1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

  1. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Утре ќе одам ќе ја купам инекцијата и ќе ми ја стават во болницата во Гевгелија. Мојот матичен лекар е во изолација и ординацијата е заклучена, никој не знае до кога. Кога му се јавувавме да го прашаме што и како ни рече ако не ни се чека да си ја купиме инекцијата и да ми ја стави некоја медицинска сестра дома, па после тоа кога ќе почне тој на работа ќе издаде документ дека сум ја примила. Ама така не ќе можам средствата да си ги рефундирам.

    Се јавував денес во болницата во Гевгелија и ми велат ја немале инекцијата, да сум си ја купела и да сум нашла кој е замена на мојот матичен гинеколог и тој да ми издаде потврда дека сум ја примила. Се тоа морало утре во ист ден да се заврши и да се носат документите во ФЗОМ за да ми се рефундира 70% од сумата.

    Знаев дека и од болницата ќе ме тераат да си ја купувам инекцијата, а треба тие да ми ја дадат... Но тоа е... кога немам јаки врски ке трчам наваму натаму..
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Мене не ми требаа никакви врски за да примам бесплатно, и со првата и со втората бременост, за другарка ми исто така. Ја не знам шо се овие глупости и зошто во секој град различна политика има..бог да чува, ќе те манкаат натаму наваму :^)
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    и јас тоа се чудам... се јавив и на една медицинска сестра од интерно одделение, самата ми кажа дека инекциите на гинекологија си ги чувале за “свои” луѓе, јас ќе требало да си ја купам бидејќи демек ја немало. Во Зегин едвај ги убедив да ми ја чуваат, само една имале, ги замолив да ја чуваат за утре да ја купам..
     
  4. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    И јас немав врски ниту во Скопје ниту Велес, и ја примив. Ти на гинекологија праша?
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Абре какви свои луѓе, како може Велес да ја има, по другиве градови не..тоа ме чуди, па и да треба да се купи , нека биде тоа во болница, а нс по аптеки да бараш. Патем да напоменам, со првото во бременост ја примив во Велес, после пораѓај во Чаир (ни таму не ми побараа ништо), а со вторава и двете во Велес.
     
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Да на гинекологија прашував така ми кажаа, нема проблем ќе ти ја ставиме само донеси си ја со тебе. Потоа се јавував на мед сестра која работи на интерно да праша што како, и она ми вика подобро да си ја купам..
     
    На Dikinzi и lovely12 им се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Знам, те читав затоа кога матичниот ми кажа да ја купам се чудев. Еве сеа и во болницата ми велат купи си ја и нема проблем.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Жалосно, треба да ја имаат.
     
    На Dikinzi и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Сабајле ја купив инекцијата, кошта 2868 денари. Најдов кој е замена за мојот матичен бидејќи матичниот е моментално во карантин. Ми ги издадоа потребните документи за рефундирање средства и ми ја ставија инекцијата. Ќе прикачам и слика од пакувањето. Во болницата беше хаос, не пуштаа без маски, на секој чекор има средства за дезинфекција. Дури и гинекологот преплашен беше примаше само итни случаеви. Имаше девојка со ризична бременост која прокрварела, не сакаше да ја прими, мене ми се развика да сум си правела што ќе правам на приватно да не сум го малтретирала да ми издава документи, зарем до рефундација ми било моментално тоа не било важно. Ама после се смири малку, чекавме надвор околу 1 час за докторот да се присобере и да не викне. Ептен жал ми падна за другата трудница која патувала од друг град поради состојбата, ама ја прими и неа после некое време.
     

    Прикачени фајлови:

  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    A тој што толку паника го фатило. Доктор. Да е на место на Филипче во моментов кај ќе му е крајот?!
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Епа не е во ред неговото однесување. Сите пазевме да не го изнервираме. Од чекална не избрка во ходник, излезе во ходник се развика и не избрка надвор . На се што он ќе кажеше ние враќавме со: “да така е во право сте, како ќе кажете вие докторе”. Битно потоа се прибра и сите не прими. Една жена отиде да го моли да ја прегледа а он и вели: “бегај од мене и јас сум заразен имам корона”, и некој пациент довикна дека сега ќе го пријавиме штом таква е работата. Уште толку збесна и цел час чекавме да се смири и да му повели кејфот.
     
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Бог да чува :headbang: :swear:
    Кој е тој доктор таков нафуран со трудници до толку :puke:
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    На пораѓај да ѓи видиш какви се..остај преглед :D
     
    На Fallen.Angel и lovely12 им се допаѓа ова.
  14. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    И после зошто луѓето фаќале врски.
     
    На Watermelon96, Fallen.Angel, lovely12 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Истиов пораѓаше моја блиска роднина. Цело време лелекаше и се тресеше како ќе било што ќе било. Самиот тој потпишал и закажал царски рез поради повеќе причини, а вечерта кога ја фатиле болки жената порано пробал природно да ја пораѓа, потоа се свестил. И кај него врски да треба.. Хаос бе...
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Море на ваквите само заби покажување. Ќе му се тресам?! Се ќе му кажам. За боцкање, ќе најдам да ме боцне некој, а овој и ќе го пријавам и се по ред ќе му кажам. Вол.
     
  17. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    во која недела се примаат инкецииве,една е за време на бременост а друата е после тоа знам
     
  18. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    28 недела.
     
  19. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    јас сум скоро 35 недела,и сега дознав дека сум негатив,немам примено инекција и немам правено никаков тест и сега паника ме фати,во секој слуцај во пон ке се консултирам со докторкава...
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Она не те праша ? Прва бременост ти е? Ако ти е прва не се сеќирај, тоа е повеќе за наредните бремености.:)