RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

 1. etjena

  etjena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  48
  Реалноста те демантира маж ми е рх негатив, мајка му рх позитив, татко му рх негатив
  Другарка ми е рх негатив нејзиниот сопруг рх позитив имаа ќерка рх негатив
   
 2. kate.m

  kate.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  fala na ogovorot:))))))
   
 3. kikica

  kikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Neznam koj e toj profesor ili doktor sto objasnuval deka ako roditelite imaat razlicen Rh faktor Rh- i Rh+ , nemozat da imaat deca, toa e cista nebuloza, majka mi e Rh- , a tatko mi e Rh+ pa eve me napravile i mene i brat mi. Taka da ne se soglasuvam so toa tvrdenje deka ako se spojat dvajca so razlicen Rh faktor nemozat da formiraat semejstvo. Pozdrav do site i eve jas sum ziv primer deka toa e vozmozno!
   
 4. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.908
  Допаѓања:
  36.967
  Пол:
  Женски
  Така е, се работи само за комбинаторика.
   
 5. love-love

  love-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  jas mislam deka ne e taka moite roditli se 0-negativ i a1 pozitiv ne imaat tri deca zdravi pravi bez nikakva vakcina
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.339
  Допаѓања:
  97.291
  Двајца партнери кои се рх негативни потешко можат да зачнат дете,но не невозможно,точка,да нема забуни.Во секој случај,после првото породување ако мајката е рх негативна треба да прими инекција за да може повторно да роди.
  А инаку рх позитивен и рх негативен партнер,можат да добијат дете со било кој рх фактор,па дури и да е едниот да речеме о негатив,другиот а позитив,детето може да биде а негатив.Имам другар,тројца браќа се,двајца се така,едниот е а позитив...
   
 7. love-love

  love-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  :lol: :lol:
  jas sum od rh -negativ i rh-positiv rh negativ i bratmi isto negativ samo edniot brat e pozitv
   
 8. love-love

  love-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
 9. ForeverYoung

  ForeverYoung Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  412
  Допаѓања:
  589
  Па и кај мене моите се RH+ а јас и брат ми сме RH-.Сум слушнала за ова дека може да има компликации при бременост ама мене ми кажаа дека тоа е само кај AB- а не кај сите.И се исплашив малку ама прашав една докторка и ми кажа дека нема врска тоа,не е ништо страшно,може само да се прима инекции доколку е потребно и тоа.
   
 10. ani.k

  ani.k Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas sum RH- napraviv abortus pred da ja doznaam krvnata grupa, a doktorot ne me ni prasa, verenikot mi e RH+ moze li da mi kazete kakvi se sansite da zabremenam i koi se posledicite?
   
 11. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.346
  Допаѓања:
  25.862
  Пол:
  Женски
  Нема врска ова со рецесивен\доминантен ген. Ако се водиме по тоа нултата крвна група има два рецесивни гена па според твојата теорија ќе е најретка, а знаеме дека таа е најзастапена кај луѓето. Си ги испомешала работите. Се е по принцип на комбинација, па така е и со Rh факторот.
  А инаку да се вратам на темата, првата бременост кај мајка Rh- поминува без никакви последици, после породувањето и даваат вакцина за да и втората бременост помине добро. Ако не ја прими вакцината, а бебето е Rh+ нај голема веројатност е дека ќе дојде до спонтан абортус, бидејќи антителата што ги развила мајката против Rh+ факторот ќе навлезат во организмот на бебето и ќе предизвикаат аглутинација на крвта.
   
  На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  20
  И мене ме интересира истово немам направено абортус ама сакам да знам бидеќи јас сум негатив а дечко ми е позитив.
   
 13. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  9
  zdravo jas sum Rh- a maz mie Rh+ primiv vakcina vo 7 mesec poradi mojata Rh-i moeto telo da ne go otfrli bebeto i se si bese vo red nemav nikakvi komplikacii, a kerka mi ja prezela mojata krvna grupa 0-negativ.
   
 14. kate.m

  kate.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Dali ima nekoj koj ima dobieno dete a e so ista krvna grupa i ist RH faktor so svojot partnet ili partnerka? Me interesira dali mozat da nastanat nekoi komplikacii kaj plodot.Ve molam za odgovor ako nekoj e zapoznat so ova.Fala


  [mod-kirilica:2akosfe4][/mod-kirilica:2akosfe4]
   
 15. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.677
  Јас и мојот маж сме иста крвна група и Рх фактор. Кога тоа го кажав на гинекологот, не ми рече дека може да настанат компликации, туку е добро што и двајцата сме Рх+ .
   
 16. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  808
  Допаѓања:
  1.148
  и моите родители се иста крвна рупа, па јас фала богу сум супер едно 33 години :lol:
   
 17. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  86
  И јас и маж ми сме О+ па си имаме здраво право детенце (да чукнам во дрво) кое што ја има нашата крвна група.
   
 18. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  ИСТА КРВНА ГРУПА

  СТО АКО ДВАЈЦАТА ПАРТНЕРИ ИМАТ ИСТА КРВНА ГРУПА? ДАЛИ КЕ БИДЕ НЕСТО ШТЕТНО ЗА БЕБЕТО?
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.443
  Допаѓања:
  129.437
  Пол:
  Женски
  Не е штетно за бебето ако двајцата партнери се иста крвна група, поважна улога тука игра резус или Rh факторот. А може детето да има различна крвна група од вас двајцата, освен во случајот кога и двајцата имате О крвна група, тогаш и детето ќе биде О.
   
 20. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  НУЛА ПОЗИТИВ ТАКА????????ДАЛИ ПРИМАСЕ НЕКОЈ ИНЕКЦИИ ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТА ПО ШТО СО МАЖОТ СТЕ ИСТА КРВНА ГРУПА