1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Real Madrid C.F.

Дискусија во 'Спорт' започната од BlackSwan5, 13 септември 2011.

  1. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Ајде тема и за кралскиот клуб за кои душа давам :) .

    Фудбалскиот Клуб Реал Мадрид (шпански: Real Madrid Club de Fútbol), попознат и како Реал Мадрид и Los Blancos (Белите) е професионален фудбалски шпански тим стациониран во Мадрид. Основан е во 1902 и игра во Шпанската Премиера и беше најуспешниот клуб во 20-тиот век, освојувајќи рекордни 31 пат Премиера, седумнаесет пати Копа дел Реј рекордни 9 пати Лигата на шампиони.Реал Мадрид е еден од основачите на Г-14, која претставува група од 14 водечки екипи во Европа.

    Клубот своите домашни натпревари ги игра на Сантијаго Бернабеу Стадион во Мадрид. На 23 декември 2000 година ФИФА го награди кралскиот тим со наградата “Најдобар клуб во 20-тиот век“.Реал Мадрид е најуспешниот тим во сите натпреварувања под капата на УЕФА со освоени 9 титули во Лига или Купот на Шампиони и 2 во УЕФА Купот; повеќе од било кој друг клуб.Реал Мадрид е најголем и најуспешен фудбалски тим во светот според истражувањето на Универзитетот Харвард спроведено во 2007.Исто така е еден од најбогатите во светот.
    [​IMG]
    [​IMG]
    http://www.youtube.com/watch?v=gZj9dssT ... re=related

    Некои од играчите кои имаат оставено длабок впечаток за време на нивните настапи за Реал се:Раул Гонзалес,Зинедин Зидан, Роналдо, Роберто Карлос да Силва, Луис Фиго и многу други.

    Сегашна постава
    1 GK Iker Casillas (captain)
    2 DF Ricardo Carvalho
    3 DF Pepe
    4 DF Sergio Ramos (vice-captain)
    5 MF Nuri Şahin
    6 MF Sami Khedira
    7 FW Cristiano Ronaldo
    8 MF Kaká
    9 FW Karim Benzema
    10 MF Mesut Özil
    11 MF Esteban Granero
    12 DF Marcelo (vice-captain)
    13 GK Antonio Adán
    14 MF Xabi Alonso
    15 DF Fábio Coentrão
    16 MF Hamit Altıntop
    17 DF Álvaro Arbeloa
    18 DF Raúl Albiol
    19 DF Raphaël Varane
    20 FW Gonzalo Higuaín
    21 MF José Callejón
    22 MF Ángel di María
    24 MF Lassana Diarra
    [​IMG]
     
    На Hkikica, Jessie-J, lovemebaby и 6 други им се допаѓа ова.
  2. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    Ајде јас да почнам .. :) Реал Мадрид не го сакав порано, но пред 2 години почнав да ги загледувам ради Кака најискрено.. и многу ми се бендиса нивната игра .. Кристијано Р ми беше антипатичен а сега го сакам , борбен е , добар фудбалер... Па со тек на време ги засакав и сега не пропуштам ни еден натпревар на Реал Мадрид ..
    со цело срце навивам за нив и им се радувам на головите и победите :)
     
    На BoaVista и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
  3. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.649
    Пол:
    Женски
    Многумина ќе речат дека фудбалот е само игра. Не се согласувам. Фудбалот за мене е многу повеќе од обична игра. И тоа нема да го разберат оние кои не се навивачи, бидејќи не го знаат чуството кога секој секој мускул од телото ти вибрира и со сите атоми на сила ти се насочени кон бодрење на тимот и навивање.
    Како горд подржувач на Реал Мадрид уживам да ги гледам натпреварите на кралскиот клуб било каде играат и било со кого да играат. И ги сакам. И кога победуваат и кога губат, ги сакам.
    Понекогаш урлам и викам, гневна сум, се нервирам заради неизвесниот натпревар, се нервирам заради резултатот, но на крајот на денот јас пак ги сакам и им благодарам за напливот на адреналин кои ми ги пружа овој тим.

    Hala Madrid!!!
    Yo te amo y te admiro :inlove:
     
    На esperanca и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
  4. eutixismena

    eutixismena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    1.414
    За Реал навивам уште од средно кога играше мојот омилен Роберто Карлос :inlove: .Секогаш имаат одличен тим во последниве неколку години неславно испаѓаат ама јас пак си ги сакам :*. Омилени ми се Касиљас и Рамос.
    П.С Годинава дефинитивно ќе ја освојат Лигата на шампионите!!!
     
    На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Реал. Кога го слушнам имево, незнам, ме асоцира на груби дечки, кои по секоја цена, на овој или на оној начин, сакаат да дојдат до победа.
    Не ми се допаѓа нивната игра. Никогаш не ми се допаѓала.
    Секоја чест за постигнатото, за успесите, но за мене ова мислење ќе си остане.
     
  6. eutixismena

    eutixismena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    1.414
    Заборавив да ви го покажам постерот што си го чувам со години - еден од најдобрите состави на РЕАЛ
    [​IMG]
     
    На House95, HappyOne и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
  7. HappyOne

    HappyOne Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    77
    Реал Мадрид - тоа беше љубов на прв поглед. Уште како помалечка кога гледаше тато фудбал, почнав да навивам за нив. Имаше период кога собата ми беше излепена со постери од нив. Имаше многу кои не ги ни знаев кој се што се, ама важно ми беше голови да даваат :) Сега веќе кога потпораснав сватив дека уште тогаш сум го направила вистинскиот избор. Сега не пропуштам натпревар, ги следам и бодрам и засекогаш ќе го сакам РЕАЛ МАДРИД :l: :l: :l:
     
    На BlackSwan5, eutixismena и BoaVista им се допаѓа ова.
  8. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Целосна почит им оддавам на момциве :l:
     
  9. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    Реал Мадрид до СМРТ !!! :inlove: Газат дечките ,оваа сезона ќе видат кој е Реал..
     
    На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BeautyQueen

    BeautyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    32
    Сосема истото би го кажала но за Манчестер Јунајтед :P А Реал.. Почнав да ги гледам кога отиде Роналдо кај нив.. На почетокот многу ретко но подоцна почнав да ги следам повеќе и ги засакав многу и се нервирам кога губаат аууу :devil: Тие се мојот омилен тим веднаш после Ѓаволите ;)
     
  11. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    Немам ништо против Реал Мадрид, ама навивам за Барселона...... :P
     
    На Plamenka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Ајде малце да ја оживееме темата :) .
    Дај боже да продолжат со ова темпо и титулата е наша.Само да не губиме повторно бодови,одсега натаму само 3-ки да се редат :) .
    Кога е првото ел-класико со Фарса?
     
  13. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.649
    Пол:
    Женски
    ^^Дај боже така да биде :)
    Јас најискрено се надевам дека Реал оваа година чуда ќе прави :) А еве и Игуаин полека се враќа во форма, па дај боже и на него да му се множат хет триковите, а со тоа и победите на Реал :)
     
  14. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Секогаш навивам, а и сум фан на Реал Мадрид.
    Тој е мојот омилен фудбалски клуб.
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Hala Madrid!

    За нив сум навивала и ќе навивам.Се радувам на нивна победа,како кога Македонија победува.

    А,за дечкиве...
    [​IMG]

    Нема потреба од коментари ;)
     
    На bluegirl7, BoaVista, BlackSwan5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Со дечките со задоволство
    би имала тројка а може и Касиљас и Чаби Алонсо да ни се придружат ;)
    шала на страна,драго ми е што има повеќе фанови на Реал на Фемина,во почетокот имав впечаток дека има само на Барса :) .
     
    На Rozich и BoaVista им се допаѓа ова.
  17. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Ај да ви го постирам клипов за тие што го немаат видено .
    Тука го тестираат Роналдо кој е му е техниката , јачината и брзината .
    Го гледав иако трае 15 минути :lol: ќе ви се дигнат малце акциите али това је :D

    http://www.youtube.com/watch?v=s7vYfKfI87U
     
    На BoaVista и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
  18. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.649
    Пол:
    Женски
    На esperanca и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
  19. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Останав импресионирана,дечкото е фантастичен дури и тоа е мал збор за да го опише.Сите оние кои мрчат за неговата игра и неговиот квалитет како фудбалер нека ги погледнат клипчињата и се ќе им стане јасно.
    А само уште едно нешто не ми е јасно,како може на некој да не им се свиѓа физички,мене ми е пример за совршен маж.
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Што значи да си Мадридиста!!!! ♥ ♥

    Како да ти објаснам што е БОЛКА,ако никогаш не си почуствувал дека дошол крајот на твојата кариера поради поврeда...

    Како да ти објаснам што е ЗАДОВОЛСТВО,ако никогаш не си добил ,,Класико’’....

    Kaко да ти објаснам што е НЕМОЌ,ако никогаш еден гол не те делел од победа...

    Kaко да ти објаснам што е ГОРДОСТ,ако никогаш не си го видел твојот непријател предаден...

    Како да ти објаснам што е ГНЕВ,кога никогаш не си ја загубил топката која го одлучувала мечот...

    Како да ти објаснам што е ПОЕЗИЈА,ако никогаш не си го видел Зизу како игра...

    Како да ти објаснам што е ЉУБЕЗНОСТ,ако никогаш не си избрал да го направиш твојот пријател среќен пред да дадеш гол....

    Како да ти објаснам што е ЕДИНСТВО,ако никогаш не си одбранил другар во неволја....

    Како да ти објаснам што е ПАНИКА,ако никогаш не си загубил Лига која речиси била твоја...

    Kaко да ти објаснам што е ПРИДРУЖБА,ако никогаш не си искусил тимска работа.....

    Како да ти објаснам што е ОСАМЕНОСТ,ако никогаш не си морал да шутираш пенал,од кој зависела судбината на твојот тим...

    Како да ти објаснам што е ДРУГАРСТВО,ако не си му помогнал на твојот другар кога најмногу си му требал...

    Како да ти објаснам што значи кога ДЕЛ ОД ТЕБЕ УМИРА,ако никогаш не си загубил финале на твојот стадион....

    Како да ти објаснам што е СЕБИЧНОСТ,ако никогаш не си шутирал кон гол од невозможна позиција а си знаел дека пред тебе има слободен играч...

    Како да ти објаснам што е НЕПРАВДА,ако некој судија не ти ги зел сите надежи...

    Како да ти објаснам што е ЉУБОВ,кога никогаш не си плачел носејќи го дресот на твојот тим..

    **Како да ти објаснам што е ЖИВОТ,ако не знаеш за РЕАЛ МАДРИД!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=b2QjvU9t9VU
     
    На Legadema, bluegirl7, BoaVista и 1 друга личност им се допаѓа ова.