1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

  1. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    ре медика правев и скриниг и приска..јасс заради ситуацијава со вирусот закажав ре медика иначе имав упат за клиника ама ниту заминав беше една другарка недела дена прет мене катастрова поминала ..мене се ми беше ок освен некои два хормони ми спомна и ме мачи само тоа..
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    Не се преоптоварувај, од друга страна ако те мачи, секако имаш право да и се јавиш на матичната да ја прашаш што значи покачување на тие два хормони и дали е опасно. Или пак закажи кај неа некое ехо и кажи и дека си правела само париска на приватно, што е и очекувано и да ти ги види резултатите. Успат ќе си прашаш за хормоните и ич не се замарај. Твое право, нејзина одговорност. Јас утре сум на скрининг и ќе гледам да избегнам париска ако можам, џабе да не си правам стресови. Ризикот и да покаже голем или среден само стрес и плус пари ќе ме чини,а веќе ме гледаше Др. Димчев рече се е во ред, плус 19 години пушач бев и имам 33 прворотка. Висок ризик од старт... Така да.. Ај ќе видам утре, се надевам се во ред да биде да ми потврди матичната и срце на место ❤️
     
    На Fatalnata и S.12.G им се допаѓа ова.
  3. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    имаш право да треба да одам кај матичната да ги види ама еве смртен случај имала и ме кочи во понеделник да видам дали ке биде ке и објаснам а со докротката друга од ре медика рече ок се и таја ми викаше не е многу морално да го правиш ама јас го направив... ❤️
     
  4. irenculce

    irenculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    C44C7286-F780-4089-8605-EE904AFF362E.png
    Здраво иначе и јас сум иста ситиација и многу се мислев но две докторки ми кажаа дека е во ред и бета хцг сам по себе не значи ништо и штом за аномалии шансите се намалуваат заедно со ехо прегледот trisonomy+nt тоа е добро зашто и крајниот резултат е 1:10000 кас се надевам дека е дпбро. А и негде читав дека женските плодови. Се надеваме на добро
     
    Последна измена: 22 јули 2020
  5. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Ја сум за 2 недели на втор скрининг ке видам Димчев што ке каже , а не те разбрав за женски плодови ? И мене ми кажаа дека ехо е поверодостојно а и многу луѓе што направив муабет имале високи вредности
     
  6. irenculce

    irenculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Некои студии покажале дека хцг е обично повисок кај женски плодови ама не мора да значи повели скриншот
     

    Прикачени фајлови:

  7. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    да да и ја знам за ова ама оноа ХЦГ што го испитуваат на приска е поинаква референца .... free HCG која е неспоредлива со регуларната референца beta HCG .... и кај мене беше малку повисоко и од твоето 113 вредност во 12 та недела и се крена невидена паника од едната докторка и еве денес ме гледа на ехо 17 + 4 сум и вика : види му го вратчето џабе се испопаничивме за приската ..... референтни вредности се тоа и статистика така да не го земав многу при срце тестов
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  8. irenculce

    irenculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Исто докторката ми вика јас видов убава носна коска и се е во ред и двеге и матичната и другата докторка кажаа дека е ви ред и на крај тоа се само калкулации и ти како што кажа нека ни е со лесно тука сме негде јас и ти јас сум 18+4
     
    На Zimbabve и naturallmess им се допаѓа ова.
  9. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    Поради сите ваши коментари, дека од париската може само да добијам панични напади и да испофрлам пари за нифи и слично, решив да не правам париска во Авицена која секако ќе ме чинеше уште 4000мкд. Незнам дали сум во право со одлукава, но ме гледаа на ехо и матичната Др. Костовска и Др. Димчев од Систина, и двајцата уверени кажаа се е во ред, одлично. Матичната посочи дека со париска се додава 10% сигурност, јас мислам е 90% страв. Ако имате слична ситуација, а различен исход, ве молам пишете. Поздрав и имајте прекрасна и здрава бременост ❤️
     
    На Zimbabve и Brpbrp им се допаѓа ова.
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.791
    Допаѓања:
    12.929
    Мислам дека добра одлука си направила штом си била и приватно и се е во ред нема зошто дополнително стрес да си правиш и ти имај лесна бременост :l:
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    Fala ti brpbrp ☀️❤️ koja nedela si ti? Jas vcera vo 13ta vlegov
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.791
    Допаѓања:
    12.929
    Јас 31ва ја почнувам веќе уште малце остана :inlove::inlove:
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    So lesno da ti pominuvaat poslednite nedeli. Chuvaj se I sekako soveti od tebe barame ☺️☺️☺️
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maca050619

    maca050619 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2017
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    дали верувате во приска тестот ? или на соте им дава ист резултат?
     
  15. Zimbabve

    Zimbabve Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Не им дава на сите ист, кај некој е 1:10000 ризик, кај ндкои 1:350 и кај вторите нормално постои грижа. Некои доктори викаат 1:350 е во ред, некои викаат висок ризик е и треба нифти или било кој прентален тест
     
  16. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Твое е дали ќе веруваш на приската, ама и нема што да веруваш на статистика. Според некои параметри од плодот и твојата крв се пресметува веројатноста да родиш бебе со аномалија. Не значи дека ако е голема веројатноста тоа да се случи, ќе се случи и обратно. Затоа ако сакаш реално да знаеш за твојот плод како стојат работите, амнио или пренатален тест, на тоа ќе веруваш веќе..
     
    На solzicka.solzicka, BeloMache и Camille84 им се допаѓа ова.
  17. Zimbabve

    Zimbabve Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира дали некој направил прентален тест откако ја направил приската и какви биле резултатите?
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mira1980

    Mira1980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    581
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички,јас сум бремена со близнаци сакав да ве прашам дали знаете пренетален тест со близначка бррменост цената е иста или дупла
     
  19. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Дали е рано да се направи Приска тестот точно на 11та недела?
     
  20. kmaja

    kmaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    96
    Здраво
    бидејќи ова ми е втора бременост, бев решена да не правам Приска ама бидејќи се близнаци ми рекоа дека е битно да правам. На ГАК нема термини. ве молам за совет и препорака каде да правам,минатиот пат на ГАК освен анализата на крв ме гледаа и на ехо и мереа набор. Сега ако направам анализа на крв приватно дали треба и плус да давам пари и за негде кај што ќе ми мерат нухални набори...