1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Real Madrid C.F.

Дискусија во 'Спорт' започната од BlackSwan5, 13 септември 2011.

 1. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Ајде тема и за кралскиот клуб за кои душа давам :) .

  Фудбалскиот Клуб Реал Мадрид (шпански: Real Madrid Club de Fútbol), попознат и како Реал Мадрид и Los Blancos (Белите) е професионален фудбалски шпански тим стациониран во Мадрид. Основан е во 1902 и игра во Шпанската Премиера и беше најуспешниот клуб во 20-тиот век, освојувајќи рекордни 31 пат Премиера, седумнаесет пати Копа дел Реј рекордни 9 пати Лигата на шампиони.Реал Мадрид е еден од основачите на Г-14, која претставува група од 14 водечки екипи во Европа.

  Клубот своите домашни натпревари ги игра на Сантијаго Бернабеу Стадион во Мадрид. На 23 декември 2000 година ФИФА го награди кралскиот тим со наградата “Најдобар клуб во 20-тиот век“.Реал Мадрид е најуспешниот тим во сите натпреварувања под капата на УЕФА со освоени 9 титули во Лига или Купот на Шампиони и 2 во УЕФА Купот; повеќе од било кој друг клуб.Реал Мадрид е најголем и најуспешен фудбалски тим во светот според истражувањето на Универзитетот Харвард спроведено во 2007.Исто така е еден од најбогатите во светот.
  [​IMG]
  [​IMG]
  http://www.youtube.com/watch?v=gZj9dssT ... re=related

  Некои од играчите кои имаат оставено длабок впечаток за време на нивните настапи за Реал се:Раул Гонзалес,Зинедин Зидан, Роналдо, Роберто Карлос да Силва, Луис Фиго и многу други.

  Сегашна постава
  1 GK Iker Casillas (captain)
  2 DF Ricardo Carvalho
  3 DF Pepe
  4 DF Sergio Ramos (vice-captain)
  5 MF Nuri Şahin
  6 MF Sami Khedira
  7 FW Cristiano Ronaldo
  8 MF Kaká
  9 FW Karim Benzema
  10 MF Mesut Özil
  11 MF Esteban Granero
  12 DF Marcelo (vice-captain)
  13 GK Antonio Adán
  14 MF Xabi Alonso
  15 DF Fábio Coentrão
  16 MF Hamit Altıntop
  17 DF Álvaro Arbeloa
  18 DF Raúl Albiol
  19 DF Raphaël Varane
  20 FW Gonzalo Higuaín
  21 MF José Callejón
  22 MF Ángel di María
  24 MF Lassana Diarra
  [​IMG]
   
  На Hkikica, Jessie-J, lovemebaby и 6 други им се допаѓа ова.
 2. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  303
  Ајде јас да почнам .. :) Реал Мадрид не го сакав порано, но пред 2 години почнав да ги загледувам ради Кака најискрено.. и многу ми се бендиса нивната игра .. Кристијано Р ми беше антипатичен а сега го сакам , борбен е , добар фудбалер... Па со тек на време ги засакав и сега не пропуштам ни еден натпревар на Реал Мадрид ..
  со цело срце навивам за нив и им се радувам на головите и победите :)
   
  На BoaVista и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
 3. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.648
  Пол:
  Женски
  Многумина ќе речат дека фудбалот е само игра. Не се согласувам. Фудбалот за мене е многу повеќе од обична игра. И тоа нема да го разберат оние кои не се навивачи, бидејќи не го знаат чуството кога секој секој мускул од телото ти вибрира и со сите атоми на сила ти се насочени кон бодрење на тимот и навивање.
  Како горд подржувач на Реал Мадрид уживам да ги гледам натпреварите на кралскиот клуб било каде играат и било со кого да играат. И ги сакам. И кога победуваат и кога губат, ги сакам.
  Понекогаш урлам и викам, гневна сум, се нервирам заради неизвесниот натпревар, се нервирам заради резултатот, но на крајот на денот јас пак ги сакам и им благодарам за напливот на адреналин кои ми ги пружа овој тим.

  Hala Madrid!!!
  Yo te amo y te admiro :inlove:
   
  На esperanca и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
 4. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
  За Реал навивам уште од средно кога играше мојот омилен Роберто Карлос :inlove: .Секогаш имаат одличен тим во последниве неколку години неславно испаѓаат ама јас пак си ги сакам :*. Омилени ми се Касиљас и Рамос.
  П.С Годинава дефинитивно ќе ја освојат Лигата на шампионите!!!
   
  На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
  Реал. Кога го слушнам имево, незнам, ме асоцира на груби дечки, кои по секоја цена, на овој или на оној начин, сакаат да дојдат до победа.
  Не ми се допаѓа нивната игра. Никогаш не ми се допаѓала.
  Секоја чест за постигнатото, за успесите, но за мене ова мислење ќе си остане.
   
 6. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
  Заборавив да ви го покажам постерот што си го чувам со години - еден од најдобрите состави на РЕАЛ
  [​IMG]
   
  На House95, HappyOne и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
 7. HappyOne

  HappyOne Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  77
  Реал Мадрид - тоа беше љубов на прв поглед. Уште како помалечка кога гледаше тато фудбал, почнав да навивам за нив. Имаше период кога собата ми беше излепена со постери од нив. Имаше многу кои не ги ни знаев кој се што се, ама важно ми беше голови да даваат :) Сега веќе кога потпораснав сватив дека уште тогаш сум го направила вистинскиот избор. Сега не пропуштам натпревар, ги следам и бодрам и засекогаш ќе го сакам РЕАЛ МАДРИД :l: :l: :l:
   
  На BlackSwan5, eutixismena и BoaVista им се допаѓа ова.
 8. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Целосна почит им оддавам на момциве :l:
   
 9. House95

  House95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  28
  Реал Мадрид до СМРТ !!! :inlove: Газат дечките ,оваа сезона ќе видат кој е Реал..
   
  На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BeautyQueen

  BeautyQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  32
  Сосема истото би го кажала но за Манчестер Јунајтед :P А Реал.. Почнав да ги гледам кога отиде Роналдо кај нив.. На почетокот многу ретко но подоцна почнав да ги следам повеќе и ги засакав многу и се нервирам кога губаат аууу :devil: Тие се мојот омилен тим веднаш после Ѓаволите ;)
   
 11. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  Немам ништо против Реал Мадрид, ама навивам за Барселона...... :P
   
  На Plamenka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Ајде малце да ја оживееме темата :) .
  Дај боже да продолжат со ова темпо и титулата е наша.Само да не губиме повторно бодови,одсега натаму само 3-ки да се редат :) .
  Кога е првото ел-класико со Фарса?
   
 13. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.648
  Пол:
  Женски
  ^^Дај боже така да биде :)
  Јас најискрено се надевам дека Реал оваа година чуда ќе прави :) А еве и Игуаин полека се враќа во форма, па дај боже и на него да му се множат хет триковите, а со тоа и победите на Реал :)
   
 14. esperanca

  esperanca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.321
  Допаѓања:
  3.166
  Секогаш навивам, а и сум фан на Реал Мадрид.
  Тој е мојот омилен фудбалски клуб.
   
  На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.092
  Hala Madrid!

  За нив сум навивала и ќе навивам.Се радувам на нивна победа,како кога Македонија победува.

  А,за дечкиве...
  [​IMG]

  Нема потреба од коментари ;)
   
  На bluegirl7, BoaVista, BlackSwan5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Со дечките со задоволство
  би имала тројка а може и Касиљас и Чаби Алонсо да ни се придружат ;)
  шала на страна,драго ми е што има повеќе фанови на Реал на Фемина,во почетокот имав впечаток дека има само на Барса :) .
   
  На Rozich и BoaVista им се допаѓа ова.
 17. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Ај да ви го постирам клипов за тие што го немаат видено .
  Тука го тестираат Роналдо кој е му е техниката , јачината и брзината .
  Го гледав иако трае 15 минути :lol: ќе ви се дигнат малце акциите али това је :D

  http://www.youtube.com/watch?v=s7vYfKfI87U
   
  На BoaVista и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
 18. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.648
  Пол:
  Женски
  На esperanca и BlackSwan5 им се допаѓа ова.
 19. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Останав импресионирана,дечкото е фантастичен дури и тоа е мал збор за да го опише.Сите оние кои мрчат за неговата игра и неговиот квалитет како фудбалер нека ги погледнат клипчињата и се ќе им стане јасно.
  А само уште едно нешто не ми е јасно,како може на некој да не им се свиѓа физички,мене ми е пример за совршен маж.
   
  На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TrueReligion

  TrueReligion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  175
  Што значи да си Мадридиста!!!! ♥ ♥

  Како да ти објаснам што е БОЛКА,ако никогаш не си почуствувал дека дошол крајот на твојата кариера поради поврeда...

  Како да ти објаснам што е ЗАДОВОЛСТВО,ако никогаш не си добил ,,Класико’’....

  Kaко да ти објаснам што е НЕМОЌ,ако никогаш еден гол не те делел од победа...

  Kaко да ти објаснам што е ГОРДОСТ,ако никогаш не си го видел твојот непријател предаден...

  Како да ти објаснам што е ГНЕВ,кога никогаш не си ја загубил топката која го одлучувала мечот...

  Како да ти објаснам што е ПОЕЗИЈА,ако никогаш не си го видел Зизу како игра...

  Како да ти објаснам што е ЉУБЕЗНОСТ,ако никогаш не си избрал да го направиш твојот пријател среќен пред да дадеш гол....

  Како да ти објаснам што е ЕДИНСТВО,ако никогаш не си одбранил другар во неволја....

  Како да ти објаснам што е ПАНИКА,ако никогаш не си загубил Лига која речиси била твоја...

  Kaко да ти објаснам што е ПРИДРУЖБА,ако никогаш не си искусил тимска работа.....

  Како да ти објаснам што е ОСАМЕНОСТ,ако никогаш не си морал да шутираш пенал,од кој зависела судбината на твојот тим...

  Како да ти објаснам што е ДРУГАРСТВО,ако не си му помогнал на твојот другар кога најмногу си му требал...

  Како да ти објаснам што значи кога ДЕЛ ОД ТЕБЕ УМИРА,ако никогаш не си загубил финале на твојот стадион....

  Како да ти објаснам што е СЕБИЧНОСТ,ако никогаш не си шутирал кон гол од невозможна позиција а си знаел дека пред тебе има слободен играч...

  Како да ти објаснам што е НЕПРАВДА,ако некој судија не ти ги зел сите надежи...

  Како да ти објаснам што е ЉУБОВ,кога никогаш не си плачел носејќи го дресот на твојот тим..

  **Како да ти објаснам што е ЖИВОТ,ако не знаеш за РЕАЛ МАДРИД!!!!

  http://www.youtube.com/watch?v=b2QjvU9t9VU
   
  На Legadema, bluegirl7, BoaVista и 1 друга личност им се допаѓа ова.