1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Revox серуми за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Kristi900, 3 мај 2020.

  1. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Се е супер сма СПФ 15 скоро ич нема да те заштити , 30ка е минимумот !
    Да да , за ниацинамидот треба барем 6-8 недели да проработи како треба
     
    На Scorpiongirl12, venividivici и pdb123 им се допаѓа ова.
  2. venividivici

    venividivici Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Епа еве ме 8ипол недели сум скоро... ок е не викам не, ама не ми напраи WOW ефект. Се чудам на девојкине со пред и потоа слики за кратко време...
    За спф секако ми беше план да сменам и појачам :) Тnx :*
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски

    Барав во ДМ Битола немаат.
    Ќе побарам online исто и ниацинамид планирам да земам.
    Фала :*


    Препорака моја е од FreezyDerm фактор 50. Јас тој со пудра го користам што е и предобар е.
     
    Последна измена од модератор: 4 јули 2020
    На ludamaja10, venividivici и pdb123 им се допаѓа ова.
  4. Angel06

    Angel06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Јас еден месец користам ниацинамид и имам резултати,флеките ми се бледи,сеуште ги има но се доста обледени. Можеби кај тебе треба повеќе време.
     
    На venividivici, poppie и pdb123 им се допаѓа ова.
  5. inception

    inception Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    720
    Пол:
    Женски
    Може да се комбинира ниацинамид со салицилна и хијалуронска навечер? Сакав насабјле да го ставам со вит ц ама во упатството пишува да не се комбинира со него.
     
  6. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.795
    Може.
    А може и да ги распределиш 2 по 2 серуми, пример хијалуронска со витамин Ц наутро, салицилна со нијацинамид навечер. Или салицилна со витамин Ц наутро (ако не ти смета комбинацијата), хијалуронска и нијацинамид навечер. Ако чувствуваш дека кожата многу ти се суши навечер, тогаш подобро е хијалуронска навечер.
     
    На venividivici и inception им се допаѓа ова.
  7. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, не сум сфатила добро, извинете.. и јас ја прекинав салицилната дека високи температури, но сега повторно ќе ја користам, ви благодарам.:l::l:
     
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Можеш да ги комбинират, но не препорачуваат бидејќи едната може да го намали дејството на другата и всушност џабе ќе ги трошиш. Најубаво наизменично да ги користиш, ниацинамид и хијалуронска една вечер, салицилна и хијалуронска друга. Или хијалуронската на сабајле со вит ц, овие остави ги сами навечер со крема.
     
    На BeloMache и inception им се допаѓа ова.
  9. inception

    inception Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    720
    Пол:
    Женски
    Да, ја префрлив хијалуронската насабајле, а ниацинамидот и салицилната навечер. Вит ц уште не користам, не можам да одлучам каков да купам.
    Едно по едно воведувам зашто сакам да видам што точно ми помага.
     
    На ludamaja10 и YasMazza им се допаѓа ова.
  10. YasMazza

    YasMazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2018
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Ревокс се ок, не се чудо. НО, за флеки ќе треба да се помачиш малку подолго, тие се оштетување на кожата и не постои козметика што ќе ти ги избрише флеките. Тоа ни ласер не може 100% да ги исчисти. Јас за 1 недела користење ревокс, имам подобрување, барем за намалени акни и митесери.
    Ама негата е да се спречат нови флеки и да се исчистат и намалат порите, за да не се лачи премногу себум, кој претходи на акните.
     
    На venividivici и Scorpiongirl12 им се допаѓа ова.
  11. ghost21

    ghost21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2017
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    СПФ 50!!! Јас приметив подобрување од кога наместо 30 почнав со мустелата од 50. Е сега може нема да ти одговара, јас имам нормална кожа што понекогаш само се мрси, има Heliocare 360 спф 50 гел, што одговара за комбинирана и мрсна кожа, и Eucerin dry touch гел кремот, го има во зегин. Малку се поскапи но вредат бидејќи имаат добри состојки. Исто така освен салицилната како нежен ексфолијант, вклучи и lactic acid, glycolic acid или AHA BHA како појаки хемиски ексфолијанти
     
    На DaftyCrafty, ludamaja10 и venividivici им се допаѓа ова.
  12. venividivici

    venividivici Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
     
  13. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.795
    @venividivici, ако мислиш на AHA 30% + BHA 2%, мислам дека можеби не е баш најдобра идеја тоа да го ставиш како прв вовед во киселините. Не е проблемот за BHA, бидејќи е нежна киселина со антивоспалително дејство што е во ред и за чувствителна кожа.

    Ама AHA се јаки киселини за кои треба да развиеш толеранција за повисока концентрација. Иако нема да го оставаш на лице подолго од неколку минути, сепак мислам дека можеби ќе е пресилно за некој што воопшто никогаш не користел AHA, особено бидејќи самиот производ се препорачува за луѓе кои се „искусни" со ексфолијација. Glycolic acid особено е најсилна AHA, а им е на прво место во состојките, што значи најмногу ја има.

    Се сеќавам еднаш кога го пробав LVLY тонерот од dm, каде што glycolic acid е во првите 3 состојки, веднаш ми се вжешти и вцрви лицето по нанесување. Иако не е напишана концентрацијата, не верувам да е ни приближно до 30% glycolic acid. Дури и кога за првпат пробав Lactic acid 10% + HA од ТО, имав мини таква реакција иако lactic acid е понежна од glycolic acid.

    До некаде и се очекува мини реакција кога првпат воведуваш киселини, само тешко е да процениш дали таа реакција навистина е „мини" ако директно почнеш со многу силна киселина. Најверојатно нема да е мини реакција.

    Да почнувам денес одново, би одела најпрво со Lactic acid 5% или дури и Mandelic acid 10% од ТО, како најнежна од трите киселини. Сепак, после трета употреба на Lactic acid 10% не чувствувам веќе ништо, иако сѐ уште го користам само еднаш неделно, немам зачестено со користење.

    Поентата ми е: биди внимателна со AHA :).
     
    На venividivici му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Angy.S

    Angy.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Гледам имаш искуство со LVLY тонерот,јас го користам често но до сега сум немала реакција,не знам до кожата ли е,или нешто друго? Знам на второ место е состојката но помислив дека и не некоја јака концентрација :?:
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. venividivici

    venividivici Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу :)
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.795
    Веројатно до кожата е, немаме сите иста толеранција. Да бидам искрена, не сум пробала оттогаш друг производ со glycolic acid, па може и друга состојка да ми ја направила иритацијата. Од друга страна, еве и првично кога пробав lactic acid добив таква помала реакција, така што сепак мислам дека главно беше заради киселината. Иако пробав во неколку прилично одделени наврати да го користам тоникот, добивав иста реакција, а немам чувствителна кожа.

    Во секој случај, glycolic acid е најсилна од сите AHA, затоа и ѝ посочив на членката да внимава, особено со тој производ каде концентрацијата на AHA се граничи со онаа на хемиски пилинг на козметичар (таму се користат AHA со концентрација од 30% до 60%) :).
     
    На Angy.S му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Јас од неодамна почнав да го користам ниацинамидот на ревокс, а од the oridinary нарачав AHA BHA пилингот чекам да стигне.
    Сакав и салицилната од Ревокс да ја почнам па ако може некој да ми каже како да ја комбинирам со сето ова? По кој редослед и колку пати?

    И ако може да ми препорачате крема за сончање за преку ден, лицево ми е мрсно/комбинирано и склоно кон акни.:)
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Можеш ниацинамид преку ден, салицилна навечер, но додека не ти се навикне лицето 2-3 пати неделно салицилната да ја ставаш е доволно.
    bioderma akn mat spf30
    heliocare spf50
    centella spf50
    За таква кожа, овие се добри
     
    На poppie и Slatkish255 им се допаѓа ова.
  19. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Кој серум би ми го препорачале за чистење на дамки на лицето, пеги, црвенила итн?
     
  20. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.795
    Niacinamide и azelaic acid. Првото се продава и во dm, а второто мислам дека само онлајн, евентуално ако го донеле во некое dm. И vitamin C може да помогне, мислам дека исто го има само онлајн.
     
    На poppie, ludamaja10 и najjacha им се допаѓа ова.