1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Pro fit - протеинска диета

Дискусија во 'Диети' започната од b.o.n.i, 20 јануари 2018.

 1. b.o.n.i

  b.o.n.i Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  1.154
  Дечки здраво,
  Денес првпат слушнав за оваа диета, која е нешто слично со протекалот, само поевтина варијанта.

  Дали има користено некој, како е задоволен?

  Девојчево што го користело рече дека ослабела 10 кила за 5 недели.
  Споделете искуства please :)
  Околу здраво-нездраво, верувам дека е нездраво, ама сигурно не се умира од неколлу месеци конзумирање :)
  Еве ги на фб : https://www.facebook.com/profit.mk/
   
  На luna. му/ѝ се допаѓа ова.
 2. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Машки
  Soin protein,cena stavena kako da prodavaat hydroisolat ili beef protein. Sekoja dieta bara visok vnes na proteini i nizok vnes na jagleni hidrati. Poisplatlivo ti e da si zemes iso pro zero 1500gr. Vrejke 2000 denari. Vo doza 30gr. Imas 25 grama protein izolat,0gr. Jgh. I samo 1gr.masti. sodrzi i BCAA i se dosta korisni pri dieta. Izbegavaj soin protein ima side effects.
   
  На oblace1, SwanMay, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
 3. b.o.n.i

  b.o.n.i Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  1.154
  ^ Боооо, ама настапи. Чекај тоа се премногу информации за некој што сака да ослаби а е мрзлив :) ( инаку не е за мене диетава :)
  Ова ти што го напиша бара да се простудира, не е готово чоколатце што ти го дале да го изедеш :)
   
  На Antebellum и martin01 им се допаѓа ова.
 4. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Машки
  ova sto go nudat e samo pravenje pari :) treba da se sredi ishranata da se izbegavat losi masti jagleni hidrati i sejkeri. podobro e l karnitin(topac na masti) odkolku toj soin protein. sakav da go zemam za diet bulking ali koga mi kazaja deka edno pakovanje kosta 4400 denari,kosata m ise krena :D so tie pari se zema protein hydro iso i ke teram 2 celi meseci. inace hydro isolat e brzo apsorbiracki protein bez masti sejkeri i bez laktoza 100% bezbeden i mozi da go koristi sekoj. se pie edna doza odma posle trening i edna doza vo tekot na denot. nemora da se trenira za da se pie whey protein.
   
  На ♡BuBaLe♡, Justicija и Victorian им се допаѓа ова.
 5. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  19.173
  Пол:
  Женски
  Сите вакви диети потекнуваат од Аткинс диетата која е протеинска , и сега овие се нејзина емитација само со различно име.

  Инаку не би ја држела јас ваквите диети , без овошје би се онесвестила.
   
  На didisi, Belabelinakinder, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  5.806
  Пол:
  Машки
  Во никој случај не поддржувам диети кои имаат временски ограничена функција. Еве уште иако не си почнала, откако ќе завршиш не знам еве нека бидат 5 недели, можам да предвидам дека отпосле ќе се вратиш на старо а дури и полошо.

  Најди си диеате за цел живот, а не за 1 месец. :lol:

  Околу протеинска исхрана, не знам која тачно диета али сигурно е Low carb, или најбисиску до Ketogenic diet. Таа ќе ти даде ефект ама на краток рок. Не е оддржлива здравствено на долг рок. Поради витамините и минералите кои ги пропушташ при избегнување на овошје и ( поголем дел на зеленчук ), недостаток на влакна итн.

  Јас те советувам да си најдеш физичка активност, т.е. тоа најмногу ќе ти помогне.

  Инаку ти не си дебела, ти си мрзелива како што и сама кажа. Мислам дека подобро да бараш совет како да го надминеш тоа, отколку да компензираш само на исхрана.


  П.С. И што и да решиш да правиш, ти треба многу едукација и знаење за да знаеш што и како да правиш и дали е оптимално за твоите потреби.


  ПозЗ3³ ®
   
  На SwanMay, b.o.n.i и martin01 им се допаѓа ова.
 7. TrinityNeo

  TrinityNeo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  833
  Пол:
  Женски
  дечки искуство со нуме некој да сподели ?
   
 8. Caci55

  Caci55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2018
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  А што се конзумира во протеинската диета? Немам фејзбук профил, дали ќе може некој да напише редослед на јадење - што се јаде, дали има некој временски редослед. Фала однапред. :coffee:
   
 9. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  2.051
  Допаѓања:
  26.308
  Пол:
  Женски
  Јас уште еднаш нема да ми текне да држам диета без овошје само со месо јас ја држев хроно да се слабее ама што се случува .
  Ми се покачи холестеролот ,мрсна кожа а јас имам сува, косата ми се искина цели прамени ми се кинеше назад немам коса страм ми е да одам на фризер и за еден месец ослабев 10 кг .
  Кога прекинав не намерно значи секој ден си качував по пола кг и сега ја држам ун за да не качам дупла килажа затоа не се лажете со вакви експерименти
   
  На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TrinityNeo

  TrinityNeo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  833
  Пол:
  Женски
  ти држи вода муабетов ,ама за почеток за мотивација и за екстремна килажа подобро е да се почне со некој протеин и брз напредок на диета па да се продолжи со ун која е вистина најдобра
   
  На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  2.051
  Допаѓања:
  26.308
  Пол:
  Женски
  Може и со ун да се намали и со ун не се враќат толку брзо и нема јојо ефект сум ја држела порано и тогаш ослабев многу и кога прекинав си јадев нормално после останав бремена и се попраив 30 кг до сега 20кг намалив уште 10 и доста е кога се сака се може убав ден
   
  На Bupalu и TrinityNeo им се допаѓа ова.
 12. powerbox

  powerbox Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Хроно е катастрофа. Му текнало на некој и создал диета без да мисли дека можи да дојди до нус појави. Секоја протеинска диета оди во комбинација со масти без хидрати за да можи телото да влезе во кетоза а во хроно морало да се јаде леб...бог да чува кој ја смислил диетата.
  Хроно не е протеинска пошто ни 50грама на протеини нема вонеа. Дежија кето диетата или ротациа хидрати и ќе бидиш тип топ.
   
 13. 100nogalka

  100nogalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  208
  Ishranata od pro fit e odlicna I mnogu se vkusni sejkovite I ima I cips dietalen karameli i mali cokolatca.Ja Pocnavme ishranata od profit mk na 20ti januari zaedno so Tamara todevska jas ja prekinav krajot na February neznam tocno data I imav oslabeno 8kg a Tamara ja prekina krajot na mart I imase oslabeno 11kg I sea pred nekoj den pak pocnavme so ishranata od profit pa ke vidime rezultati u globala zadovolna sum premnogu :)
   
 14. smailing

  smailing Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2014
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  15
  Edno prashanje, se hranam spored plan.. odam vo teretana no sakam da zemam nekoj protein kako dodatok... dali mozi da mi kazite sovet koj e podobar koj imate vie koristeno ?? Neznam kakov da si kupam
   
 15. EDNAEMAJKA

  EDNAEMAJKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2013
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  7
  скапа е но дали вреди
  се мислам после враќањето на нормална исхрана брзо ќе се здебелам и џабе фрлени пари
   
 16. miss.b

  miss.b Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  17
  јас бев на режим 1 месец, од профит 3 оброци и 2 мои, ако сум уште гладна и 6ти оброк јадев, се одржувам веќе некое време иако си допуштам забранети храни :) поентата е да си ставиш во глава дека и нормалната храна треба да се базира на зеленчук, месо, риба, јајца, минимално овошје, минимално млечни продукти... види кето рецепти, има преубави идеи, јас така јадам само помалку масти внесувам.
   
 17. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Машки
  Добар протеин имаш во полео спорт Myprotein се вика, тоа тие поевтина а квалитетна варијанта, во GetReady кај Кузман студентскиот има Scitec Nutrition Whey тој ти е екстра а и цената е топ. Optimum nutrition тој е поскап малце али е закон тој.