1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

 1. bibikim

  bibikim Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Sum citala mnogu za ovie temi i za znacenjeto na RH-Faktorot pri zabremenuvanje. Znam deka zenite so RH-Fakor negativ treba da primat nekoja vakcina posle sekoe poroduvanje ili abortus,kako zastita pri slednata bremenost. Dali znae nekoj da mi kaze sto se slucuva dokolku ne se primi taa vakcina, mislam deka treba da se primi vo rok od 24 casa...?
  I imam uste edno prasanje na koe bi sakala da dobijam odgovor... Dali pri zacnuvanje t.e. zabremenuvanje ima poteskotii dokloku majkata e so RH-NEGATIV...? Dali e polesno zacnuvanjeto dokolku e i tatkoto so RH-NEGATIVEN faktor ili toa nema nikakvo znacenje...?
   
 2. Zoka.D

  Zoka.D Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Vakcinata se prima zaradi toa sto pri slednata bremenost moze da se slucat komplikacii pa duri i smrt na bebeto zatoa sto samiot organizam ke go napadne fetusot. Pri prvata bremenost moze da navlezat kletki od bebeto vo krvta na majkata i kon tie ke se sozdadat antitela koi pri sekoja naredna bremenost ke go napagaat fetusot. Ama seto ova e ako tatkoto e Rh pozitiven a majkata Rh negativna dokolku i dvajcata se Rh negativni nema da ima problemi. A za vtoroto prasanje mislam deka Rh faktorot nema vrska pri zacnuvanjeto.
   
  На JustBlack му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  А дали има некакво влијание доколку и двајцата се иста крвна група и ист Rx фактор т.е. двајцата се негативни?
  Ако знае некој ве молам да ми каже
   
 4. Zoka.D

  Zoka.D Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Ako i dvajcata se ista krvna grupa i Rh negativni nema da ima nikakov problem. Problemi ima samo dokolku tatkoto e Rh pozitiven a majkata Rh negativna.
   
  На Natasa. P и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 5. bibikim

  bibikim Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Fala mnogu za odgovorite, jas licno sum krvna grupa 0-NEGATIV i bas me plasese soznanieto za rh-faktorot. Mojata krvna grupa e mnogu retka i bas zatoa sakav da znam nesto poveke...
   
 6. love-love

  love-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  i jas sum 0-negativ znam deka vakcinata se prima posle poragaj za vtoroa bramenost a ne za prva
   
 7. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  RH pozitiv i RH negativ.. Moze da dovede do bremenost.. No posle nekolko dena od bremenosta organizmot na Majkata go otfrluva deteto.. Go gubi od ich nishto.. Zatoa shto ako ti si RH negativ i ti dadat krv so RH pozitiv tvojot organizam tezhnee da ja isfrli primenata krv.. I doagja do komplikacii.. Taka i ova.. RH pozitiv i Rh negativ parot nikogash ne moze da imaat svoj zachetok..

  МОДЕРАТОР:
  Прочитајте ги правилата за пишување на мислење.
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.408
  Допаѓања:
  125.491
  Како не може да имаат, можат.
  Јас сум RH-, сопругот ми е RH+, имаме две деца. Останав бремена од прв обид двата пати. Не е 24, туку 72 часа после породување треба да се прими инекција Партобулин, за во втората бременост да нема проблеми. За првата бременост ништо не се прима. Инекцијата ја ставаат во болница, затоа што секако таму си 72 часа после породување (освен ако има гужва :D ).
   
  На 1209 и maculencence им се допаѓа ова.
 9. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Епа изгледа може. Ариел ни е жив пример. :D
   
 11. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.408
  Допаѓања:
  125.491
  Тоа може да се случи при втора бременост, ако после првата не се прими инекцијата.
   
 12. love-love

  love-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Ne e tocno moite roditeli gi imat tie faktori RHpozitiv- RHnegativ pa ne imaa trojca bez vakcina bez nisto
   
 13. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Не, морам да те исправам проблемот не е во таткото туку во мајката и бебето. Ако мајката е негатив а бебцето се роди позитив е тогас се прима вакцинава, зашто ако не се прими во следната бременост телото на мајката ке го напаѓа фетусот, безразлика дали таткото е позитив или негатив. А ако бебцето се роди негатив и мајката е негатив, мајката нема да ја прими вакцината зашто има ист рх фактор(безразлика што таткото е позитив)
   
  На Natasa. P му/ѝ се допаѓа ова.
 14. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Како мозе да немаат зацеток? Кој ти го кажа тоа. Па јас сум негатив а сопругот позитив и еве имам керка 1ипло скоро. Примив протабулин и немам проблем можам да имам и 10 деца ако сакам.Кој е тој професор што треснал таква глупост? :o :lol: :lol: . Телото на мајката го отфрлува фетусот после првата бременост ама само ако првото бебе се роди позитив и не прими мајката протабулин, засто тогас се создаваат антитела и ке го исфрли вториот фетус од ич ништо како сто ти напиша. Позз се надевам појаснив малку. :D
   
 15. rose24

  rose24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Здраво цурициии!
  Сакам да ве прашам so оглед на фактот дека јас сум Rh+ а мојот вереник Rh - , дали би имало некакви компликации при зачнување на дете?
  тејнкс а лот :*
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.492
  Допаѓања:
  195.450
  Пол:
  Женски

  Срце, немој да се грижиш. Без разлика што ти си Rh+, а твојот вереник Rh-, нема никаква пречка, ниту пак би требало да има некакви компликации при зачнувањето. Прочитај ги и претходните постови, убаво е напишано таму. Значи, без гајле ;)
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 17. rose24

  rose24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  :* фалааа многу :*
   
 18. ververicka

  ververicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  5

  А јас тебе да те исправам. Помеѓу родители со различни рх фактори, детето секогаш е рх+. Само ако и двата родители се рх- тогај и детето ке биде Рх-. Рх+ факторот е доминантен ген и се наследува кај дете со родители од различни Рх фактори, додека Рх- е рецесивен ген
   
 19. kate.m

  kate.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  me interesira dali mozat da nastanat nekakvi komplikacii ako i dvajcata roditeli se so ista krvna grupa i ist RH (0+)
   
 20. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  2.795
  Пол:
  Женски
  ne nema da ima nikakvi koplikacii,bez gajle
   
  На kate.m му/ѝ се допаѓа ова.