1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.704
    Допаѓања:
    12.808
    Оди Систина,Ремедика на второ мислење и ќе видиш што ќе ти кажат ако се е океј батали и приска и се матичните се ненормални сите до еден не обрнувај многу многу внимание на нивните "паники"
     
    На zhap4e и naturallmess им се допаѓа ова.
  2. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    за приска се зема крв од вена или како? :?:
     
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Да исто како стандард крв испитување што ти земаат
     
    На rainbow_bb му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Знам дека си во паника, преживеав слично искуство, само што кај мене беше обратно. Матичната не ми препорача Приска ниту Нифти, а докторката во Ремедика ме испаничи да правам неинваизен тест. Ме збудалеа сите со различни мислења. Ти препорачувам првин да се смириш, стресот може само да ти наштети. Побарај второ, ако треба и трето мислење. Кај мене беше касно (5ти месец) кога почна голготата и пишував и погоре дека немаше поента да правам било какви диполнителни тестови...сеуште ме јаде помислата дали е се во ред, имам анксиозност и цела бременост ќе си поминам така...искрено ако има уште некој доктор со исто мислење направи неинвазивен тест ( провери опции на рати или слично) затоа што мене ме изеде помислата дали е се ок...според сите фактори кај тебе мислам дека е се во ред, но ете кога ќе ти кажат така ќе си пукнеш од мисла...поразговарај со маж ти, одлучете заедно, мора да имаш поддршка во вакви моменти
     
    На naturallmess му/ѝ се допаѓа ова.
  5. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    разговаравме и секако ме поддржува , како што пишав идам следна недела на ГАК иако ми рече докторката според вредностите и возраста и се друго џабе ме испаничиле и плус денес разговарав за евентуална опција ако мора да одам кај Дракулевски во систина само на консултација ..... јас се подсмирив сега гледам и читам искуства и плус резултатите се тие што се , повеќе ме изреволтира односот и пристапот на докторкиве ..... фала ти мила ќе биде и за мене и за тебе супер :l:
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    И јас сум во иста ситуација, бев на скринимг кај Димчев ми кажа се е во ред , ако има потреба од нешто јас ке ти кажам . После неколку дена идам кај матичен за Приска пошто он вика мора да се прави, кога ме гледаше на ехо се супњр екстра вредности, и после земање на резултатите сум во хаос .
    Тој само ми искоментира низок ризик ми ги прочита вредностите и толку. Кога седнав да читам по нет се фрапирав, вредности на бхцг големи, и големи веројатности за аномалии .
    На старосна граница ми искача 1:885 а имам 26 години . веќе сум скоро 15та недела ве молам за мислење
    Иначе, кај матичниот ми земаа крв као демек ради коронава не у скопје, и ги праќал резултатите во Софија. Извештајот е од таму
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 21 јуни 2020
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.704
    Допаѓања:
    12.808
    Приска не мора да се прави многумина и немаат правено едино што треба поверење да имаш е во нифти тестовите дури и тие со одреден % на доверба никој 100% не може да ти гарантира...матичните ги обвинувам за вакви стресови малце маки имаме уште со ова да се плашиш штом Димчев ти кажал добро е не се секирај
     
    На Осе и Molly.dolly им се допаѓа ова.
  8. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Да јасно ми е , ама искрено не сум во можност за Нифти. Да искочи висок ризик ке се снаоѓав , ама вака незнам што да мислам. Сите ми викаат Димчев е добар доктор штом ти кажал не се секирај. Ме мислат вреностите на бхцг и тоа другото од крв. Имаш слушнато за некој со слични резултати ?
    Кај моиве другарки се 1:10000 повеќето
     
    На Pozitiva му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не знам точно за што збориш и не ми е јасно како успеале толку да те испаничат. Ако гуглаш сама ќе се оштетиш пошто само на глупости ќе налеташ.
    Ехо мерките ти даваат 80%точност + Присла =90% точност. Значи нема 100% ни тие нифти не се 100% туку 99%. Тоа е како прво.
    Второ резултатот Age кај мене беше 1:795 а ти ги гледам резултатите и исти ти се скоро како моите јас имам 28.
    Пишува Low risk што е супер резултат не постои нешто како No Risk.
    Не се оптеретувај со тоа супер е резултатот прво на ехо ќе се забележи ако нешто не е како треба .
    Не знам зошто те буни тоа Низок ризик...
     
    На Brpbrp, naturallmess и Molly.dolly им се допаѓа ова.
  10. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Соодносите за возраст : 885
    Биохемиски : 513
    Комбинирана 21 :2679
    некако мали ми се 885 и 513 и од тоа ме фаќа паника, и што фрее бхцг е ств многу високо :(
    Еј незнам веќе што да мислам
    А од др страна, двајца доктори на ехо се супер видоа ... очигледно вредностите од крв прават проблем .
    Незнам кај да идам за мислење, или да избришам се од глава и да не мислам ... да чекам до 16та недела преглед
     
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ти соншто споредуваш дека се мали со гуглање? Јави се во пон пак на лекар и прашај зошто е така отиди на 3то мислење за читање на приска еве можеш во Ремедика да закажеш таму ти се Котларова Хаџи Лега Афродита сама ако гледаш џабе гледаш

    Нека кажат и другите нормално е да се мали математичка формула е ти споредив кај мене е помало дека сум 2 год постара лд тебе бар ја мислам така одат мерките
     
    Последна измена од модератор: 21 јуни 2020
    На Molly.dolly му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Не е изгледа така, на другарка исто генерација сме у аге и стои 1:1235.
    Кај тебе другите вредности како се ?
     
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ама и сите бебиња не се со исти мерки они тоа го земаат како репер еве ги моите
     

    Прикачени фајлови:

    На Molly.dolly му/ѝ се допаѓа ова.
  14. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200621-142217~2.png Screenshot_20200621-142217~2.png
    Еве ја мојата приска далеку полоша од вашите. Бебето ке ми прави девет месеци и супер си е без никаков проблем
     
    На zhap4e, naturallmess, Molly.dolly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Ме ослободивте колку толку. Фала ви многу . Се надевам се ке биде во ред ...
     
    На Brpbrp, naturallmess и лукајана им се допаѓа ова.
  16. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Ова со прискава е чиста глупост. Кај школска беше 1:8000 па роди детенце со Даунов Синдром. Не знам зошто не ја укинат веќе еднаш.
     
    На Brpbrp и Molly.dolly им се допаѓа ова.
  17. Zimbabve

    Zimbabve Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    И кај мене беше исто ми рекоа двајца доктори дека е во ред гледај да пишува низок ризик а друг доктор ми рече ќе правиш нифти тест мора. После матичниот ми рече глупост е ова се гледа на ехо се е во ред а и плус пишува low risk. Е сега си одбрав да не верувам во ништо и да се молам на господ да е се во ред. Сепак малку потсвесно осеќам страв зш на други им било 1:10000 се а кај мене не :/
     
    На Molly.dolly му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Исто и јас .. мене ми се дури далеку од 10000 .. :/ имам слушнато и јас дека се глупости само плашат народ ама мора да ги правиме :/
     
    На Zimbabve му/ѝ се допаѓа ова.
  19. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    видете како со фармацефскиве копмании така и секоја клиника и секој доктор има дополнителен процент од препорака на лек или на дополнителен тест и така натака , тоа е политика и маркетинг на самата клиника или на самиот доктор и секој се бори за плус денарче.... кај упали упали незнам што да мислам и незнам што е правилно ама за овој стандард 600 е не се малку да бидат дадени ако НЕМА потреба .... да има реални индикации ехо со несоодветни димензии и приска со сомнителни вредности тогаш ОК не се штеди за здравје ама вака некако не ми се допаѓа пристапот и поделените мислења на докториве не ставаат во дилема и ја добив три мислења од кои 2 дека се е ОК едно дека е дури висок ризик ми рекоа со што сама се фати во лага зашто ја не сум ни глупава ни ќорава ни неписмена да незнам да прочитам што пишува на резултатот .... срамота за здравствениов систем толку ќе кажам
     
    На Zimbabve, BeLLaDona23, Broki5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    Здраво мајки. Дали на прв скрининг во систина освен ехо се вади и крв за париска или не? Мојата матична за париска праќа во авивена и цената е 3000мкд така ми кажа, плус ехо, плус брисеви. Прегледот во систина е 4550мкд. И дали на некоја ви правеле пап како редовна контрола, бидејќи мат. не спомнува правење пап. Благодарам на одговорите. ❤️