Quotes, интересни поговорки

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Fearless, 13 октомври 2010.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.480
  Допаѓања:
  47.122
  Пол:
  Женски
  _20190525_140041.jpg
   
  На 8463., Ева33 и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.480
  Допаѓања:
  47.122
  Пол:
  Женски
  Right is right, even if everyone is against it, and wrong is wrong, even if everyone is for it.
  - William Penn
   
  На INNERBEAUTY и 8463. им се допаѓа ова.
 3. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.042
  Пол:
  Женски
  There's a "hell" in hello
  "good" in goodbye
  "lie" in believe
  "over" in lover
  "end" in friend
  and "if" in life
   
 4. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.360
  Допаѓања:
  8.716
  Пол:
  Женски
  „Everyone smiles in the same language“:)
   
  На Petrova Ceca, Ева33, joy1 и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.654
  Допаѓања:
  17.420
  "Most days I wish I'd never met you cause then I could sleep at night. I didn't have to walk around with the knowledge that there was someone like you out there."
   
  На joy1 и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 6. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.098
  Допаѓања:
  33.849
  Пол:
  Женски
  Кога ќе ви одземат се,а ќе ви останат двете раце,составете ги една до друга за молитва.
  Тогаш ќе бидете најсилни.
  -Тодор Проески
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.360
  Допаѓања:
  8.716
  Пол:
  Женски
  „Every day is another chance to change your life”
   
  На cresa-jagoda и joy1 им се допаѓа ова.
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.480
  Допаѓања:
  47.122
  Пол:
  Женски
  _20190617_180138.jpg
   
  На 8463. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  „Ни рибата не влегува во неволји додека ја држи устата затворена“, корејска поговорка
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  „Во љубовта едната личност бакнува, а другата го подава образот“, француска поговорка
   
  На SunnyGirl2, Maja** и joy1 им се допаѓа ова.
 11. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.360
  Допаѓања:
  8.716
  Пол:
  Женски
  Love is like a wind you can't see it but you can feel it.:l:
   
  На cresa-jagoda и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
 12. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.429
  Допаѓања:
  29.347
  Пол:
  Женски
  Харуки Мураками: "Како што забележа еден руски писател, само карактерот може да се промени со возраста. Oграничувањата на човекот не се менуваат до смртта".
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.360
  Допаѓања:
  8.716
  Пол:
  Женски
  Be with someone who makes you fun and be in love.❤
   
  На cresa-jagoda и Maja** им се допаѓа ова.
 14. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.429
  Допаѓања:
  29.347
  Пол:
  Женски
  Марк Твен: "Никогаш не се расправај со глупави луѓе, ќе те повлечат и ќе те докрајчат со искуство".
   
  На eliesaab и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. Pacifist

  Pacifist Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2018
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Машки
  Се научивме да летаме во воздухот како птиците,да пливаме во вода како рибите...Останува уште да се научиме да живееме на земјата како луѓе.

  Бернард Шо
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.429
  Допаѓања:
  29.347
  Пол:
  Женски
  Антоан де Сент Егзипери: „Сите луѓе имаат свои ѕвезди, но тие не се иста работа за сите луѓе. За некои луѓе кои се патници, ѕвездите се водилки. За некои луѓе, тие не се ништо повеќе од мали светилки на небото.
  За академиците, тие се проблем.
  За мојот бизнисмен, тие беа богатство. Но, сите овие ѕвездите се неми.
  Ти, и само ти, ќе ги имаш ѕвездите како никој друг...
  Јас ќе живеам во една од ѕвездите и во една од ѕвездите јас ќе се смеам. И кога навечер ќе гледаш во небото, ќе ти се чини дека сите ѕвезди се смеат. И кога твојата тага ќе биде утешена (времето ги ублажува сите таги), ти ќе бидеш задоволен што си ме познавал. Ти секогаш ќе бидеш мој пријател. Ти ќе сакаш да се смееш со мене. И понекогаш ќе го отвориш твојот прозорец само за тоа задоволство, а твоите пријатели соодветно ќе бидат вчудоневидени кога ќе те гледаат како се смееш додека го гледаш небото.“
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ugly Duckling

  Ugly Duckling Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  5.193
  Пол:
  Женски
  „Да можевте да бирате како кој ќе живеете, дали би се одбрале себеси?"
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  6.758
  Пол:
  Женски
  Political-Quotes-I-dont-make-jokes-i-just-watch-the-government-and-report-the-facts-.jpg
   
  На iki26 и mileystar им се допаѓа ова.
 19. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2.419
  Допаѓања:
  20.041
  Пол:
  Женски
 20. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.429
  Допаѓања:
  29.347
  Пол:
  Женски
  Л.Н.Толстој: „Да се каже дека некое уметничко дело е добро, но неразбирливо за повеќемина, е исто како да се каже дека одредена храна е многу добра, но повеќето луѓе не можат да ја јадат. Уметноста не е ракотворба, туку пренос на чувства кои уметникот ги доживеал.“
   
  На prominent и AnnabelLee им се допаѓа ова.