1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

  1. bibikim

    bibikim Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Sum citala mnogu za ovie temi i za znacenjeto na RH-Faktorot pri zabremenuvanje. Znam deka zenite so RH-Fakor negativ treba da primat nekoja vakcina posle sekoe poroduvanje ili abortus,kako zastita pri slednata bremenost. Dali znae nekoj da mi kaze sto se slucuva dokolku ne se primi taa vakcina, mislam deka treba da se primi vo rok od 24 casa...?
    I imam uste edno prasanje na koe bi sakala da dobijam odgovor... Dali pri zacnuvanje t.e. zabremenuvanje ima poteskotii dokloku majkata e so RH-NEGATIV...? Dali e polesno zacnuvanjeto dokolku e i tatkoto so RH-NEGATIVEN faktor ili toa nema nikakvo znacenje...?
     
  2. Zoka.D

    Zoka.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Vakcinata se prima zaradi toa sto pri slednata bremenost moze da se slucat komplikacii pa duri i smrt na bebeto zatoa sto samiot organizam ke go napadne fetusot. Pri prvata bremenost moze da navlezat kletki od bebeto vo krvta na majkata i kon tie ke se sozdadat antitela koi pri sekoja naredna bremenost ke go napagaat fetusot. Ama seto ova e ako tatkoto e Rh pozitiven a majkata Rh negativna dokolku i dvajcata se Rh negativni nema da ima problemi. A za vtoroto prasanje mislam deka Rh faktorot nema vrska pri zacnuvanjeto.
     
    На JustBlack му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    А дали има некакво влијание доколку и двајцата се иста крвна група и ист Rx фактор т.е. двајцата се негативни?
    Ако знае некој ве молам да ми каже
     
  4. Zoka.D

    Zoka.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Ako i dvajcata se ista krvna grupa i Rh negativni nema da ima nikakov problem. Problemi ima samo dokolku tatkoto e Rh pozitiven a majkata Rh negativna.
     
    На Natasa. P и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  5. bibikim

    bibikim Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Fala mnogu za odgovorite, jas licno sum krvna grupa 0-NEGATIV i bas me plasese soznanieto za rh-faktorot. Mojata krvna grupa e mnogu retka i bas zatoa sakav da znam nesto poveke...
     
  6. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    i jas sum 0-negativ znam deka vakcinata se prima posle poragaj za vtoroa bramenost a ne za prva
     
  7. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    RH pozitiv i RH negativ.. Moze da dovede do bremenost.. No posle nekolko dena od bremenosta organizmot na Majkata go otfrluva deteto.. Go gubi od ich nishto.. Zatoa shto ako ti si RH negativ i ti dadat krv so RH pozitiv tvojot organizam tezhnee da ja isfrli primenata krv.. I doagja do komplikacii.. Taka i ova.. RH pozitiv i Rh negativ parot nikogash ne moze da imaat svoj zachetok..

    МОДЕРАТОР:
    Прочитајте ги правилата за пишување на мислење.
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.400
    Како не може да имаат, можат.
    Јас сум RH-, сопругот ми е RH+, имаме две деца. Останав бремена од прв обид двата пати. Не е 24, туку 72 часа после породување треба да се прими инекција Партобулин, за во втората бременост да нема проблеми. За првата бременост ништо не се прима. Инекцијата ја ставаат во болница, затоа што секако таму си 72 часа после породување (освен ако има гужва :D ).
     
    На 1209 и maculencence им се допаѓа ова.
  9. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Епа изгледа може. Ариел ни е жив пример. :D
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.400
    Тоа може да се случи при втора бременост, ако после првата не се прими инекцијата.
     
  12. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ne e tocno moite roditeli gi imat tie faktori RHpozitiv- RHnegativ pa ne imaa trojca bez vakcina bez nisto
     
  13. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Не, морам да те исправам проблемот не е во таткото туку во мајката и бебето. Ако мајката е негатив а бебцето се роди позитив е тогас се прима вакцинава, зашто ако не се прими во следната бременост телото на мајката ке го напаѓа фетусот, безразлика дали таткото е позитив или негатив. А ако бебцето се роди негатив и мајката е негатив, мајката нема да ја прими вакцината зашто има ист рх фактор(безразлика што таткото е позитив)
     
    На Natasa. P му/ѝ се допаѓа ова.
  14. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Како мозе да немаат зацеток? Кој ти го кажа тоа. Па јас сум негатив а сопругот позитив и еве имам керка 1ипло скоро. Примив протабулин и немам проблем можам да имам и 10 деца ако сакам.Кој е тој професор што треснал таква глупост? :o :lol: :lol: . Телото на мајката го отфрлува фетусот после првата бременост ама само ако првото бебе се роди позитив и не прими мајката протабулин, засто тогас се создаваат антитела и ке го исфрли вториот фетус од ич ништо како сто ти напиша. Позз се надевам појаснив малку. :D
     
  15. rose24

    rose24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Здраво цурициии!
    Сакам да ве прашам so оглед на фактот дека јас сум Rh+ а мојот вереник Rh - , дали би имало некакви компликации при зачнување на дете?
    тејнкс а лот :*
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски

    Срце, немој да се грижиш. Без разлика што ти си Rh+, а твојот вереник Rh-, нема никаква пречка, ниту пак би требало да има некакви компликации при зачнувањето. Прочитај ги и претходните постови, убаво е напишано таму. Значи, без гајле ;)
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  17. rose24

    rose24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    :* фалааа многу :*
     
  18. ververicka

    ververicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5

    А јас тебе да те исправам. Помеѓу родители со различни рх фактори, детето секогаш е рх+. Само ако и двата родители се рх- тогај и детето ке биде Рх-. Рх+ факторот е доминантен ген и се наследува кај дете со родители од различни Рх фактори, додека Рх- е рецесивен ген
     
  19. kate.m

    kate.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    me interesira dali mozat da nastanat nekakvi komplikacii ako i dvajcata roditeli se so ista krvna grupa i ist RH (0+)
     
  20. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    ne nema da ima nikakvi koplikacii,bez gajle
     
    На kate.m му/ѝ се допаѓа ова.