1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Regina Spektor

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Hipster, 8 јули 2012.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  Regina Ilyinichna Spektor (Russian: Реги́нa Ильи́нична Спе́ктор, born February 18, 1980) is an American singer-songwriter and pianist. Her music is associated with the anti-folk scene centered in New York City's East Village.
  Незнам колкумина од вас чуле за Реџина Спектор и за најзините песни.
  Јас ја обожавам и се заљубив во нејзиниот пренежен глас уште од првиот момент кога ја чув Us.
  Us и Hero непрестаното ги слушам, едната долго време и ме будеше, со неспорниот факт што срцето ми растреперува кога ја слушам.
  Екстремно брилијнатен уметник, неискомерцијализирана музика и најертистични спотови на денешницата.
  500 days of summer како саунтрак има неколку нејзини песни, исто и How i met your mother.
  Имам премногу омилени песни, нема песна која ми е ужасно лоша или досадна.
  Од поомилените
  http://www.youtube.com/watch?v=xzrC72Xv6pE
  http://www.youtube.com/watch?v=DOQ3R3MNcv8
  http://www.youtube.com/watch?v=FRUQh_7N ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=OEocg4EU ... re=related
  И една од најпрекрасните песни што сум ги чула
  http://www.youtube.com/watch?v=LoGFQ0Ac ... re=related
  Нема место за сите песни кои ми оставиле впечаток и кои ненаситно ги слушам.
   
  На Sara123, AnaKarenina и Hayley им се допаѓа ова.
 2. Bellatrix

  Bellatrix Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  26
  Исто и јас ја открив во 500 days of Summer и од тогаш се навлеков на нејзината музика. :)
   
 3. Hayley

  Hayley Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  899
  Таа е едноставно неверојатно талентирана! Креативна, убава, и тој нејзин прекласен глас!
  Си има свој стил на музика, што најмногу го почитувам во врска со неа, веднаш до фактот дека во живо звучи дури подобро отколку студиски!

  http://www.youtube.com/watch?v=p62rfWxs6a8
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Trnche

  Trnche Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  241
  Јас ја слушам веќе неколку години, имам мала исправка, типката не е американка туку русинка ;)

  Прекрасна е, има неверојатен глас и сама си ги пишува текстовите. Доколку обрнете повеќе внимание на тоа, ќе забележите мн метафори, скриени значења, знаци дека е мн начитана и едуцирана и сл.

  Мој фаворит е следнава:
  http://www.youtube.com/watch?v=tHAhnJbGy9M


  Исто ја обожавам и оваа:
  http://www.youtube.com/watch?v=wigqKfLWjvM

  исклучително длабок текст имаат овие две песни:
  http://www.youtube.com/watch?v=MSfSR4Pj1EE

  http://www.youtube.com/watch?v=pladRVXnwOA

  И уште оваа да не досадувам со маратонски пост :)
  http://www.youtube.com/watch?v=UzoiQNvwf2E
   
 5. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.036
  Еј, ме изненади темава зошто знам дека во Македонија многу малку ја знаат.
  Јас не знам од каде ја ископав, стварно не знам ама од прво слушање ме привлече лесната мелодија и нејзиниот специфичен глас.

  Песните ме потсетуваат на сончеви денови а ти да си се лулаш на лулашка во некој зелен парк. Не знам зошто. :lol:

  Оваа најмногу ја сакам:
  http://www.youtube.com/watch?v=fczPlmz-Vug

  И така. :wasntme:
   
  На Hipster, Sara123, Hayley и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Јас имам навика да си шеткам по Јутјуб и да си барам некои интересни изведувачи кои не се толку искомерцијализирани и познати (барем кај нас).
  500 days of summer го гледав, ама ете не ми текнува дека во тој филм имало песна од Regina.
  Us ми е омилена песна, но гледано од аспект на текстовите, ми се допаѓаат сите. Од прва до последна.

  Посебно Two birds

  Two birds on a wire
  One tries to fly away
  And the other
  Watches him close
  From that wire
  He says he wants to as well
  But he is a liar

  I'll believe it all
  There's nothing I won't understand
  I'll believe it all
  I won't let go of your hand

  Two birds on a wire
  One says come on
  And the other says
  I'm tired
  The sky is overcast
  And I'm silent
  One more or one less
  Nobody's worried

  I'll believe it all
  There's nothing I won't understand
  I'll believe it all
  I won't let go of your hand

  Two birds of a feather
  Say that they're always
  Gonna stay together
  But one's never goin' to
  Let go of that wire
  He says that he will
  But he's just a liar

  Two birds on a wire
  One tries to fly away
  And the other
  Watches him close
  From that wire
  He says he wants to as well
  But he is a liar

  Two birds on a wire
  One tries to fly away
  And the other...

  http://www.youtube.com/watch?v=dgQHAQxtKPk
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Trnche

  Trnche Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  241
  На Hayley му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Есенва дознав за неа, и можам да кажам дека ми се допаѓа како изведувач. Има многу убав глас. Баш темава ме потсети на неа, и на песната која многу ми се допаѓа : Us.
   
 9. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Јас ја знам уште од 2005, на кабловската тогаш имавме една италијанска музичка програма и често знаеја да ја пуштат.
  Многу ми е уникатна, а гласот и е неверојатен.
  И ја сакам музиката, особено омилени песни ми се Us и Fidelity.
  Едно време прекинав да ја слушам, но потоа пак ја слушнав во 500 Days of Summer и почнав одново да ја слушам.
  Одлична е. :)