Quotes, интересни поговорки

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Fearless, 13 октомври 2010.

 1. thatsmysecret

  thatsmysecret Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  214
  Бесмислено е :
  - Да ги мразиш сите ружи бидејќи те изгребал еден трн.
  - Да се откажеш од своите соништа бидејќи еден не ти се остварил.
  - Да се откажеш од својот напор бидејќи еден ти бил залуден.
  - Да ги обвиниш сите пријатели бидејќи еден од нив те изневерил.
  - Да не веруваш во љубовта бидејќи еднаш си бил изневерен или не ти било возвратено.
  - Да ја отфрлиш секоја можност да бидеш среќен бидејќи не си успеал при првиот обид.
  Запомни дека секогаш :
  - Може да се појави нова прилика.
  - Нов пријател.
  - Нова љубов.
  - Да се обнови снагата.
  Биди упорен. Барај ја среќата во секој ден !!!
   
  На Hopeful, Vladus, Sherryl и 6 други им се допаѓа ова.
 2. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.819
  Пол:
  Женски
  " Грижи се за своите соништа! Во своето срце чувај едно мирно, скришно место каде што соништата можат да отидат и така засолнети да напредуваат и раснат. "


  " Сите сме на дното, но некои од нас гледаат во ѕвездите. "


  " Надежта го гледа невидливото, го допира неопипливото и го остварува невозможното. "
   
  На Elenuskaa, MarchelineAmaru и teddybear им се допаѓа ова.
 3. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822
  Живејте како математичари:собирајте радост, одземајте тага,множете среќа и делете љубов!!!
   
  На Jasminkabibibi, Vladus, Elenuskaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.360
  Smile, always smile, it doesn’t matter if it is a sad smile, because sadder than a sad smile is the sadness of being unable to smile.
   
  На MarchelineAmaru и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 5. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски
  Што е среќата?Да се знае што се сака и тоа страсно да се посакува

  Прашајте се дали сте среќни и ќе престанете да бидете среќни

  Личната среќа е невозможна без среќата на другите
   
  На Vladus и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 6. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски
  И мојата омилена во последно време...
  Мошне беден е оној среќник што никогаш не заплакал ;)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822
  Бесмислено е човек да се откажи од сонување,поради еден кошмар ;)
   
  На Jasminkabibibi, Vladus, Elenuskaa и 2 други им се допаѓа ова.
 8. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  149
  СДК дека досега во животот научив дека не е битно каков е човек пред другите луѓе,туку каков е тој во твоите очи...
   
  На Vladus и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 9. NikaPetreska

  NikaPetreska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  *Нема надворешни пречки за среќата. Надворешните работи не се причини, туку последици. Единствена причина е мислата. Изберете ја среќата.
  *Додека си среќен, ќе имаш многу пријатели, кога ќе дојдат лоши времиња ќе останеш сам
  *Среката која ја бараме постојано ни бега,
  Среката која ја пружиме секогаш се врака.
  *За да скриеш една лага, треба да излажеш уште илјада пати.
   
  На MarchelineAmaru и teddybear им се допаѓа ова.
 10. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски
  Големите болки бараат големи души и само големите души трпат големи болки..


  Старата болка ќе мине со нов јад.

  Би требало да се гордеам со болката- секоја болка не потсеќа на нашата висока положба.
   
  На crazylady, thelittle17 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 11. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски
  Човекот е ученик,болката е негов професор
   
  На Name и julie77 им се допаѓа ова.
 12. NikaPetreska

  NikaPetreska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  Тајната на убавото живеење не е да го правите тоа што го сакате, туку да го сакате тоа што го правите.

  Da bides razumen znaci sekogas da nosis vratovrska sto odgovara so corapite. Znaci, utre da go branis stavot od vcera. A zemjata -zarem ne se vrti? Slobodno bidi nedosleden, menuvaj go svoeto mislenje, tvoe pravo e, ne treba za toa da se sramis se dodeka so toa ne stetis nekomu.Sto bi mozele da pomislat drugite ne e vazno.I taka, i taka si mislat sto sakaat. Ostani spokoen. Dozvoli univerzumot da kruzi okolu tebe, uzivaj vo toa da se iznenadis od samiot sebe. 'koj si voobrazuva deka e mudar toj e budala.
   
 13. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.360
  Суровата вистина е дека ништо во животот не е вредно за да се плаче.
  Ама па уште посурово е тоа што солзите се единствениот вистински пријател.Секогаш тука за тебе кога и да ти е тешко.
   
  На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски
  Арните круши свињи ги јадат.-Преубава македонска поговорка


  а јас си имам своја верзија...-Убавите машки им припагаат на ружните женски,без грам мозоче ;)
   
  На sadangel му/ѝ се допаѓа ова.
 15. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.960
  Животот е шаховска кариера, составена од многу порази и победи. Поразите се оние кои нѐ тераат да бидеме упорни да дојдеме до нашите успеси. Секој настан е шаховска табла. Секој потег може да го реши настанот, во кој нема враќање, едноставно мораме да се прилагодиме на ситуацијата!
   
 16. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.360
  Кој што сади коприви и трње сигурно дека нема да му мириса на босилек и рози. :angel:
   
  На Ina Lina и Srce01 им се допаѓа ова.
 17. K.e.ll.y

  K.e.ll.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  191
  Здравјето не е се',но без здравјето и се' е ништо.
   
 18. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Don`t be afraid that your life will end, be afraid it will never begin :)
   
  На Jasminkabibibi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.871
  Допаѓања:
  47.286
  Пол:
  Женски
  Далечината и го прави на љубовта, она што ветерот му го прави на огнот, ако е мал ќе го изгасне, ако е голем ќе го разгори!
   
  На Vladus, Name, skyAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  " Ја чувствуваме како што ја чувствуваме топлината на крвта, ја
  дишеме како што го вдишуваме воздухот, ја носиме во себе како што ги
  носиме нашите мисли... таа е состојба која не може да се искаже, а се
  пишува со пет букви... "
  Ги Де Мопасан (1850-1893)

  Ако мислиш дека можеш, тогаш можеш. А ако мислиш дека не можеш, во право си. "

  Оптимист: Човек кој патува со ништо од никаде кон среќата.

  Луѓето ќе заборават што сте кажале, ќе заборават што сте сториле, но никогаш нема да заборават какви чувства сте им побудиле.

  Sitnicite pravat sovrsenstvo, a sovrsenstvoto ne e sitnica.
   
  На TeddyGrey и katakomba24 им се допаѓа ова.