1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Revox серуми за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Kristi900, 3 мај 2020.

  1. Angel06

    Angel06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Ќе пробам така,со тоа што сакам да додадам од ниацинамидот наутро со хијалуронската.
     
  2. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Исчитав сѐ и решив да пишам.
    Наутро после измивање со мицеларна пена (може и друг чистач), поминувам со тоник па витамин Ц серум, крем за околу очи, крема и заштитен фактор 50.
    Навечер темелно го чистам лицето, пак тоник, па ниацинамид од Revox, крем околу очи, крем на цело лице и легнувам.
    Ја воведов салицилната од Revox, пред некој ден и таа планирам на 6 дена да ја ставам, нема потреба да се претерува секој ден. Инаку имам мрсна кожа.
    Чуда преку ноќ што и да ставате не се случуваат. Мора истрајност, посебно со Ц витаминот не може од петпати да има резултат. Тоа е непобитен факт. На почеток мислев дека нема фајде од Ниацинамидот и излегуваа некои бубулици, ама од инает не прекинав. После скоро два месеци има промена, не ми се исфрла лицето како порано и не е очајно мрсно, а за сѐ друго имам трпение и цела година ако треба за резултати. Она што сега го правите ќе треба време да се одрази.
    Инаку, секоја нова состојка наизменично ја додавав во рутината. Ништо одеднаш и не претерано. Во секој случај, читајте, истражувајте и пробувајте, нема генерално правило дека на сите исти работи исто делуваат.
    И заштитен фактор секогаш во било кое годишно време и без разлика на серуми и киселини!
    Се извинувам за долгиот пост.
     
    Последна измена: 5 јуни 2020
    На DaisyDream, Rose96, Gi.ir.ll192 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира дали нијацинамид иде со салицилна и плус сона гел?
     
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. plavata212

    plavata212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Салицилна во комбинација со нијацинамид можи, прво ставаш салицилна чекаш околу 20-30мин па ставаш нијацинамид.
    За плус сона гел мислам дека не треба во исто време сите. Една вечер ставај салицилна+нијацинамид, друга вечер сона гел.
     
  5. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367
    Дали ви светнува лицето по ниацинамидот? Дома сум цело време деновиве и го ставам насабајле, а потоа крем и забележувам како си се масти кожата. Ама светнувам ептен, а од кремата знам дека не е. Нормално е?
     
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Мене баш не ми го светнува лицето во мисла да ми го мрси,баш напротив имам некој здрав сјај на лицетои мазна текстура. Премногу да не ставаш? Јас три капки ставам една на чело,и по една на образите
     
  7. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    @Kimberly11 дали ти ги извади флеките на површина? Јас два дена го користам, ептен ми е мазна кожата ама имам и милион црвени поткожни точки.
     
  8. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Како мислиш флеките на површина? :) Јас почнав ниацинамидот да го користам од 16 мај во комбинција со сона гелот. Значи серумот сабајле а гелот навечер пред спиење. И одличен резултат имам за толку кратко време презадоволна сум. Ми останаа некои флекички од акните ама не се веќе црвени како што беа. Лицето е мн помазно,ми пишаа и некои членки дека треба многу трпение биди упорна сигурно ќе имаш резултат.
     
    На Squirrel и S.W.A.G им се допаѓа ова.
  9. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Мислам на тоа дека ептен се познаваат :rofl: Затоа реков флеки на површина.
     
  10. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367
    Не бе исто, малку ставам, максимум 3 капки...
     
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Исто прашував и јас, ама сепак ја купив хијалурноската. Не приметувам разлика во хидратација и мазнење (почнав да го користам пред една недела, па затоа), но мене не ми го мрси дополнително. Имам мрсна кожа на челото и брадата, а образите нормална.
     
    На Angel06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Салицилна и ниацинамид се најубавата комбинација, јас искрено не би пробала така салицилна па после ниацинамид.. на утро ставам ниацинамид, а на вечер салицилна (преку еден ден или 3 пати неделно) и резултатите се супер.

    И јас користам салицилна кратко време и нешто невообичаено ми се случува, но тоа е нормално. Ако денес ставам салицилна утре лицето ќе ми е малку во полоша состојба, но задутре стакло... таква е реакцијата на салицилната и презадоволна сум, мора и на кожата да и дадеме време.
     
    На Nelas33, DaftyCrafty и Pixi5 им се допаѓа ова.
  13. plavata212

    plavata212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Комбинацијата на салицилна и нијацинамид ја видов на следниот линк, и кај мене досега нема лоша реакција.
    https://www.deciemchatroom.com/the-ordinary-congestion-look-of-blemishes-routine/
     
  14. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Јас вчера имав ден само за ниацинамид, а вечер само салицилна. Инаку, одма изгледа посјајно кожата после ниацинамид, ама треба временце. Од салицилната чекам резултати, ептен ми е нов производ.
    А ќе ви кажам, од маската за заштита ми се исфрла кожата на брадата.
     
    На DaisyDream и Squirrel им се допаѓа ова.
  15. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Да се надоврзам, јас ниацинамидот кога го ставав наутро ми светеше лицето, плус и од хидратантна крема одозгоре, затоа сега го користам само навечер.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  16. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво , прееска ја купив салицилната на Ревокс , и сакам да ја вметнам во рутина , но ставам и нијацинамид . Дали е правилно од сабајле да го ставам нијацинамидот а навечер салицилната , и на колку дена да ја ставам? Фала ви :)
     
    На 17.06.'15 и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  17. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Прво на два дена почни, ама најпрво patch test напраи. На два дена па ако кожата ти изгледа добро без лупење / црвенила, можеш сабајле ниацинамид навечер салицилна:)
     
    На coolgirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Фала ти :) уште едно прашање, дали се измива или не ?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам за ниацинамидот. Јас лично од серуми користам ниацинамид и хијалуронска. Наутро го мијам само со вода лицето па ставам од ниацинамидот и хијалуронската на REVOX па крема и SPF. Навечер правам double clensing, тоник, пак хијалуронска и ниацинамид и крема. Оваа рутина ја користам веќе еден месец. Инаку имам (имав) комбинирана кожа. Во текот на денот челото ми светеше како лампионче :D:D. Од кога почнав со рутинава ми се смени кожата буквално. Веќе не ми светнува лицето од ниацинамидот. Баш ми ја исконтролира продукцијата на себум. И плус приметувам дека некои дамки што ги имав ми се доста осветлени, не ми се скроз исчезнати пошо сепак е рано уште, ама ми се доста осветлени.

    Јас сум презадоволна од комбинацијава и баш позитивно изненадена од волку брзи резултати.
     
    На DaftyCrafty, Aschenputtel и coolgirl123 им се допаѓа ова.
  20. Pixi5

    Pixi5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Да те прашам, што користиш за double cleansing, кое масло?
     
    На Angel06 и coolgirl123 им се допаѓа ова.