1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Rammstein (Рамштајн)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Doberman, 11 јули 2011.

 1. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  [​IMG]

  Rammstein е германска индустриска метал група.
  Таа била формирана во 1993, од истите членови кои ги има и ден денес. Името буквално значи јарец за удирање (јарец за рушење).
  Според многумина денес нема група која одблиску звучи на Rammstein. Источногерманскиот секстет е еден од најдобрите рок музички бендови во Европа. Впрочем, во 1999, Рамштајн беа првата германска група номинирана за најдобра метал група за песната „Du hast“. Инаку бендот е познат по својата неверојатна музичка талентираност, со оглед на тоа што нивната музика е мешавина на голем број на музички правци како метал, индустриска музика, техно и класична музика. Инаку Рамштајн се познати и по нивните неверојатно извонредно спектакуларни живи настапи исполнети со неверојатни пиротехнички изведби на пејачот Тил Линдеман.
  Членови:
  1-Тил Линдеман - вокали
  2-Рихард Круспе - гитара
  3-Пол Ландерс - гитара
  4-Оливер Ридл - бас гитара
  5-Кристоф Шнајдер - тапани и перкусија
  6-Христијан Лоренц - клавијатури и ефекти

  Па девојки ги слушате ли Рамштајн и кое е вашето мислење за нив ? :)

  Според мене, нивната музика е многу моќна и уникатна, а омилени песни ми се Ich Will и Du Hast
  :rock:

  Ich Will
  http://www.youtube.com/watch?v=w07LDCT8 ... re=related

  Du Hast
  http://www.youtube.com/watch?v=My0HQ0Qk ... re=related

  America
  http://www.youtube.com/watch?v=yydlX7c8HbY

  Mein Teil
  http://www.youtube.com/watch?v=sJ3kVtd2CCA

  Amour
  http://www.youtube.com/watch?v=vpxQYZeqCcY
   
  На JoxyTheFreak, Meggy и Arhangel-maniac им се допаѓа ова.
 2. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Одлична група се, знам неколку песни, но не преферирам многу да ги слушам бидејќи не разбирам германски. :) Настапите во живо им се феноменални, а како фаворит освен Du hast ќе ја издвојам и
  http://www.youtube.com/watch?v=xCrw5x-i ... re=related
   
  На Meggy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Дечките се луди. Какви умови. :x
  Прават многу добра музика.
  Спотовите? Не е нормално тоа бе. :worried:
  Особено она со порничот.

  Најмногу ја сакам Ду хаст, ама гледам веќе сте ја постирале па да не се повторувам..
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  не да се супер, најдобри се и уникатни, посебно по сценските настапи
  мој фафорит е angel
   
 5. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.486
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам нивната музика ме натера да се запишам пред две години на курс по германски.
  Иако не е типична Рамштајнска песна поради јакиот текс мене омилена ми е
  http://www.youtube.com/watch?v=9pkLDEEs20U

  А Имаат и многу јаки спотчиња еве еден од моите омилени
  http://www.youtube.com/watch?v=My0HQ0QkGLQ
   
 6. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Луди се, дефинитивно. Ама јас ги сакам иако не ми е баш по ќеф германскиот. Леле спотот на песната pu*sy... ауууу, јас го гледав нецензурираниот спот и исто како порно да сум гледала. Оваа ми е омилена

  http://www.youtube.com/watch?v=36v6fJ-WaLI
   
 7. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.486
  Пол:
  Женски
  Рамштајн ке имаат концерт на во Ноервми во Загреб . Едвај чекам :D :D
   
 8. Cello-PlaYer

  Cello-PlaYer Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  23
  Moмците се неверојатни :) Иако ретко ги слушам значи “ОДЛЕПУВАМ “ на нивнните песни.. :) Од поомилените ми се Ich Willl, Du hasT и ја сакам http://www.youtube.com/watch?v=4vi9ZdJnDUE
   
 9. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Некои бендови свират, али Рамштајн горат на сцена :!:

  - http://www.vecernji.hr/kultura/rammstein-neki-bendovi-sviraju-ali-oni-gore-sceni-clanak-344434
  - http://www.vecernji.hr/scena/bit-ce...greb-stize-sa-2000-litara-nafte-clanak-339529
  - http://www.vecernji.hr/kultura/vise-opreme-rammsteina-donijela-je-samo-lady-gaga-clanak-344229

  Рамштајн вечерва жареа и палеа во загребската арена !!!
  Еве ги и првите видеа:
  Настапот го отворија со хитот Sonne

  На првото видео обрнете внимание на 01:59 :o :rock: (обавезно во Full Screen гледајте го)

  http://www.youtube.com/watch?v=A53AwTc3Rz0

  Du Hast
  http://www.youtube.com/watch?v=s6JIhZ3d5k0
   
 10. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  Баш пред некој ден со една другарка зборевме за сите можни етапи низ кои поминавме во тинејџерските години, а изгледа сме поминале се’, пошто започна бре со обични бој бендови, што пееја за скршени срценца и еверластинг лов, ах! и не знам кај се’ не забегавме по пат.
  Јас имав стигнато и до оваа етапа, пред да преминам на друга и да си останам до ден денес со таа музика.
  Исто и јас многу ги сакав заради спототовите пред се’, ритамот во тоа време ми изгледаше wow (сега ми е премногу за старава глава, мигрена ме фаќа :( од дебелиот глас посебно.. и воопшто ваквата музика).
  Макар што од германскиот разбирав по нешто, не до толку да им ги засакам и текстовите од песните... пак и во тоа време бре, немав интернет да седнам да го побарам текстот и да си побарам превод ако треба.. тогаш памтам на касетка слушав напред-назад, по сто пати преслушував делчиња и запишував зборови со македонски шрифт бе :D
  Едната песна што јас ја сакам веќе сте ја постирале. Ова беше моето второ љубимче... и беше заради девојката во црвено на коњот, не знам дали стварно миришкала добро, ама ваљда :clap:

  http://www.youtube.com/watch?v=iREcL8BOJ4o
   
 11. shururup

  shururup Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  36
  Одлични се :) Некогаш ме мрзи да барам преводи , ама музиката е :rock:
   
 12. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  најспремните !
  баш сакав да отворам тема за рамштајн но ете имало :D
  sonne - колку и да ја слушам не ми се здосадува ♥
   
 13. Cataleya

  Cataleya Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  621
  DU HAST - фаворитот !!! :devil:
   
 14. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  52.964
 15. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  Полека но сигиурно го заземаат тронот на мој омилен рок/панк/метал бенд! :rock:
   
 16. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Најезив и најстрашен настап што сум го гледала,
  http://www.youtube.com/watch?v=strKBSyKNUQ
  Eкстремно многу се познати и сакани во Германија, баш сега видов огромни плакати низ цел Берлин.
  Оригинални се, нема што.
   
 17. DressedToKill

  DressedToKill Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  43
  Едино не го мразам германскиов јазик дури ги слушам Рамштајн. Ако учев германски на училиште 5 години ретко разбирам нешто ама нема врска тоа предобра музика прават, а и настапиве во живо му се закон :D

  http://www.youtube.com/watch?v=uxO_tWyeFWs не се нормални :rofl:
   
 18. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Вчера ја рокнав Du hast и Ich will после тоа си се префрлив на SOAD и татко ми од дневна : "Абе остај ми ги Германците!!!!!!!!!!!!! "
  http://www.youtube.com/watch?v=Y1st6O1t ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=BEuWLaQc ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=r7C6W0M5ME0
  http://www.youtube.com/watch?v=egs53_MX ... re=related

  Сепак America ми е најдобра, чисто поради вистината во песната :)
   
  На JoxyTheFreak му/ѝ се допаѓа ова.
 19. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Тапа сум германски, знам само 2-3 збора и толку. Затоа и не слушам германска музика, сакам да знам за што се пее во песните и да си ги пејам. Знам многу што ги слушаат Рамштајн, ама јас сама никојпат не сум ги пуштила.
   
 20. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566