1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Postmodern Jukebox

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Lady Phoenix, 15 ноември 2015.

 1. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.306
  Пол:
  Женски
  Не наидов на тема за оваа група, па решив јас да отворам, бидејќи сметам дека заслужува посебно внимание и простор.

  Основач на оваа група е Scott Bradlee, кој е музичар, пијанист, композитор и аранжер. Исто така е вљубеник во џез музиката уште од рана возраст, а е познат по своите вирални видеа на YouTube. Групата е активна уште од 2004 година, а карактеристично е тоа што изработуваат кавери на познати, претежно современи песни, преработувајќи ги во џез стил и други жанровски варијации. Групата брои огромен број на постојани членови и соработници, видеата им се ретро, со интересна костимографија и сценографија кои се во согласност со песната, а најчесто и кореографски поддржани. Се истакнуваат најмногу по тоа што секогаш се застапени вонсериски вокали.

  Јас генерално не сум љубител на современава музика, повеќе пати се имам изјаснето дека слушам постара музика, меѓутоа во нивна изведба сето тоа звучи како да е од некое друго време ме имаат освоено со доста песни кои инаку не ги сакам воопшто.

  Дали некој од вас е запознат со постоењето на оваа група, дали ги слушате, како ви се допаѓаат...?

  Ако не ја бива темава, се знае - канта. :)

   
  На SV1911, MilaP, nadja29 и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.775
  Пол:
  Машки
  Групава случајно ја открив, имаше ставено песна на некој од нашиве портали - ми се допадна, па ѕирнав и друго од нив.

  Се сложувам, нивниве верзии, особено во однос на „современиве“ хитови, се далеку подобри. :)

  Една од омилените од нив (инаку, песнава у оригинална верзија не ја поднесувам :D):  П.С. И оваа е закон.

   
  На SV1911, MilaP, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
 3. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.914
  Допаѓања:
  51.078
  Пол:
  Женски
  Јас ја открив, т.е. ми ја покажаа пред две недели, и ми е најнова опсесија.

  Најомилени ми се преработките на Like a prayer, Talk dirty и Die young.
   
  На SV1911, theowndemon, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. nadja29

  nadja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  342

  Eдна од подобрите преработки ми е :)
   
  На SV1911, Lella, MilaP и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.174
  Допаѓања:
  28.345
  Пол:
  Женски
  Од темава дознав за бендов и не знаев која песна попрво да ја пуштам.
  Одлична работа, современи песни, па дури и некои ептен утнати како Анаконда ги преработуваат на толку префинет начин. Прекрасно! Еве јас решив овие две да ги издвојам:

  Оваа посебно ми се допадна:

  Мислам дека пијанистот најдобро си ја врши работата, иако и другите не се воопшто за потценување, особено вокалите. :bow:
   
  На SV1911, Bender Rodriguez, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Среќа

  Среќа Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  2.566
  Пол:
  Женски
  Овие ги знам уште пред неколку месеци и најмногу ми се допаѓа преработката Maroon 5- Мaps. Проверете и други песни од истата пејачка Morgan James.
   
  На SV1911 и crimson им се допаѓа ова.
 7. Среќа

  Среќа Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  2.566
  Пол:
  Женски
  Проверете ja и преработката од Anaconda-Nicki Minај. Браво за сите, сите се добри, а треба да имаат и турнеја низ Европа ама како и секогаш не доаѓаат во Македонија.
   
 8. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  1.991
  Допаѓања:
  34.148
  Пол:
  Женски
  Сите им се преубави :inlove:
  Патем, од тука дознав за нив...сега осеќам дека 24/7 ќе се слушаат :lol:
  Од сите, овие ми привлекоја доста внимание   
  На Lella, nadja29 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 9. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.306
  Пол:
  Женски
  Мило ми е што ви се допаѓаат и на тие што сега ги откриле преку темата и на оние кои ги знаат од претходно. Секогаш сум за квалитетна музика и квалитетни вокали. Ве поздравувам со уште нешто од нив:

   
  На Lella, SV1911 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 10. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.359
  Допаѓања:
  56.167
  @Lady Phoenix Ти блгодарам! Titanium ми е омилена, а преработката е баш интересна.

   
  На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.