PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

 1. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.985
  Допаѓања:
  19.380
  Пол:
  Женски
  Не е само на државно така. Јас во Систина правев, па 5 минути ми траеше прегледот.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 2. VanillaSky1

  VanillaSky1 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Точно, и во Систина е така. Остана ли некој добар лекар што се грижи за пациентите? Ако не прашаш или побараш сам некое дополнително испитување, не им текнува на нив. Од почеток никој не ми измерил тежина ни притисок, упат за крвна слика сама си барам ама никој не ја гледа. За д-димери исто...
   
  На Филотеа и 0ли им се допаѓа ова.
 3. Andra

  Andra Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2019
  Пораки:
  756
  Допаѓања:
  1.209
  Пол:
  Женски
  Благодарам.
   
 4. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  431
  Пол:
  Женски
  Ke ja prasam maticnata dali moze ppvotoren skrining da mi mapravi ona bidejki posle vcerasniot vo drzavna ostanav nekaki nemirna bidejko nisto ne mi kazaa
   
 5. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  3.431
  Пол:
  Женски
  Мила моето искуство ми кажува дека најбитен е докторот,па во која болница да е.Гак не би го коментирала,но јас кога бев во систина кај Ивановски прегледот ми траеше околу половина час,све ми објасни што треба да се објасни и си прашав све што ме интересираше.Вториот скрининг ми траеше околу еден час и нешто и ми обрна внимание.Финансиите си одат,бременоста си кошта,на Гак е бесплатно ама неорганизираност,паника,ти кажуваат делумно,ако не им е пак денот тешко на нас,извештајте што ги даваат како на арапски да се,два збора и ништо друго.А систина плаќам,ама добивам услуга,сликичка,извештај јасен да го разберам,потоа терапијата која ќе ја пијам,коректен однос и пред све стручност.Јас сум задоволна од др.Ивановски и Темелковски,за другите доктори не знам.Секое добро мила:*
   
  На Andra му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  1.260
  Пол:
  Женски
  Да ве прашам приска ке правам наредна среда или четврток ке бидам 12+5 или 12+6 дали сум малку касно или не?
   
 7. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.985
  Допаѓања:
  19.380
  Пол:
  Женски
  Не е касно.
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  336
  Нухален набор 1,88, мм носна коска 4,1 мм години 34, поради возраста немам 35 и нема да ми земаат плодова вода, но за тоа што сум блиску до 35 др ми препорача да ги направам тие тестови на приватно, сега се јавив 640Е. Не знам дали да ги правам?
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.894
  Допаѓања:
  97.772
  Ти се чинело долго времето, ама 1ч скрининг кај Ивановски :shake:
   
 10. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  766
  Допаѓања:
  999
  Пол:
  Женски
  Кај мене нухалниот набор беше 1.7 и Димчев и матичниот ми рекоа немаш потреба од дополнителни испитувања а имам 37. Е сега тоа е твоја одлука
   
  На Vojdana и SkarletOHara им се допаѓа ова.
 11. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.259
  Пол:
  Женски
  Јас имам 33 кога ќе се роди ќе имам 34 и правев за да сум мирна.
   
 12. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  3.431
  Пол:
  Женски
  Mene mi godese i sakav uste, i sto podolgo:inlove:;)
   
 13. Zimbabve

  Zimbabve Нов член

  Се зачлени на:
  30 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Moze da pisis inicijali barem na doktorkata. Mislam deka i mene mi se sluci istoto i da mi kazes sto se sluci? Kako pomina? Napravi test?
   
 14. Zimbabve

  Zimbabve Нов член

  Се зачлени на:
  30 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  15884219403404825719139678822816.jpg 15884219403404825719139678822816.jpg 15884219403404825719139678822816.jpg 15884219403404825719139678822816.jpg moze li nekoj da mi kaze na sto inicira ova? Treba li da pravam dopolnutelen test nuhalniot nabor e 0.93
   
 15. Bebu6ka

  Bebu6ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  Здраво. Бремена сум 6 недели матичниот гинеколог ми закажа за пап тест и брисови за 3 недели Дали пап тестот и брисовите одат на приватно само? И за приска дали и тоа е на приватно? Колку коштаат од прилика ако знае некој
   
 16. Tsukinory

  Tsukinory Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  1.022
  Пол:
  Женски
  За приска-та само знам дека ми кажаа приватно 3800 ќе ме кошта во Авицена. За другото лично незнам ама мислам дека ќе пронајдеш во темата за брисеви приватно колку се.
   
 17. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  1.434
  За пап не знам ама брисевите што се прават во 12та недела можеш во државна да ги носиш и таму не плаќаш ништо. 12та недела го правиш скринонгот и приската..ако огворат ГАК до тогаш ќе можеш таму. Не знам зошто ти рекол во 9та недела брисеви секако не може пред 12та недела терапија да ти даде. Јас се правев во 12та наеднаш
   
 18. Kolors

  Kolors Нов член

  Се зачлени на:
  10 мај 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Најубаво е да разговараш со добар и искусен гинеколог, мојата приска излезе со бета хцг 2.80 ме извади матичниот од памет дека треба да праваѓ аминоцинтеза, веднаш закажав преглед кај др. Димчев во Систина кој што ме смири и ми кажа дека резултатите од Приска тест во Македонија не се толку валидни затоа што се работат на стар програм и секогаш даваат лажно негативни или лажно позитивни резултати. Докторот ми кажа ако сум дошла прво кај него на скрининг тој никогаш немало да ме прати на приска. Моето лично мислење е дека со оглед на фактот дека приската се прави во ГАК, а во државните болници и чистачките завршија факултет со 3 год. И работат како медицински лица повеќе не треба да дискутираме за приска тестови.
   
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.894
  Допаѓања:
  97.772
  Приската не зависи од некое школо. Се зема крв и со мерките од гинеколог се ставаат во претходно зададен алгоритам. Не седи некој рачно да пресметува.
  Овие квалификации се малку претерани
   
  На Среќичка, eta и Tsukinory им се допаѓа ова.
 20. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  1.434
  Не знам што ти кажал Димчев ама е далеку од тоа што го збориш да не е 100% сигурно ама има точност. 80% сигурност добиваш со мерки од ехо плус ако правиш приска некои 90 % сигурност...ако е нешто не во ред одиш на пренатални тестови кои се 100%... Секако е пресметка ама не е за џабе. Јас ја правев во авицена инаку бидејќи гак не примаа. Не знам какви негативни или позитивни резултатк си добила резултатите се соодност од можност (1 ,спрема 1000 и сл) освен мерки зависи и колку години имаш. Мене ми рекоа не морам ехото беше добро не сум пушач имам 27г но за мирна глава направив.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.