Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

 1. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  191
  Значи ако жената е Rh-, а мажот Rh+, само тогаш може да настанат компликации кај второ, трето, четврто дете... или кај прво дете ако мајката претходно имала абортус со дете Rh+.
  Ама тоа во денешно време многу ретко се случува, бидејќи постои вакцина што ја прима секој жена со Rh- фактор што родила дете со Rh+ фактор. Така да место за паники нема! ;)
   
 2. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  364
  една другарка несакаше да ја прими вакцината кога остана бремена со второ иако докторот и кажуваше дека треба и така остана па си роди здраво бебе
   
 3. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  191
  Шансите да се роди "неарно" бебе се многу мали. Така да не значи дека ако не се прими вакцината сигурно детето ќе биде болно. Со секоја наредна бременост шансите за да се роди здраво бебе се помали :)
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.365
  Допаѓања:
  43.889
  Мене искрено ме чудат жените кои не сакаат да ја примат инекцијата. Ако знаеш дека ќе ги намали шансите да имаш проблеми следен пат, не гледам зошто не би ја примила.
  Не сум слушнала да има некои страшни и чести несакани ефекти, не сум ни читала, а немам ни намера затоа што секој лек има несакани ефекти.
   
 5. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  9
  Здраво јас сум Rh негатив а маж ми е Rh позитив и затоа во 7 месец кога бев бремена примив вакцинаи да чукнам во дрво имам си керкичка 1 месец и супер е.

  А дали е точно дека тие што биле Rh negativni со партнери Rh позитивни многу тешко можеле да добијат второ дете и можело да дојде до компликации на плодот?
   
 6. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  279
  zalno ama taka e prvata bremenost ne e strasna stom te vakcinirale ama pri vtora bremenost veke nastanuva rh inkopatibilija sto znaci deka e mnogu opasno za plodot i moze da dojde do hemoliza a sto e najzalno bremenosta moze dobro da pomine i da nema znaci do poslednite meseci kade sto tvoite antitela ke navlezat vo krvotokot na deteto i ke dojde do aglutinacija prosto kazano ke bide bolno.no moze i da se rodi zivo bez ostetuvanja i dokolku se napravi tn eksangvinotransfuzija na vreme sprovedena novorodenoto moze potpolno da se izleci.postojat mnogu nacini i najdobro e licno da se obratis kon tvojot maticen ili doktor pa da prasas toa e dolga tema..pozdravce i zdrava i ziva kerkickata da ti bide..pozdravceeeee :*

  [mod-kirilica:1c6wu5zq][/mod-kirilica:1c6wu5zq]
   
  На peperutkaa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tara83

  tara83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  65

  Искрено сметам дека нема врска тоа, и јас се изнаслушав муабети на таа тема и можам само да ти кажам дека умот му го извадив на мојот гинеколог бидејки јас сум исто така негативен фактор, а сопругот е позитивен, имав една неуспешна бременост пред неколку месеци, па ми ставија Рогам инекција за секој случај после киретажата која беше неминовна, гинекологот ми кажа дека задолжително се става доколку после пораѓај детето е со позитивен фактор, а ако е со негативен нема потреба, доколку си примила после пораѓај немаш проблем, а доколку твојата ќеркичка е негативна тогаш не ни имало потреба.
  За наредна бременост да не се секираш ЌЕ БИДЕ ( мајка ми е негативен фактор како нас, па ме има мене, па намерен абортус без примање Рогам, па брат ми - позитивен фактор, па не сакаше да прими после него Рогам оти не сакала повеќе деца, па уште еден намерен абортус после тоа), нема врска тоа со факторите. Тоа со факторот знае да направи проблем во тек на бременост, но се испитуваат тие антителата во текот на бременоста, па ако се покаже некаков проблем до 26 недела се прима инекцијата и тоа е тоа.
  Не се секирај, направи си муабет со матичниот гинеколог истото ќе ти го каже.
  Поздравче
   
 8. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  9
  ЗДРАВО ГРЕШКА СУМ НАПИШАЛА КЕРКИЧКАТА МИ Е 1 ГОДИНКА, НЕ 1 МЕСЕЦ И ТАА Е 0 НЕГАТИВ КАКО МЕНЕ , РЕГАН ПРИМИВ ВО 7 МЕСЕЦ, СЕ НАДЕЕВАМ КОГА ЌЕ СЕ ОДЛУЧАМ И ЗА ВТОРА БРЕМЕНОСТ КЕ БИДЕ СЕ ВО РЕД. ОНАКА ПРАШУВАМ ЗОШТО ВО ПОСЛЕДНО ВРЕМЕ СЕ ИЗНАСЛУШАВ НА СЕКАКВИ МУАБЕТИ СЕПАК ФАЛА ПОЗДРАВ
   
 9. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.672
  Јас знам, штом си примала инекција, нема да имаш проблем за втора бременост.Ама сепак ќе треба да биде следена со поголемо внимание. Мислам дека се прават и некои испитувања за тоа плодот кој Рх фактор го има примено.
   
 10. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  98
  здраво феминки еве и јас ке го споделам моето искуство.Јас сум негатив а маж ми е позитив фактор.За време на првата бременост во 21 недела примив инекција и веднаш после породувањето бидејќи првото дете ми е со позитивен фактор.За време на втората бременост истотака примав во 21 недела но после породувањето ми рекоа дека не треба да примам бидејќи второто дете ми е со негативен фактор како мене што значи дека ако некогаш се одлучам за трето дете ке нема никакви последици.
   
 11. taci831

  taci831 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  jas sum 0+ a maz mi B+ dali ke ima nekoj prolblem bri zabremenuvanje zosto sme rh + i dvajcata
   
 12. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  364
  нема проблем ако е се во ред со вас јас и мажот ми сме 0+ и двајцата и јас мислев дека е лошо и го прашав докторот тој ми рече уште подобро бидејќи сте иста
   
 13. macence666

  macence666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  А дали знае некој колку чини таа инекција??
   
 14. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.788
  Ако прашуваш за Рогам мислам дека е околу 50 евра.
   
 15. viki-nikolovska

  viki-nikolovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  15
  здраво на сите,ме интересира нешто,јас сум рх-,а маз ми рх+,за првата бременост не примив вакцина и се беше ок,детето е рх-,а сега не знам дали за вторава бременост треба да ја примам вакцината,а пак др-от ми вика зашто и во првата бременост не сум примила вакцина.Ве молам за мисленје.
   
 16. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  168
  јас сум рх-,маж ми рх + и примив вакцина во 28 недела,е сега ако детето се роди рх+ тогас мора накасно после порагај 72 часа да примам уште една вакцина,ако пак детето е рх- тогаш не примам вакцина,пак прашај за мислење од друг гиниколог
   
 17. padme1517

  padme1517 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  14
  Аkо и второто дете ти е рх - нема потреба да примаш инекција.
   
 18. Elona

  Elona Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  9
  Zdravo na site .
  Jas sum Rh - a soprugot mi e Rh +, bez problem ostanav bremena ,prva bremenost mi e i momentalno sum 27 nedela bremena. Bremenosta mi e super do sega bez nikakov problem pa zdravje ke vidime maliot so koja krvna grupa ke bide . Samo me buni toa sto dosega doktorot ne mi spomenal nisto za primanje na vakcina ili bilo kakva terapija.
   
 19. smajliX

  smajliX Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  28
  Јас мислам дека вакцината се прима после првата бременост и тоа ако детето е рх+, или евентуално ако жената имала пред тоа абортус, после абортусот.
   
 20. fancyyGirl

  fancyyGirl Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Иста крвна група

  Со дечко ми имаме иста крвна група 0+
  Минатата година абортирав и после тоа ми ставија инексија за со наредното дете да биди се во ред.сега повторно сум бремена,3-4 недели, немам појдено на гинеколог.а имам слушнато дека ако се иста крвна група парот пред да забремени девојката треба да појди на гинеколог да и стават инексија а јас не појдов..постојано ми се повраќа,неможам да јадам..можеби организмот не го поднесува бебето или..?:worried: и дали можи да се роди детето со некои аномалии(недај боже) ве молам дајте ми совет!ви благодарам!