1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

PVC прозорци и врати

Дискусија во 'Дом' започната од newring86, 8 мај 2013.

  1. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Здраво

    ме интересираат искуства со прозорци и надворешни врати од PVC. Вистина ли е дека менуваат боја после неколку години, дека ствараат влага....какви се вашите искуства.
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ако ставиш не квалитетни ем ќе сменат боја ем ќе се искриват затоа што немаат метален профил во ПВЦ профилот. Успат и оковот ќе ти се расипе.
    Тоа што имаш чуено дека ствараат влага со тек на време има 2 битни момени, едниот да влага се јави меѓу стаклото што значи дека лошо е направено термопан стаклото и втор момент е да имаш влага по зидови поради тоа што ептен многу дихтуваат и бараат често проветрување или ПВЦ профилот не е правилно избушен (има скриени канали кои се бушат за циркулација на воздух за да не дојде до буквално течење на вода во зидови).
    Што се однесува до оковот еден ти наплаќаат а ти ставаат сосем друг кој е неквалитетен и да не те чуди ако рачка ти остане во рака или расипе киперот. Обично квалитетен оков - Сигениа има 2-5год гаранција а квалитетен ПВЦ 50год гаранција. Не дека нашите ја даваат таа гаранција туку производителите на ПВЦ од Германија и Австрија.
    И да ти дадат 50год гаранција џабе ти е ако некој во некој подрум рачно ги сече профилите. СДК дека си има машини чии сечила се под надзор на производителот кој се грижи за нивно штелување, поправки и сл.

    Ако си решена за ПВЦ ставај квалитет. Знам дека е тешко ако не си во таа бранша да видиш и одредиш што е квалитет, но барај потпишан Договор, гаранција и сега најново е А-ТЕСТ на ПВЦ (веројатно по многу поплаки се освести Инсекторат да им бапне и таква работа за да на некој начин се заштити купувачот).

    ова од искуство :$ не дека имам по дома туку 5год работење во таква фирма :geek:
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Немаш опција за ЛП за да ти одговорам :)
     
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ние во станот кај родителите имаме PVC прозори, што се, какви се појма немам, искрено ни родителите мои незнаат, само знам дека се три коморни и дека ги купивме пред околу 5 години од Ролопласт. Еве од тогаш па наваму немаат мрднато, нити боја сменето, нити влага се појавила. Тогаш не критикуваа некои зошто три коморни "можете некои појаки" нас пак толку ни беше буџетот. Најблагодарна сум што покрај другото го изолираат многу звукот (живееме покрај улица) првите ноќ ми беше толу чудно се чувствував како во кутија да сум.
     
  5. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Кај нас боја и форма немат сменето но затоа се појавува- би ја нарекла кондензација. Како наросен ѕид - би било најсоодветниот опис. Влага...па не знам баш дали е тоа влага, но сепак има нешто.
    Не знам дали прозорите се ПВЦ или алуминимски (или какви други има...), а и не се разбирам во тоа колку коморни се и дали воопшто и со какви сертификати се.
    Само ова со кондензацијата ми е проблем кој се јавува исклучиво во зима- кога и најмалку се прозорите отворени за луфтирање....
    Ако знае некој чаре за ова?
    За изолација- максимална, за звучна зборам. Не се слуша ништо.
     
  6. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Ние имаме дома и сме презадоволни.Но,имаме пријатели на кои и пожолтеа и кога врне посилен дожд и вода пуштаат..е сега зависи кој ќе ти ги става и од каков материјал ќе се...за мајсторот што мислеш да ти ги става прво распрашј се малку како се задоволни од него....па тогаш порачај...
     
  7. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    И ние треба да менуваме прозорци во едната соба само. PVC профилите се поефтини од алуминиумските.
    Алуминиумските си имаат свои предности во однос на ПВЦ профилите. Прво, сметам дека се полесни за одржување, бидејќи се офарбани, имаат сјајност и многу лесно се чистат (моите родители имаат алуминиумски прозори). За разлика од алуминиумот, ПВЦ-то не се фарба (лакира), сјајност нема, имам чувство дека потешко се одржува (т.е. дека лесно поприма боја од нечистотија- која тешко се чисти).

    Во однос на потењето, освен тоа што го кажа Славица999 за стаклото (доколку не е добро изработен термопанот, ќе се собира влага меѓу стаклата, без разлика дали ќе купите алуминиумски или пвц рамки), може да поти (кондензира, наросува) и профилот во случај на алуминиум. Но сега имало поинакви - и поскапи варијанти на алуминиумски профили, кои имале дополнителна изолација и не кондензирале.

    Мене ме влече на алуминиумски профили (ми изгледа попрактично за одржување, и поубаво на изглед), но факт е дека поефтин е ПВЦ профилот.

    Ве молам некој кој има пвц прозорци повеќе години, да ми каже (да ме убеди :$ ) дали лесно е за одржување и дали со време се појавува некоја аномалија (гребење, флеки, потемнување и сл)?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AleksP

    AleksP Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ме интересира што е подобро за надворешна врата, да биде алуминиум во боја или PVC во боја?
     
  9. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.764
    Пол:
    Женски
    Гледам дека одамна нема активност во темава, ама се надевам дека некоја ќе ми одговори.
    Во план е да се сменат прозорците во станот, и собираме понуди од повеќе фирми. Јас како лаик во оваа област појма немам зошто и дали еден профил е подобар од друг и сл, па ми треба совет од вас :)
    Стаклото секако ќе биде 4 сезонско, е сега дилемата е кој профил да биде
    1. Salamander Blue Evolution 6/3
    2. Salamander Brugman 5/2
    3. Internova 80mm
    4. Trocal 76mm
    5. Rehau 86mm

    Дали ви се познати овие марки на профили и дали сте имале некое искуство со истите?
     
  10. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Ние ставивме ваква дограма во станот и презадоволни сме.
    Што е право, не сме уште вселени, не знам како ќе се покажат после секојдневните активности (влага, пареа, кондензација), ама засега е ок.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    Јас кај што работам работиме со Trocal тоа ти е германски профил ако те интересира нешто повеќе ЛП.
     
    Последна измена: 6 април 2016
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    јас имам трокал 76см профил со три стакла гиземав од проспера куманово наместени пред година време изпробани дека не потат и се супер
     
    На Mrs.Bass и happygirl им се допаѓа ова.
  13. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    дали може мекој да ми каже фирма шо местат муварници за врати и прозори ?
     
  14. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Здраво, има ли некој искуство со фирмата Ројал инвест? Како сте задоволни?
     
  15. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Здраво , како најлесно може да де одлепи фолијата која ја поставуваат на ПВЦ вратите при трандпорт? Не ка извадивме веднаш при монтажа, сега тешко се одлепува.
     
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    Со фен или со ацетон
    Ваша грешка шо не сте ја извадиле веднаш
     
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Ние на трети имаме Пвц со три комори , ставени пред десет години, потат, малку пожолтени се од надвор, ама е доста изолирано, како што поминуваат низ улицава трактори и камиони, доста малку се слуша, додуша повеќе влегува звукот од циглите бидејќи куќата сеуште нема фасада. Доле неодамна ги промени маж ми, со седум комори се, профилот е на Алупласт , фолиите кои се ставаат за транспорт ги извадивме вчера ( бидејќи мораше да се достава лепак и мрежа на ѕидовите, поради старите прозори мораше да се крши ѕидот) и доста лесно излегоа, како што стојат веќе еден месец. Е сега има разлика што тие доле се со огледало фолии на стаклото, имаат плус четири комори и профилот беше еден од најквалитетните кај мајсторот. Сега за сега не кондензираат, не се слуша галама , порано не се седеше во дневната од секојдневниот сообраќај, кој е доста прометен на оваа улица.
     
  18. rider

    rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Некој мајстор со препорака. Има многу и не можам да решам
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Нема подобро нешто од ПВЦ прозори. Раат си и зиме и лете. Ако се квалитетно направени, нема да имате никаков проблем.
     
    На daylight и Queen8 им се допаѓа ова.
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Најрационално решение се ПВЦ прозори, презадоволна сум. За врати може и некоја друга комбинација, со медијапан, фурнир и сл., ама за прозори само ПВЦ.
     
    На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 2 други им се допаѓа ова.