1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.828
    Приска обично земаат во државна али ради ситуацијава мислам сега дека не земаат(реално не ти ни треба) таа твојата договор изгледа има со авицена па пари да ти земат.Пап не се прави во бременост али во 12та недела ако правиш брисеви може и пап да ти земе ако немаш правено одамна.Ако одиш во систина на скрининг не ти ни треба Приска
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Balerina90

    Balerina90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Девојки дали на клиника прават сега приска и прв скринкнг ? Матичнава ми закажала за во вторник, ама ако ги враќаат да не одам за џабе, секако не сум од Скопје. Дали некоја била деновиве ?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.673
    Допаѓања:
    52.084
    Пол:
    Женски
    Баш читав по групиве на фб се жалат жените не ги примаат на клиника. И јас за две недели треба приска и скрининг но приватно ќе правам. Прават обично ехо а скрининг и приска не
     
  4. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    Фала ти многу. Ако во систина каже док. дека има потреба ќе одам, ако не за џабе ниту правам невалиден тест ниту фрлам 50 еур. Секако прво сум на скрининг во систина, па кај матичната.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  5. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Здраво , ве молам за мислење , правев скнрининг и докторот ми кажа дека се е супер со мерките , е сега резултатите од приската ми излегоа со низок ризик, но покачено бета хацеге , докторот ми кажа дека немора да значи ништо но недај боже и може да е ризик , и доколку сакам да направам дополнително испитување остави на мене да одлучам ,со разговор со блиски трудни што биле повеќе кажаа дела биле во иста сигуација и дека приската и не е толку битна, само е статистички податок ве молам за мислење..
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Како што знам таков ибтреба да е резултатот од приска ти дава статистички. Е сега докторот така ти кажал пошто не сака да ти рече 100% ти гарантирам и никој доктор нема тоа да ти го каже. И мене ми рекоа по овие мерки во однос на референтни вредности е во ред а никој не вика Да 100% нема ризик такво нешто не постои.
    Ако се плашиш и си толку несигурна џабе на форум чекаш совети ако имаш финансии направи си пренатален тест и тој ќе ти биде 99%точно ...трето нема
    Извини само се редактирам да допишам битно е и дали ти се сомневаш дека може нешто да не е добро во однос на твоја историја, фам. Болести, возраст, медикаменти,пушач/непушач...има еден куп работи и ние тука не знаеме зошто те тера прискава да се секираш... ме разбираш што сакам да кажам така?
     
    На no name5 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  7. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Jas bev na 11 ne me vratija so zakazano.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.828
    Кратко кажано никој не ти гарантира 100% дека се ќе биде добро се додека не се роди...али ова со Прискава страшни работи прават вадат луѓе од памет за џабе (facepalm)
     
    На S.12.G, no name5 и Milkiway им се допаѓа ова.
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Па не знам зошто така мене доволно ми беше кога видов Low Risk и друго не ни глеав, доктор потврди дека е во ред и ајт... да пишува High risk па да лупаме глава и да правиме пренатални тестови. Приска ми е нешто како показател дали да дадеш 500еу на пренатален или не:?::!:
     
    На Brpbrp и K7M10J им се допаѓа ова.
  10. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Мене ми е глупост искрено приската. Пример ако е 1:1000 и low risk, уствари тоа значело дека од 1000 жени со исти карактеристики што се внесени во програмата 1 родила дете со хромозомска аномалија.
     
    На no name5, Milkiway и Brpbrp им се допаѓа ова.
  11. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    здраво сакам да прашам правев приска денес резултатите ми излегоа ми кажа добри се неа ризик ама некои два хормони ми биле испот 0 незнам дали да паничам ако има некој искуство нека пише можам и да ви пратам резултат
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    Каде правеше париска мајка? Јас во петок сум на прв скрининг кај матичната, воедно на телефон ме извести дека во ГАК неможе, дека во систина ќе ме пратат. Спротивно на ова, на моја најдобра другарка сестра и истиот ден ми кажа дека била во ГАК и и направиле. Па поради се ова, твое искуство?
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    А кој доктор ти читаше резултат што ти кажаа за тие хормони? Стварно не верувам некој тука да би знаел точно да ти каже. Осетливи работи се ова не би требала одговор на форум да бараш. Мене едино што ме интересираше е дека пишува Low risk гледам и кај тебе е исто а друго докторкава си прочита рече во ред е и заврши приказната. Затоа пак консултирај се со докторката или оди кај друг доктор
     
    На S.12.G и BeloMache им се допаѓа ова.
  14. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    Милки ти каде правеше париска? ❤️
     
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас крај на март во авицена ја правев дека државна тогаш не примаше 3800 ден ме кошташе.
     
  16. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    Ајдее мене 3000 ми кажа матичната. Крај нема :) Фала ти :)
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Да не намалиле нешто авицена ама тие ако може ќе зголемат :rofl: Ремедика е исто 4000 а на други места и не прашав горе доле толку е
     
  18. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.673
    Допаѓања:
    52.084
    Пол:
    Женски
    3800 е во Авицена денес правев :)

    Се е Супер така ? 0D197C3D-6E0E-4361-8660-633F7A6E4E30.jpeg
     
    Последна измена: 13 јули 2020
    На Zimbabve му/ѝ се допаѓа ова.
  19. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Приска е тест само за две трисомии, тоа е тим на пореметување на два вида хромозоми (најпросто кажано..) и резултатите се соопштуваат врз основа на ВЕРОЈАТНОСТ. Тоа не се генетски тестови со точни математички пресметки. Трисомија 21 или Даунов синдром е пореметување кое се гледа на ехо прегледот, без точни мерки од скрибинг стар 1 до максимум 2 дена, не се прави Приска. Барем не точна. Тестот е комбинација од мерките утврдени на скронингот и анализа на крвта. Затоа, доктори кои имаат искуство, а не им е важно колку пари ќе оставите во клиниката, ви кажуваат дали треба или не треба да направите. Појавата на Даун е директно поврзана со возраста на мајката, или фамилијарни генетски пореметувања назад низ генерациите. Приска тест со низок ризик не е показател дали треба да се направат другите тестови, бидејќи со осганатите се испитуваат други 24 до 60 генетски пореметувања кои се сосем различни од Даун. Затоа и цената е повисока. Сепак, доколку се работи за родилка после 32, 33 години, препорачливо е да се направи голем тест, не ради цената, туку ради безбедноста на плодот, бидејќи не е исто да се раѓа на 20 и на 35 години.
     
    На mssuniquee, KuklickaSk и Brpbrp им се допаѓа ова.
  20. Zimbabve

    Zimbabve Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Прати го да го споредиме со мојот и мене ми рекоја во ред е а ми беа не во ред тие два хормона