RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

 1. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.965
  Иста крвна група

  Јас мислам дека нема никаков пробем што сте иста крвна група со дечко ти, но штом си бремена 3-4 недели како што велиш, појди си на гинеколог најдобро, ем да ти потврди бременост, ем да си прашаш се во врска со бременоста. Тоа ти е мој совет :!:
  А инаку повраќањето нема врска со НЕподнесувањето на бебето, од каде таква глупост ти пала на памет :o , тоа е сосем нормално во почетокот на бременоста, т.е. во првите месеци , не можеш да јадеш, ти се повраќа, не поднесуваш мириси итн.
  Значи мој совет-правец на гинеколог. Ти посакувам среќа и убава бременост :)
   
 2. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  24.949
  Пол:
  Женски
  Иста крвна група

  Јас знам дека доколку и двајцата родители имаат негативна крвна група тогаш не е во ред, а за оваа мислам нема врска :?: како и да е под итно да одиш на гинеколог, има некои работи што мора да се направат во првото тримесечје од бременоста :)
   
 3. aquarius34

  aquarius34 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  98
  Иста крвна група

  Не е во ред кога двајцата родители имаат различни rh фактори, тогаш треба да примаш инекција, а не кога имате иста крвна група :!: На пр. ако ти си 0- , а тој е 0+, или обратно, или било која др крвна група, на пр ти да си А+, а он Б- ... Ти посакувам убава бременост! :)
   
 4. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  169
  Ме интересира дали доколку двајцата родители се А- жената треба да ја прима вакцината рогам мислам дека се викаше има ли некој такво искуство
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.921
  Допаѓања:
  118.409
  Пол:
  Женски
  Нема потреба ако двајцата се А-, и детето најверојатно ќе биде негатив, која и да му е крвната група, дали А, дали 0 :)
   
 6. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  169
  Зошто некои лекари препорачуваат некој не знааеш кај нас како е не знаеш на кој да веруваш
   
 7. marija2222

  marija2222 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2


  мислам дека нема врска која крвна група е мажот се зависи од жената доколку е со негативен рх фактор жената мора да ја прими вакцината без разлика дали мажот е позитивен или негативен позз
   
 8. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  169
  И јас знам така зошто јас примав вакцина па не ме прашаа каква крвна група е мажот ми,е сега на снаата и на брат ми они си рекле оти се иста крвна група и им рекле не треба вакцина затоа прашувам благодарам на одговорот
   
 9. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  46.394
  Има врска, како што веќе објасни Анат.
  Ако двајцата родители се со негативен резус фактор, најверојатно и детето ќе биде.

  Во принцип, се одредува крвната група на детето, па се гледа според тоа. Ако детето е рх+, тогаш се прима инекцијата.
   
 10. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.152
  Ако двата родитела се рх негативни детето СИГУРНО е рх негативно.
   
 11. Kim-Dash

  Kim-Dash Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  A dokolu zenskoto e O- a i maskoto e O- ?? Dali toa vlijae nesto?dokolku nekoj znae poopsirno neka pisi.
   
 12. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  Не тоа не влијае ништо само што и детето ќе биде исто 0-.
   
 13. kate.m

  kate.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Здраво, здраво! Поздрав до сите на групава. Јас и порано имав пишано на темава, но сакам да слушнам повеќе мислења или искуства. Имено, јас и мојот партнер сме со иста крвна група и ист RH-фактор 0 - Се консултирав со некои другарки за тоа и ми кажаа дека доколку имаме дете нема да биде во ред :( . Или пак дека пред да забременам треба да примам некој инекција. Мносу сум загрижена. Ве молам за одговор :?:
   
 14. Kim-Dash

  Kim-Dash Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  И јас истото го прашав погоре ете види немало никаква врска.Уживај ;)
   
 15. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  6.007
  Пол:
  Женски
  Јас сум о-негатив и сега читам дека се правело некој Кумбсов тест со кој се регистрираат антитела, меѓутоа ништо не ми е јасно. Некаде пишува дека се прави од 16-18 недела, некаде 28, некде пишува при прва бременост не се прави, некаде дека се прави, и доколку е позитивен тестот се прима инјекција.
  Ако некој имал искуство или се разбира повеќе - нека пише, бидејќи збунета сум скроз, а матичниот не ми спомна ништо такво кога му реков дека сум о-негатив.
   
 16. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  169
  Јас сум А- и правев испитување во државна за крвна група и ми рекоа дека мора да примам вакцина во 28 недела Рогам мислам дека беше и ја примив,кога се породив му ја проверија крвната група на бебчето и испадна дека е А+ и морав пак да примам Рогам,така да мислам дека треба да направиш проверка и дека ќе треба да ја примаш вакцината,се си мислам дека се прима да се нема компликации со втора бременост
   
  На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
 17. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  јас сум 0 - јас ја примив по пораѓањето со двете деца тие се позитив група ,не правев никакви тестови ни испитувања па еве јас и моите деца сме добри :)
   
 18. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Jas sum A- a mazot AB+ krvna grupa.Pred 4 god imav spontan koj zavrsi so kiretaza.Po kiretazata mi stavija injekcija Partobulin.Sega sum povtorno bremena i me intereshra dali pak treba da ja primam taa injekcija.Ginekologot nisto ne mi spomna koga mu kazav deka sum rh- :$
   
 19. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.018
  Мислам дека треба да ја примаш по раѓањето.
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. macika990

  macika990 Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo! Jas sum nova na forumov, se iznacitav ama nikako da najdam dali ima nekakvi poteskotii vo zabremenuvanjeto ako i jas i soprugot sme B pozitivni? Ve molam ako znae nekoj da me izvesti, fala :)