PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

 1. done

  done Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  70
  Нешто не ми е јасно. Ми закажа матичната за приска во ГАК, тоа значи дека таму ќе ми прават и скрининг и ќе ми земат крв или само крв ќе ми земат. На упатот пишува само приска ништо друго.
   
 2. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
  Ако не ти кажала да одиш кај нејзе да ти направи скрининг истиот ден кога ќе правиш приска, ваљда на гак ќе ти го направат скринингот.
   
  На done му/ѝ се допаѓа ова.
 3. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  4.951
  На ГАК прво ќе те гледаат на ехо (скрининг) па после ќе ти земат крв и ќе те прашуваат неколку прашања.
  Резултатите ќе стигнат кај матичниот директно.
   
  На Martka и done им се допаѓа ова.
 4. Alex***

  Alex*** Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Da i skriningot ke ti go napravat.sigurno ti pisuva na upatot koja soba. I od tuka ke ti kazat da odis da ti zemat krv. Jas bev pred 3 nedeli prvo vo soba br.37 na eho pa posle na zemanje krv..
  :hug::hug:
   
  На done му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mici-22

  mici-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  876
  Ехото е на стомак или вагиналано?
  Фала :*
   
 6. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.660
  Допаѓања:
  8.491
  На стомак,го гледаат бебето,го мерат
   
  На mici-22 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Alex***

  Alex*** Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2017
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Na stomak e.:):l:
   
  На mici-22 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. done

  done Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  70
  Фала ви многу, ми олесна оти ми беше мисла. Ве гушкам
   
  На Alex*** му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bella.gk

  bella.gk Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  637
  Пол:
  Женски
  девојки еве го мојот резултат како што гледам е во ред,ако има некој поупатен да ми казе IMG_20190729_143434.jpg
   
 10. Watermelon96

  Watermelon96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2018
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  1.061
  Пол:
  Женски
  Рече и сама гледаш дека е ок. Си пишува low risk. :)
   
  На bella.gk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. minneymouse82

  minneymouse82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2016
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  1.399
  Пол:
  Женски
  Тука кај мене се обратно прават.
  PRISSCA правев сега во 10-та недела а ехо ќе ми прават во 12-та недела. Некоја да не има слично искусто или знае зошто вака?
   
 12. Watermelon96

  Watermelon96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2018
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  1.061
  Пол:
  Женски
  Јас кога правев приска, кај матичен си бев на контрола тој тогаш ми кажа дека треба да се прави и ми направи ехо, запиша мерки на бебе и плус упат за на гак ми даде. На гак само ми земаа крв ехо не ми правеа. Резултати кај матичен стигнаа.
   
  На minneymouse82 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.328
  Допаѓања:
  114.643
  Ти не си во Мк така?
  Слушај ги докторите. Знаат како треба.
   
  На minneymouse82 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  478
  Следната недела ќе бидам 12 недела и треба кај матичната да одам на ехо а следниот ден ми рече на ГАК за крв па ме интересира за колку време ги даваат резултатите?И дали е во ред еден ден ехо а следниот ден крв или треба во ист ден?
   
 15. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.694
  Пол:
  Женски
  Резултатите за неколку дена стигаат кај матичниот. Колку побрзо отидеш за Приска после прегледот, толку подобро. На ГАК земаат крв цел ден.
   
 16. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  478
  а треба да сум јадена или на гладно?
   
 17. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.694
  Пол:
  Женски
  нема врска дали си јадена, јади си слободно
   
  На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  478
  фала ти :D
   
 19. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  1.336
  Пол:
  Женски
  Сега видов не сум ја знаела оваа тема.. пишев во труднички муабети и скрининзи..

  Кај истата докторка во плодност правев скрининг и приска со сл резултати како твоето и од нејзина страна исто препорачано пренатален веднаш а потоа и ми се јави демек ако не сакаш пренатален дефинитивно мора амниоцинтеза.. следниот ден заминав на второ мислење кај др приватен доктор.. ми направи и нов скрининг мерењата се беше супер вика не гледам ништо страшно за паники а не особено за амниоцинтеза вика тоа е надвор од памет да го правиш бидејки има ризик а и со овие резултати дека нема да ти направат кога ке ги видат бидејки не се опасни и алармантни..

  Денеска бев повторно во плодност кај др.поповски контрола и мислење и тој исто не гледам ништо алармантно се исконсултира и со др колеги и тој рече ни под разно амниоцинтеза а за пренатален вика тоа кога ке ти го кажат еднаш и ке ти остане во памет и така и ке биде.. потеполно те разбирам бидејки и мене ми е страв се паничам кога ке помислам.. сега и веке сум 16таипол недела.. и докторов ми вика приската е само статистика 60% точност и самото ти кажува дека е низок ризик а пренаталниот е 96% и вика и кај него се дешава да се случат лажно да покаже и сл раб..вика биди спокојна.. а кај оваа докторка веке не планирам да стапнам .. нз дали процент имаат на ова или стварно али стресно е многу.. уште ме држат паники искрено.. а и да ми речеше некој дека има висок ризик и дека стварно е пожелно да се направи ке го направам кога ке дојди до тоа се ке направиш.. трето мислење беше ова и ке се обидам да мислам позитивно.. :):hug: колку помалку се прават вакви испитувања толку и подобро од вакви стресови .. :)

  Се извинувам на долгиот пост, но морав да се изјаснам :))
   
  Последна измена: 5 август 2019
  На Alex*** и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
 20. strel

  strel Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2019
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, јас во 12 недела имам закажано скрининг во Систина, а за приска кога побарав кај матичниот упат за нма ГАК, сестрата ми рече дека не може само упат за крв, морало и мерењата да бидат на Гак, демек од пред неколку месеци е промената. Не сакам во ист ден два пати да ме гледаат беспотребно на ехо, дали некоја има искуство во скоро време на приватно да била на скрининг а на ГАК само за приска, нормално со мерките од бебето.