1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Revox серуми за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Kristi900, 3 мај 2020.

  1. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Витамин Ц го немаат воопшто донесено во Дм,можеш да го нарачаш од torba.mk,таму видов дека го има. А Niacinamide го има ама сигурно им снемало залихи.Баш пред некој ден другарка купи
     
    На Lovelynne му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annoma

    Annoma Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Јас ја купив салицилната пред некое време, видено од kattzia, и баш прочитав коментари кај неа дека може да се користи секоја вечер пред крема ако не е чувствителна кожата, па засилена така и направив меѓутоа се исфрлав такви ситни бели акни не знам точно каков тип се и решив да ставам 2 пати неделно и засега е добро ќе видам на подолг рок какви резултати ќе има.
     
  3. Angy.S

    Angy.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Не е препорачливо да ставаш секој ден ако нема потреба,истата делува на акни ги суши побрзо и снемуваат,доколку немаш ништо на лицето не ја користи секој ден,наместо тоа користи хидратантен серум,серум за регенерација тие денови во комбинација со крема :D
     
    На Annoma му/ѝ се допаѓа ова.
  4. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Доколку имаш проблематично лице, ништо не би ти препорачала да користиш на своја рака. Прво консултирај се дерматолог, не се ставај на ризик да ја влошиш состојбата.
     
  5. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.640
    Пол:
    Женски
    Ептен проблематично можам да кажам :D и порано имав проблем ама од како се породив бааги ми е влошено.. Дојам и не се осудив ништо да користам, се тешев хормонално е и ке помини, ама гледам тешко дека ке помини само по себе:doh:
    Фала ти :)
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.640
    Пол:
    Женски
    Јас зедов на ревокс аха 30% и после читам никој не препорачува користење на толку јака киселина на своја рака :?: И магнолија ја прашав исто не ми препорача, пошо прејака била.. Кажете искуства некој ако ја има користено подолго време незнам дали да продолжам, а лицево ми е катастрофа со акни :doh:


    И јас го зедов ама не се осудив да го користам. Стварно не ми е јасно како се продава со препорака за често користење по 4-5капки, а е прејак. Никаква препорака нема за миење или преноќување со него. Јес да и не треба се што ке видиме да ставиме на лице, ама овде нешто не ми штима, оти никој друг не препорачува користење на аха ацид појаки од 10-15% макс :?:
     
    На AnaMarijaKrst му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со дерматолог, има шанси да е хормонална причината. Ако немаш испитано хормони периодов и тоа ќе ти предложи. И јас испробував секакви глупости и само полошо беше. Мора консултација, преглед, соодветна терапија, здрав начин на исхрана и живот и ќе се подобри ситуацијата. И најважно позитивни мисли, знам тешко е и не е сеедно кога се соочуваш со акни но трпение и најважно, барање помош од стручно лице. :)
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Здраво! Ми треба мислење од некоја од вас која има користено серуми од The Ordinary или Just Revox за мрсна кожа. Колку што читав, најдобро е да се користи Ниацинамид 10%. Дали истиот ви помогнал или можеби некој друг (на страната на ДМ кај Just Revox имаат објавено повеќе што наводно помагаа за контрола на излачување на себум притоа тоа се Слицилна киселина, Ниацинамид и Скволен, еве линк https://www.dm.mk/marki/ekskluzivno-vo-dm/just-revox).

    Ме интересира и дали ги користите секојдневно (со ставање 4-5 капки на чиста кожа) и дали можеби сте имале некое негативно искуство со истите. Досега немам користено па секое мислење е добредојдено.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Аха се користи во зимски месеци кога не се изложуваш на сонце, сега ама ич. Плус општо во летен период киселини не се препорачливи особено не толку јаки.
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Значи воопшто да не ги купувам? Не знам друго чаре како флекиве да си ги средам
     
  11. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Ни хијалуронска киселина не е препорачливо во летно време?
     
  12. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Женски плс пишете дали ниацинамидот да го купам вреди ли
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Хијалуронската не е фотосензитивна, другите што ги спомнавте се и треба да се избегнуваат.
     
    На poppie, СуперДевојка и ana-sweet им се допаѓа ова.
  14. Mini95

    Mini95 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Si koristam silicilna kiselina veke edna nedela sekoja vecer plus blend oil i nautro stavam coenzyme q10, stavam po 4 ili 5 kapki.. Nemam nikakvi iritacii sega za sega e se okej cak sto vise i mi se iscistija nekoi mali akni..


    Go naracav za majka mi, go koristi nekolku dena navecer po 4 kapki bez izmivanje na liceto i nema nikakvi iritacii
     
    Последна измена од модератор: 5 мај 2020
    На Arja и flower55555 им се допаѓа ова.
  15. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Почни од на есен.
    Хијалуронската мислам дека може.
    А за аха и бха сум сигурна дека смеат само во зимски месеци.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mini95

    Mini95 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Moze da se koristi samo navecer a preku den nemoras zosto se izlozuvas na sonce
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Не не мораш, туку НЕ СМЕЕШ преку ден да го користиш ова.
    Не смееш да се изложуваш на сонце дури и ако навечер нанесуваш од ова, и мора да се користи крема со заштитен фактор за да не ти изгори лицето.
    Значи не е работата стави еднаш навечер и готово, си завршил работа.

    И не смее да се остава на лице толку силна киселина, пак ќе кажам, ниту да се користи па и неколку пати во неделата, боже мили, опасно е не знам што е толку тешко да се разбере.
    А вие како сакате така правете, само немој после да биде наздравје изгореници од прв степен, па да кукаме по теми и да плукаме по сите како и обично.
     
    На Annath, Kimberly11 и CareTee им се допаѓа ова.
  18. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Мишелка тебе најмногу ти верувам на форумов за скин кер така да не би да призикувам ни јас :)
     
  19. Mini95

    Mini95 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Значи јас кај што го нарачав серумот се распрашав како се користи АХа ацид, потоа пробав на лакт како што пишуваше дали ке има некоја реакција за 24 часа но немаше и според тој начин и нанесов од серумот на мојата мајка и како што кажав го користи само навечер зошто преку ден лицето се изложува на сонце, пред да се нанесе серумот прво се мие лицето па се чисти со тоник, се нанесува аха ацид 4-5 капки и се масира лицето за да упие убаво серумот, кога ке упие серумот се користи ноќна крема, наутро кога се станува исто се мие лицето па потоа се чисти со тоник и се нанесува крема со заштитен фактор а ако не се изложувате на сонце ако сте дома може да си користите обична дневна крема. Значи јас пишувам според мое искуство за серумот кој е користен веке некое време и нема никакви иритации а секој си има свое мислење,јас само дадов совет.
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Значи, ние тука вергламе во празно веќе со месеци, нема реакција на лактот па супер, ќе се мачкаме и сè ќе биде супер.
    Секој си има мислење не важи во случајов, затоа што ова не е кремичка обична за лице, ниту пак обичен хидратантен серум па употребата да се сфаќа ноншалантно и вака буквално од ракав да се даваат информации дека „ете, нема иритација, не е опасно, навалете народе.“

    Последен пат ќе напишам, кој како сака така нека прави, ваши си се лицата, вие си ги носите па вие одлучувајте си, ама немој после - изгореници, мене кожата вака, мене така.
    Алфа хидрокси во раствор со концентрација од 30% е прејак да се користи толку често и прејак за да се остава да се „впие“ во кожата.
    Не знам веќе со кои зборови да објаснам и да доловам дека тоа што го правите и пропагирате е навистина опасно.

    1. Не се користи толку често уште на самиот почеток, на кожа која претходно не била третирана со вакви јаки продукти.
    2. Аналогно на тоа па, колку време и да го употребуваш, нема ни поента, а ни потреба да се користи повеќе пати неделно затоа што тоа не е обичен серум.
    2. Во таа концентрација од 30% едноставно нема поента да се остави да се впие во кожата, па не навечер, кога сака нека биде нанесен, премногу е јак за да се остави да отстои.

    Знаете ли воопшто колку е опасно тоа за лицето? Ќе си ја нарушите природната ph-вредност на кожата, а после тоа нема враќање, едноставно ќе биде предоцна за сè.
    Со среќа нека е ваквата употреба со оставање „серумот“ да си се упие на долг рок, а нус-појавите не се забележуваат преку ноќ, само тоа ќе ви кажам.
     
    На DaftyCrafty, Doozy, poppie и 2 други им се допаѓа ова.