1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Revox серуми за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Kristi900, 3 мај 2020.

  1. Vikit96

    Vikit96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво женски
    Имам нормална до комбинирана кожа со црнки на носов и малку на брадата, неам акни освен на брадата минимални 2 белези од што се имам стискано порано ‍♀️ на образите многу проширени пори
    Ве молам ако некој има сличен проблем или се разбира повеќе да ми предложи кои од серумите да ги пробам...Размислував за Ниацинамид и Салицилната ама сепак совет не ми дошло лошо
    Ви благодарам однапред❤
     
  2. Anna77

    Anna77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Салицилната киселина е повеќе за акни и проблематична кожа, штом немаш многу акни само ниацинамид користи . Мое мислење бидејки ке ја пресушиш кожата заедно а немаш голема проблематика.
     
    На Vikit96 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Vikit96

    Vikit96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу мила ❤
    Ниацинамид секако сакам да земам тешко по дм да го начекам ќе го порачам од торба.мк. Салицилната сакав демек за чистење на порите,имам многу пори ахх ко портокал да ми е лицето ...ќе пробам со Ниацинамид па здравје понатаму и на дерматолог
     
    На Anna77 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pixi5

    Pixi5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Здраво женски:D конечно најдов салицилна и ниацинамид па сега сакам да ве прашам за совет како да ги користам поради тоа што до сега ставав и еден серум од revuele на кој пишуваше дека има витамин ц, но според состојките (прикачената слика) и според мои знаења е во многу мала незначителна количина. Па сега ме интересира на кој начин да ги употребувам, дали можам серумов од revuele со салицилнава/ниацинамидот во комбинација со едно од овие или пак да го користам наутро само revuele а навечер да менувам, една ноќ салицилна една ниацинамид. По серумот си користам ноќна крема од зиаја со козјо млеко,а наутро крема со спф. На акни си ставам клиндамицин гел. Што мислите? Благодарам однапред на помошта:inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 16 мај 2020
  5. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Ц витаминот го немаше во ДМ, го немаат стално? Зедов хијалуронска само, ќе морам да направам и порачка. :D
     
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Женски :l: Ниацинамидот наменет е за црвени флеки од акни или за друг тип на флеки? За што точно? Јас имам бледо црвени флеки на едната страна на образот кога ќе ставам пудра не ми се познава ништо ама сакам да пробам ако успеам да ги средам.Ставив сабајлево и после тоа спф пред да искочам
     
  7. Angy.S

    Angy.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Само на торба мк го имаат вит ц. Го нема во Дм
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  8. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Пробај да го користиш навечер. :) А мене ми помогна со флеки од сонце, зошто немам акни, ама може да даде совет некој ако му помогнало.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kahlua

    Kahlua Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    328
    Пол:
    Женски
    Според листава на состојки, во серумов има помалку од 1% Витамин Ц.

    Не сум некој експерт, но колку што знам Ниацинамид и Витамин Ц не се ставаат истовремено. Јас лично не би ги користела тие два во комбинација. Некоја постручна феминка нека каже дали е океј кога е во волку ниска концентрација.

    Можеш едниот серум да го користиш навечер, другиот преку ден. Или менувај ги неизменично секој ден серумите.
     
    На Pixi5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    83
    Не можам да ти пишам приватно порака. Ме интересира ако можеш да ми пратиш слика од подобрување со темните кругови, бидејќи мака мачам со тоа. :)
     
  11. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Од torba.mk ја порачав салицилната киселина со цел да ги намалам порите... дали е добро да ја комбинирам со крема од полжав како ноќна рутина? И дали е потребно пред салицилната да користам тоник или само пена за чистење на лице е доволно? Следно на листата ми е ниацинамид:D:D:D
     
  12. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    После колку време приметивте разлика од ниацинамидот?
     
  13. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    Јас го земав ниацонамидот од капиштец дм неделава, ама долго време идам и си прашувам вработени, па ми се погоди. 275 ден.
    Презадоволна сум и за неколку дена.
    Наутро ц на оливал, 50 ка фактор на haliocare. Претходно двојно чистење.
    Навечер двoјно чистење, ниацинамид и крема.
    Ќе сменам рутина кога ќе престанам да дојам, нешто појако, ама за сеа е супер.
     
    Последна измена: 17 мај 2020
    На bertold и DaftyCrafty им се допаѓа ова.
  14. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Здраво на сите.
    Јас почнав да ги користам витамин Ц насабајле и крема со спф. А навечер ставам една вечер ниацинамид, една вечер АХА. И ставам крема на Uriage 3-regural. Имам големи резултати. Иако читав дека некои АХА киселината ја измиваат јас не го правам тоа. Немам ни најмало црвенило од нејзе,а не како што кажуваа некои членки погоре дека ќе се запали лицето од неа. Еве јас сум здрава и жива и со лицето имам големи видливи промени! Ова е моето искуство кое што сакав да го споделам со Вас. :) Поздрав до сите :*
     
    На Angy.S му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    @Pixi5
    Еве 2 видеа што зборуваат за нивно комбинирање, првото конкретно за ова кажува околу 18-та минута, а второто околу 13:30 :wasntme:.

     
    На Pixi5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    ^Според видеата, а и од што читав, мене повеќе ниацинамидот ќе ми одговара од витамин Ц. Не би сакала одма со повеќе да почнам да комбинирам, ќе пробам насабајле хијалуронскиот, а за навечер ќе земам само ниацинамид па ноќен крем. Денес го пробав хијалуронскиот, не сум навикната на толку чекори во негата на лице, прво измив со гел, па тоник, па серумот, крем околу очи и лице и пред да излезам спф и лабело со спф. :?: Ко на бебе ми е лицето, ама ќе ми се смачи за брзо. :D
     
  17. Angy.S

    Angy.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Кој вит ц го користиш,и како си задоволна:)
     
    На Yeeah му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Од revox :) Задоволна сум добар ми е
     
    На poppie и Angy.S им се допаѓа ова.
  19. queen04

    queen04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2019
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    785
    Дали е нормално по употреба на Niacinamide да ми биде лицето помасно наредното утро?
     
  20. Vikit96

    Vikit96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Женски во кој дм земавте Ниацинамид, во двата во Кисела вода нема ниту ГТЦ