1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Quotes, интересни поговорки

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Fearless, 13 октомври 2010.

 1. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Немам наидено на ваква тема до сега, ако случајно има или не поттикнува дискусија избришете ја.
  Секогаш на интернет пребарувам и читам вакви поговорки, за секојдневниот живот, за љубов, и слично и многу ми се интересни.
  Еве неколку од мене, па споделете и вие.

  You can turn off the sun, but I’m still gonna shine.
  When I lose my temper, honey, you can’t find it anywhere.
  Не се споредувај со другите, другите се позафркнати отколку што мислиш.
   
  На Feather и nathann им се допаѓа ова.
 2. Odiseja

  Odiseja Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  32
  уффф :* обожавам квоти :P

  "Љубезноста во зборовите создава доверба.
  Љубезноста во мислењето создава длабочина.
  Љубезноста во давањето создава љубов."

  *******

  ''Секогаш биди првокласна верзија од самиот себе,
  наместо второкласна верзија од некој друг."

  *******

  Aко веруваш - ќе се случи...
  Ако се бориш - Ќе победиш ...
  Ако се надеваш - Ќе добиеш ...
  Затоа што на секој му се случува ... само она во што верува !
   
  На Zavisnaodblago, Wahnsinn, Philippa и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Pandelka.o.O

  Pandelka.o.O Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  14
  “ Благословен да е оној кој умрее на своите деца да им даде крилја и корени “
  .....

  “ Чувството на благодарност е важен за човекот.Никој неможе далеку да стигне ако ги заборава тие што биле покрај него кога му требале . “
  .....

  “ Тој што не ја препознава вратата на своите проблеми,може да ја остави отворена и може да влезат несреќите. “
  .....

  “ Секој роденден е бонус.“
  ....

  :rofl:
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 4. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.477
  Допаѓања:
  2.411
  Good thing starts from small beginnings.

  If things go wrong, don't go with them.

  God puts people in your life for a reason, and removes them from your life for a better reason.

  Just remember, everything happens for a reason. So when I smack you upside the head, remember... I had a reason!

  if a woman is quiet, it doesn't mean she is mad at you. she is simply giving you a chance to think about what you have or haven't done.
   
  На s.u.n.s.h.i.n.e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.325
  Допаѓања:
  80.187
  Пол:
  Женски
  Оние за blondes ми се едни од поинтересните :D
  "I may be a dumb blonde, but I'm not that blonde."

  "No object is so beautiful that, under certain conditions, it will not look ugly."
  Oscar Wilde

  "The best and most beautiful things in the world cannot be seen or even touched - they must be felt with the heart."
  "Love is like a beautiful flower which I may not touch, but whose fragrance makes the garden a place of delight just the same."
  Helen Keller

  "If you haven't cried, your eyes can't be beautiful."
  Sophia Loren

  "If you want to make beautiful music, you must play the black and the white notes together."
  Richard M. Nixon
   
 6. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Со пари можеш да купиш куќа, но не и дом!
  Можеш да купиш кревет, но не и сон!
  Можеш да купиш часовник, но не и време!
  Можеш да купиш книга, но не и знаење!
  Можеш да купиш положба, но не и почит!
  Можеш да си платиш за лекар, но не и за здравје!
  Можеш да си купиш живот, но не и душа!
  Можеш да си купиш секс, но не и љубов!
  Можеш да си купиш се материјално, но никогаш
  духовно!

  Искреноста е скап поклон, затоа не го очекувај од евтини луѓе.

  Кој никогаш не направил грешка, тој никогаш нема да дознае како изгледа восхитот кога привидниот пораз се претвора во победа!

  Секогаш постои едно утро, кога животот ни нуди една прилика за да направиме се да биде подобро...

  Ти си роден како оригинал. Не умирај како копија.

  Со гордоста се раѓаме... понизноста е тоа што го учиме во текот на животот.

  Личноста што ја сакаш држи ја многу блиску до срцето, затоа што кога еден ден ќе ја нема ќе сфатиш дека си изгубил дијамант, собирајќи камења...

  Победата доаѓа само по многу битки и безброј порази! Сепак, секоја битка и секој пораз ги изоструваат твојата умешност и твоите сили, твојата храброст и твојата издржливост, твојата способност и твојата верба и затоа секоја пречка ти е соборец што те тера да станеш подобар или да напуштиш се!
  Но, никогаш неуспехот нема да ве стаса ако вашата решителност да успеете е доволно цврста!

  Не грижете се за тоа што мислат луѓето за вас... тие ретко размислуваат!

  Тешките времиња ни помагаат да сфатиме подобро од порано колку е бескрајно богат и убав животот во секој поглед и дека многу нешта кои нè загрижувале биле безначајни!

  Жената не е секогаш среќна со мажот што го сака, но секогаш е несреќна со мажот што не го сака!

  Кога ќе изгубиме се во нашево срце, тогаш ќе остане само една кутја во која има ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ! Тоа е се што ни треба за да бидеме среќни и радосни, полни со искрност и чуства. Да се бориме и да не се откажуваме до крај, бидејќи верата е во срцето, надежта во душата, а љубовта во целото наше тело и разум!

  Секој од нас имал, има и ќе има тешки моменти! За да постигнеме некоја цел бираме средства кои ги повредуваат другите! Не размислуваме за последиците, а потоа се каеме! Затоа кога и да правиме нешто важно е да останеме ...ЧОВЕК!

  Не гледај назад со гнев, ниту напред со страв. Гледај околу себе со разбирање.

  Запомни го патот по кој чекориш... можеби ќе посакаш да се вратиш назад!

  Не е сиромашен оној кој сонува, туку тој што никогаш не сонувал.

  Ако си среќен, не грижи се, ќе помине.

  Не е среќа да се биде сакан, бидејќи секој се сака себеси. Но, да сакаш друг-е, тоа е среќа!

  Тие што памтат па враќаат се многу далеку од љубов. Напротив, ако вистински сакаш, немаш срце да се одмаздиш колку и да те повредиле!

  Ако нешто еднаш ти избега од рака,тогаш тоа ќе знае секогаш како да ти бега и сепак да те има! Секој заслужува втора шанса, но не секој треба да ја добие!

  Животот не се мери со секундите кои ќе ги преживееш, туку со моментите кои ти го одзеле здивот.

  Ако во сеќавање не ти се наоѓа ниту најмала лудост на која те навела љубовта, тогаш никогаш не си љубел.

  Ако ти се случи нешто неподносливо, немој да се лутиш, туку поднеси го така како што можеш. Ако те снајде нешто неподносливо, не негодувај, бидејќи тоа ќе те уништи предвреме. Мисли само на тоа дека имаш сила да го истрпиш сето тоа и дека
  од твоите предрасуди зависи дали нешто ти е подносливо или неподносливо и убедувај ...се дека твоја должност е и во твој интерес така да постапуваш.
   
  На Lella, rici.aaaaa, MarchelineAmaru и 3 други им се допаѓа ова.
 7. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  `Прегратката преку која двете тела повторно стануваат едно се вика СЕКС`
  `Единаесет минути` Пауло Коељо
   
  На stejsi2005, Wahnsinn, Whitecloud95 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  You may not be her first, her last, or her only. She loved before, she may love again. But if she loves you now, what else matters? She's not perfect, you aren't either, and the two of you may not even be perfect together. But if she can make you laugh,even when your sad,well then she 's worth it all.
   
  На iloveyou29, Chica.Loca, Buttterfly и 12 други им се допаѓа ова.
 9. marti4

  marti4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Love does not begin and end the way we seem to think it does. Love is a battle, love is a war; love is a growing up."
  "I know God won't give me anything I can't handle. I just wish he didn't trust me so much."

  "Nothing is impossible, the word itself says 'I'm possible'!"
  — Audrey Hepburn
  "If I’m honest I have to tell you I still read fairy-tales and I like them best of all."
  "I am good, but not an angel. I do sin, but I am not the devil. I am just a small girl in a big world trying to find someone to love."
  — Marilyn Monroe
  "I don't mind living in a man's world, as long as I can be a woman in it."

  едни од моите поомилени quotes :D
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.609
  "Is better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt." ~ Abraham Lincoln

  "If you don't stand for something, you'll fall for anything" ~ Unknown

  "It's much better to let your freak flag fly than walk around with the fucking flagpole up your ass." - Kimmie Rainbowhead Fox
  ...
  "I'm selfish. Impatient and a little insecure. I make mistakes. I am out of control and at times hard to handle, but if you can't handle me at my worst. Then you sure as hell don't deserve me at my best." ~ Marilyn Monroe

  "Lower your voice and strengthen your argument." ~ Unknown

  "You know that when I say I hate you, it is because I love you to a point of passion that unhinges my soul." ~ Julie De Lespinasse
   
  На tanjetomawoemo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Моите две омилени....

  "Shoot for the moon, and if you miss you’ll still be among the stars."
  -Сесилија Ахерн(П.С.Те сакам)


  "Don't be afraid to fall in love again. Open your heart and follow where it leads you...and remember, shoot for the moon...
  PS, I will always love you..."
  -Сесилија Ахерн(П.С.Те сакам)
   
 12. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  3 words...8 letthers... Say it, and I'm yours!!! - Blair Waldorf
   
  На lillyboo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Ова е една од моите омилени.
  Не е од книга, ама сепак сакав да ја ставам тука.

  “Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they just need to run free til they find someone just as wild to run with them.”


  Инаку од сите книги што ги имам прочитано до сега вадам цитати што ми се допаѓаат.
  Следен пат ќе напишам некој од нив.
   
  На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  ^ Старфиш, ај потсети ме од кај беше цитатов? Ужасно ми е познат, ама просто не ми текнува :)
   
 15. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  People who think they're superior are exceedingly annoying to those of us who really are.
  When you have nobody you can make a cup of tea for, when nobody needs you, that's when I think life is over. Audrey Hepburn
  Many people would rather die than think; in fact, most do.
  Bertrand Russell
  Be the change you wish to see in the world.
  Mahatma Gandhi
   
 16. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  499
  Хипи од Сексот и градот е, претпоставувам од таму ти е познат :)
   
  На mileystar и Hipica им се допаѓа ова.
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.474
  Допаѓања:
  63.980
  Пол:
  Женски
  -Whatever you are be a good one.
  Abraham Lincoln
  -Life is just a phase you're going through...you'll get over it.
  -There are good days and there are bad days, and this is one of them.
  “I am what I am today because of the choices I made yesterday.“ - Author Unknown
  -When women are depressed they either eat or go shopping. Men invade another country. --Elayne Boosler
   
  На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  152
  Always look on the bright side of the life.
  Shoot for the moon,if you miss you will be among stars.
  Never,never give up of that you want!
  Learn from yesterday,live for today,hope for tomorrow.
   
  На Jordanovska-K и mileystar им се допаѓа ова.
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  "If you don't know what you want," the doorman said, "you end up with a lot you don't."
  „Ако не знаеш што сакаш,“ рече вратарот, „завршуваш со едно чудо што не сакаш.“
  - Чак Паленик, Фајт Клаб.
   
  На mileystar и MayaBee им се допаѓа ова.
 20. SuperGirl2010

  SuperGirl2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Sometimes fate throws two lovers together only to rip them apart.

  And they shall know I’m the Lord when I shall lay my vengeance on them.

  I think the only reason why people hold onto memories so tight is because memories are the only things that don’t change when everything else don’t.

  My interest is in the future... because I'm going to spend the rest of my life there.
   
  На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.