PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

 1. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.295
  Допаѓања:
  10.663
  Пол:
  Женски

  Јас утре ќе правам веројатно приска - дадов крв пред една недела, а утре сум на скринингот. 13+3 сум утре.
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nane26

  Nane26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2018
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  Мешиња добро утро,гледам дека имате полемики околу ПРИСКА тестот и скринингот. Вака сега првиот скрининг, кој се прави помеѓу 11 и 14 недела, е скрининг кој го прави стручно лице и се однесува на даунов синдром. Според мене, скринингот треба да го правите кај стручни лица,кои се експерти за скрининг, а не кај вашите матични. Врз основа на мерењата од скринингот, матичниот ви закажува за ПРИСКА тест, за кој ви зимаат крв, и заедно со мерењата од скринингот, се даваат параметри за трисомиите,односно дали постои висок,среден или низок ризик за даунов синдром. ПРИСКАТА не е ништо друго,туку само математичка пресметка на ризик фактори.
  Еве ви и линк за да ви биде појасно. Поздрав и убав ден.
  http://avicenalab.com.mk/mk/Izvestuvanje/Prisca-prenatalen-skrining
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  441
  Приска се прави само со првиот скрининг или мора да се испитува со секој скрининг истовремено? Првиот пат правев и скрининг и приска , сега ми закажаа термин само за скрининг.
   
 4. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  2.914
  Пол:
  Женски
  Еднаш се испитува, ако не дај Боже има ризик, понатаму се прават други подетални испитувања.
   
 5. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.660
  Допаѓања:
  8.491
  А кое стручно лице би го препорачале? И што се случува ако излезе среден,висок ризик?
   
 6. Nane26

  Nane26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2018
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  За стручни лица за скрининг во Ремедика: др. Елена Петрова, др. Симонида Котларова,во Систина др. Димчев, во ПЗУ Др. ИНА, др. Ина Станкова. Ако другите членки знаат и други слободно нека ме дополнат. А за тоа дали може и дали ќе искочи низок,среден или висок ризик,не сум компетентна да давам мислење,сепак докторите што го прават скринингот ќе ве упатат што понака. Поздрав и секое добро.
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tetoviranta

  tetoviranta Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2018
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  1.288
  Пол:
  Женски
  Ако искочи висок ризик прво и најбитно е да не се крене паника. Сепак станува збор исклучиво за статистика. Најчесто следуваат дополнителни испитувања, или амниоцинтеза или неинвазивни преналани тестови како нифти, трисоми и сл. Тие се многу померодавни од приската бидејќи ја ипитуваат самата днк на бебето, а не статистика и веројатност како приската.
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. cvetelina

  cvetelina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  53
  Dali e vo Red IMG-f169e39c2e947d2ea696de88b538aa23-V.jpg
   

  Прикачени фајлови:

 9. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  22.818
  Пол:
  Женски
  На cvetelina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cvetelina

  cvetelina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  53
  Zagrizena sum posto mi rekoja deka imalo sansi da ima anomalija spored ovie rezultat koi se potcrtani so penkalo mnogu sum Zagrizena i voznemirena no sto i da bide jas nese otkazuvam od moeto bebence
   
 11. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  12.013
  Пол:
  Женски
  Абе што ти е какво откажување :)
  Тоа прецртаното значи ризик 1 спрема 246 за таа болест што е наведена на таа линија, а другото е 1 спрема 1000и нешто.
  Гледам горе ти пишале да направиш и пренатален тест, тој е оној што е по 600-700еур ама по годината гледам си 86та што значи имаш 32год, а го препорачуваат на трудници над 35год, ама и помлади го прават ако имаш вишок парички и ако сакаш да ги исклучиш и тие можности.
  Јас имав како твојот ресултат сличен, но не ни размислувам дека не е во ред нешто.
   
  На cvetelina му/ѝ се допаѓа ова.
 12. cvetelina

  cvetelina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  53
  @
   
 13. cvetelina

  cvetelina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  53
  Fala ti srcka jas vervam deka se ke si bide super pobarav mislejne i od drugi Doktori mi rekoja nese tolku strasni rezultatite pa Sega gospod kako saka
   
  На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  Ич не се замарај и мојот резултат е сличен, имам 33 години трета бременост. Имам биохемиски ризик, според докторите на Гак тоа значело дека може во текотна бременоста да креваш притисок или да се јави проблем со постелката. Веднаш откако ми излегоа резултатите од Приската бев во Систина кај Димчев, неговото мислење беше дека нема индикации за натамошни испитувања. Плус со мм правевме муабет дека секако ке го задржиме бебето и не испитував ништо понатаму. Следи го притискот редовно мене ми се крева до 150/90 одам редовно на Нефрологија, носев холтер и пијам Метилдопа по едно на ден. Мене докторката кај која одам на клиника ми даде флаерче за нифти со нејзин потпис и печат така што мислам дека и некоја корист имаат па сите ги советуваат да направат вакви тестови
   
  На cvetelina му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  996
  Допаѓања:
  323
  Пол:
  Женски
  здраво до сите мамички. јас сум 21 недела бремена денес бев на 4д т.е скрининг втор.
  термин ми е 10.11 ама денес според сите пмерења пишува дека испаѓа 18.11.
  ве молам за мислење.
  инаку се е во ред ама мене ова некако не ми иде со терминов.
  има ли некоја мама со ваква ситуација.
  сега дури и постојано мрда и се гледа на кожата како е немирно и се е ок.
   
 16. bella.gk

  bella.gk Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  637
  Пол:
  Женски
  девојки знам дека малку е глупо прашањето,со инвитро сум и дали на резлтатот од приска пише оти бременоста е со ифв дека не сум од ск а резултит треба да ми го земе една подалечна роднина а не знае и несакам да објаснувам на сите за ифв,па некој да ми казе ако има правено приска после ифв бременост.
   
 17. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  Пишува дека е со ифв во смисла ифв да или не. Ама зошто да ги земе, резултатите ги праќаат на меил на матичен гинеколог
   
 18. bella.gk

  bella.gk Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  637
  Пол:
  Женски
  ок ти благодарам,да и мене ми казаа дека ќе ги пратат кај матичниот,бев кај него и ми рече а вакви резултати не стигаат тука и ме откачи
   
 19. Alex***

  Alex*** Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Mila i mene mi rekoa deka mi se na granica vrednostite i mi preporacaa da napravam test preku krv. Go napraviv i se e vo red. Dlaboko vo sebe znaev deka e vo red no se resiv za da ne mi bide pametot dali e dobro ili ne...
   
 20. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.990
  Пол:
  Женски
  Мои пријатели така ги извадија од памет, па правеа нифти се беше ок.
  Девојчето е 2год скоро, кукла е.
  Не се секирај, не е сеедно знам. Со Господ напред, се да е во ред.
   
  На Alex*** му/ѝ се допаѓа ова.