1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

  1. etjena

    etjena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    Реалноста те демантира маж ми е рх негатив, мајка му рх позитив, татко му рх негатив
    Другарка ми е рх негатив нејзиниот сопруг рх позитив имаа ќерка рх негатив
     
  2. kate.m

    kate.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    fala na ogovorot:))))))
     
  3. kikica

    kikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Neznam koj e toj profesor ili doktor sto objasnuval deka ako roditelite imaat razlicen Rh faktor Rh- i Rh+ , nemozat da imaat deca, toa e cista nebuloza, majka mi e Rh- , a tatko mi e Rh+ pa eve me napravile i mene i brat mi. Taka da ne se soglasuvam so toa tvrdenje deka ako se spojat dvajca so razlicen Rh faktor nemozat da formiraat semejstvo. Pozdrav do site i eve jas sum ziv primer deka toa e vozmozno!
     
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Така е, се работи само за комбинаторика.
     
  5. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    jas mislam deka ne e taka moite roditli se 0-negativ i a1 pozitiv ne imaat tri deca zdravi pravi bez nikakva vakcina
     
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Двајца партнери кои се рх негативни потешко можат да зачнат дете,но не невозможно,точка,да нема забуни.Во секој случај,после првото породување ако мајката е рх негативна треба да прими инекција за да може повторно да роди.
    А инаку рх позитивен и рх негативен партнер,можат да добијат дете со било кој рх фактор,па дури и да е едниот да речеме о негатив,другиот а позитив,детето може да биде а негатив.Имам другар,тројца браќа се,двајца се така,едниот е а позитив...
     
  7. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    :lol: :lol:
    jas sum od rh -negativ i rh-positiv rh negativ i bratmi isto negativ samo edniot brat e pozitv
     
  8. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
  9. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    Па и кај мене моите се RH+ а јас и брат ми сме RH-.Сум слушнала за ова дека може да има компликации при бременост ама мене ми кажаа дека тоа е само кај AB- а не кај сите.И се исплашив малку ама прашав една докторка и ми кажа дека нема врска тоа,не е ништо страшно,може само да се прима инекции доколку е потребно и тоа.
     
  10. ani.k

    ani.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas sum RH- napraviv abortus pred da ja doznaam krvnata grupa, a doktorot ne me ni prasa, verenikot mi e RH+ moze li da mi kazete kakvi se sansite da zabremenam i koi se posledicite?
     
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Нема врска ова со рецесивен\доминантен ген. Ако се водиме по тоа нултата крвна група има два рецесивни гена па според твојата теорија ќе е најретка, а знаеме дека таа е најзастапена кај луѓето. Си ги испомешала работите. Се е по принцип на комбинација, па така е и со Rh факторот.
    А инаку да се вратам на темата, првата бременост кај мајка Rh- поминува без никакви последици, после породувањето и даваат вакцина за да и втората бременост помине добро. Ако не ја прими вакцината, а бебето е Rh+ нај голема веројатност е дека ќе дојде до спонтан абортус, бидејќи антителата што ги развила мајката против Rh+ факторот ќе навлезат во организмот на бебето и ќе предизвикаат аглутинација на крвта.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    И мене ме интересира истово немам направено абортус ама сакам да знам бидеќи јас сум негатив а дечко ми е позитив.
     
  13. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    zdravo jas sum Rh- a maz mie Rh+ primiv vakcina vo 7 mesec poradi mojata Rh-i moeto telo da ne go otfrli bebeto i se si bese vo red nemav nikakvi komplikacii, a kerka mi ja prezela mojata krvna grupa 0-negativ.
     
  14. kate.m

    kate.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Dali ima nekoj koj ima dobieno dete a e so ista krvna grupa i ist RH faktor so svojot partnet ili partnerka? Me interesira dali mozat da nastanat nekoi komplikacii kaj plodot.Ve molam za odgovor ako nekoj e zapoznat so ova.Fala


    [mod-kirilica:2akosfe4][/mod-kirilica:2akosfe4]
     
  15. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас и мојот маж сме иста крвна група и Рх фактор. Кога тоа го кажав на гинекологот, не ми рече дека може да настанат компликации, туку е добро што и двајцата сме Рх+ .
     
  16. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    и моите родители се иста крвна рупа, па јас фала богу сум супер едно 33 години :lol:
     
  17. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    И јас и маж ми сме О+ па си имаме здраво право детенце (да чукнам во дрво) кое што ја има нашата крвна група.
     
  18. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    ИСТА КРВНА ГРУПА

    СТО АКО ДВАЈЦАТА ПАРТНЕРИ ИМАТ ИСТА КРВНА ГРУПА? ДАЛИ КЕ БИДЕ НЕСТО ШТЕТНО ЗА БЕБЕТО?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    Не е штетно за бебето ако двајцата партнери се иста крвна група, поважна улога тука игра резус или Rh факторот. А може детето да има различна крвна група од вас двајцата, освен во случајот кога и двајцата имате О крвна група, тогаш и детето ќе биде О.
     
  20. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    НУЛА ПОЗИТИВ ТАКА????????ДАЛИ ПРИМАСЕ НЕКОЈ ИНЕКЦИИ ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТА ПО ШТО СО МАЖОТ СТЕ ИСТА КРВНА ГРУПА