да мислам шо требаше сеа да праам.Постојано е во моја близина нотесот,само го отворам за тоа што ми треба и кога ќе завршам нешто го прецртувам со една линија,и некогаш ставам штикла.Ми стана навика уште од тогаш,и супер е,за негубење време беспотребно. :)
     
  8. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Од кога се канам да си купам ама никако да го направам тоа, само што и да си купам нема да ја користам како потсетник туку сакам да си закачувам слики и некои такви мои важни спомени... а што се однесува на потсетник, во последно време почнав да си запишувам во мобилниот во мемо и ми стои на дисплеј и мнооогу ми помага :)
     
  9. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Некои луѓе ако стават такво ќе треба додатна табла да потсетува дека има табала за потсетување :D
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Имам таква табличка во мојата соба, над бирото, таму си ги закачувам белешките кои ми се потребни за на факултет, имам и над креветот, таму си закачувам слики, интересни пораки, некои ливчиња, to do листи ....
    На фрижидерот со магнет обесуваме ливчиња од рецепти, пораки кај сме што сме, нешто ако треба да се купи - направи :)
     
  11. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Јас имам една табла од плута со средна големина над бирото. Не закачувам многу потсетници ама имам закачено слики од мене, другарки, семејството... личности кои ми значат. Многу добар украс е на ѕидот. Ете најдов некои примери кои многу ми се бендисват 8)
     

    Прикачени фајлови:

    • img30o.jpg
      img30o.jpg
      Големина на фајлот:
      99,3 KB
      Прегледи:
      437
    • img6o.jpg
      img6o.jpg
      Големина на фајлот:
      97,6 KB
      Прегледи:
      437
    • img70o.jpg
      img70o.jpg
      Големина на фајлот:
      88,3 KB
      Прегледи:
      437
    • img96o.jpg
      img96o.jpg
      Големина на фајлот:
      96,2 KB
      Прегледи:
      437
  12. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Ако ми треба нешто за потсетување го користам мобилниот :D Мemo и готово :D
     
  13. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Сакам да си купам една, но во Велес, во книжарите има многу мали, за 200 денара. Две ливчиња да ставиш и полна е. Сакам некоја необична, не дрвена, поинаква некоја, со топувчиња да се закачува. Имам многу равоти за закачување, сликички, некои ливчиња со пораки кои ми се залепени со салотејп. Кога ги вадам ми се кинат.
    |(
    За потсетување користам самолепливи ливчиња, во бои што се, имам во форма на јаболко. Многу ми се слатки, цела соба ми е изналепена со такви. Лепам околу компјутерот, а во шкавчето со книги имам за на училиште, за тестови и писмени. Имавме едно, вертикално беше и имаше напишано како листа
    * на заболекар
    * на гости
    * на училиште
    * во продавница, и имаше едно топче на конче беше и го носиш до местото каде што си, па така дома знаеја каде сум или јас за нив. Но ми се изгуби некаде, па да ве прашам да не знаете од каде да си купам ? Многу ми вршеше работа.

    Си барам идеи за табла, па еве некои кои ми се допаѓаат. Може да ви бидат од корист.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас имам купено од Џамбо, но тоа е само како плута листови, тенки се, не се урамени, 3 имаше во пакување и беа околу 50 ден. Јас ги имам залепено на ѕид и си закачувам работи со обичниве шпенагли за вакви таблички што се, но морам накосо да ги боцнувам затоа што право би требало во ѕид да ги набодам. Со лепенки си закачувам исто. Предност е што може да ги обликуваш како сакаш и многу се ефтини, јас и не ги сакам тие во рамка што се. :)
     
  15. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Многу сакам организери,планери,потсетници. Имам и во мобилниот и на меил , а богами и вакви на хартија. Во сите си запишувам различни работи. Овие табличкиве ми изгледаат малку несредено и освен тоа се достапни за сечии очи. Јас си сакам приватност,да си шкртнам што планирам/сакам да направам. Имам за школо ,за обврски од тип забар,фризер,козметичар, до важни датуми , родендени ,забави,прослави. Убедливо најобемни ми се списоците за што треба да си докупам. Кога ќе видам така на хартија поразумно одлучувам дали нештото стварно ми треба.

    Инаку овие ливчињата за потсетување ми се ептен фини,шаренки. Обично му лепам такви на татко ми на фрижидер ако треба нешто да сработи. :)
     
  16. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    За такво со топче види во Алевадо, знам имаше едно време таму.
     
    На Chocolate.me му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Конечно, и јас си направив. :rofl: :rofl: :rofl:
    Се мислам, дали го сликам, оти има слики.. После треба да ги замаглувам. :wasntme:
    На морска пења, ставив еден материјал/хартија, што е за подароци. Ама по друг е материјалот, сличен на платно.
    Испринтав, еден куп поговорки, повеќето се смешни. И ги обложував со салотејп. Затоа што, ако не ги обложев, ќе се разлетаа насекаде, и ќе требаше еден куп шпенагли да ставам. Вака изгледа, по спастрено. Башка, му ставив само бели и плави шпенагли, за да одговара со детската. Штета што немаше розеви/лила.
    Направивме, 2 таблички, коцкички, и ги ставивме една под друга. Едната е потемна плава, а таа под неа, е посветла. Посветлата е моја. :wasntme:
    Да не го фалам, ама многу е убаво. :inlove: :wasntme:
     
  18. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    ^ Би сакала јас да го видам твоето, се гледаме на интернет, некои прилично невозможни за некои од нас. Ќе ги покриеш некои битни работи, слики и слично,
     
  19. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Еве го моето недопраено, го правев зимоска, со баѓи уништена морска пена, малку прснато со розев спреј, но гледате се уништи и не го допрскав. Има поучни цитати и реченици кои вреди да застанеш и да ги прочиташ. Го правевме со сестра ми, ама уште треба да се прави, ќе ставам после пак ко ќе го доправиме.
    Закачено е на ѕид над елементчето со фиоки.(како да го кажам не зна)
     

    Прикачени фајлови:

    • DSCN4791.JPG
      DSCN4791.JPG
      Големина на фајлот:
      332,4 KB
      Прегледи:
      270
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Епа ај тогаш, и јас да го ставам моево.. :wasntme:
    Во втората слика, фатив малце од на сестра ми. За да видите дека се со различни бои, и едно врз друго. :rofl:
    На таа малецката слика, сум јас за полуматура. А на тие двете горе, што се споени.. Сме со другарките, и затоа има ливче: creating new memories with your friends. :)
    Edit: Тоа срцето, виолетовото.. Јас го направив, го сошив, и му бутнав памук.
    А тие срцињата, црвени, сестра ми ги направи. :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Grejsi, pamelche, Chocolate.me и 3 други им се допаѓа ова.