1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Иста крвна група

    Јас мислам дека нема никаков пробем што сте иста крвна група со дечко ти, но штом си бремена 3-4 недели како што велиш, појди си на гинеколог најдобро, ем да ти потврди бременост, ем да си прашаш се во врска со бременоста. Тоа ти е мој совет :!:
    А инаку повраќањето нема врска со НЕподнесувањето на бебето, од каде таква глупост ти пала на памет :o , тоа е сосем нормално во почетокот на бременоста, т.е. во првите месеци , не можеш да јадеш, ти се повраќа, не поднесуваш мириси итн.
    Значи мој совет-правец на гинеколог. Ти посакувам среќа и убава бременост :)
     
  2. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Иста крвна група

    Јас знам дека доколку и двајцата родители имаат негативна крвна група тогаш не е во ред, а за оваа мислам нема врска :?: како и да е под итно да одиш на гинеколог, има некои работи што мора да се направат во првото тримесечје од бременоста :)
     
  3. aquarius34

    aquarius34 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    99
    Иста крвна група

    Не е во ред кога двајцата родители имаат различни rh фактори, тогаш треба да примаш инекција, а не кога имате иста крвна група :!: На пр. ако ти си 0- , а тој е 0+, или обратно, или било која др крвна група, на пр ти да си А+, а он Б- ... Ти посакувам убава бременост! :)
     
  4. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    Ме интересира дали доколку двајцата родители се А- жената треба да ја прима вакцината рогам мислам дека се викаше има ли некој такво искуство
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Нема потреба ако двајцата се А-, и детето најверојатно ќе биде негатив, која и да му е крвната група, дали А, дали 0 :)
     
  6. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    Зошто некои лекари препорачуваат некој не знааеш кај нас како е не знаеш на кој да веруваш
     
  7. marija2222

    marija2222 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2


    мислам дека нема врска која крвна група е мажот се зависи од жената доколку е со негативен рх фактор жената мора да ја прими вакцината без разлика дали мажот е позитивен или негативен позз
     
  8. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    И јас знам така зошто јас примав вакцина па не ме прашаа каква крвна група е мажот ми,е сега на снаата и на брат ми они си рекле оти се иста крвна група и им рекле не треба вакцина затоа прашувам благодарам на одговорот
     
  9. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Има врска, како што веќе објасни Анат.
    Ако двајцата родители се со негативен резус фактор, најверојатно и детето ќе биде.

    Во принцип, се одредува крвната група на детето, па се гледа според тоа. Ако детето е рх+, тогаш се прима инекцијата.
     
  10. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Ако двата родитела се рх негативни детето СИГУРНО е рх негативно.
     
  11. Kim-Dash

    Kim-Dash Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    A dokolu zenskoto e O- a i maskoto e O- ?? Dali toa vlijae nesto?dokolku nekoj znae poopsirno neka pisi.
     
  12. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Не тоа не влијае ништо само што и детето ќе биде исто 0-.
     
  13. kate.m

    kate.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Здраво, здраво! Поздрав до сите на групава. Јас и порано имав пишано на темава, но сакам да слушнам повеќе мислења или искуства. Имено, јас и мојот партнер сме со иста крвна група и ист RH-фактор 0 - Се консултирав со некои другарки за тоа и ми кажаа дека доколку имаме дете нема да биде во ред :( . Или пак дека пред да забременам треба да примам некој инекција. Мносу сум загрижена. Ве молам за одговор :?:
     
  14. Kim-Dash

    Kim-Dash Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    И јас истото го прашав погоре ете види немало никаква врска.Уживај ;)
     
  15. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас сум о-негатив и сега читам дека се правело некој Кумбсов тест со кој се регистрираат антитела, меѓутоа ништо не ми е јасно. Некаде пишува дека се прави од 16-18 недела, некаде 28, некде пишува при прва бременост не се прави, некаде дека се прави, и доколку е позитивен тестот се прима инјекција.
    Ако некој имал искуство или се разбира повеќе - нека пише, бидејќи збунета сум скроз, а матичниот не ми спомна ништо такво кога му реков дека сум о-негатив.
     
  16. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    Јас сум А- и правев испитување во државна за крвна група и ми рекоа дека мора да примам вакцина во 28 недела Рогам мислам дека беше и ја примив,кога се породив му ја проверија крвната група на бебчето и испадна дека е А+ и морав пак да примам Рогам,така да мислам дека треба да направиш проверка и дека ќе треба да ја примаш вакцината,се си мислам дека се прима да се нема компликации со втора бременост
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  17. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    јас сум 0 - јас ја примив по пораѓањето со двете деца тие се позитив група ,не правев никакви тестови ни испитувања па еве јас и моите деца сме добри :)
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas sum A- a mazot AB+ krvna grupa.Pred 4 god imav spontan koj zavrsi so kiretaza.Po kiretazata mi stavija injekcija Partobulin.Sega sum povtorno bremena i me intereshra dali pak treba da ja primam taa injekcija.Ginekologot nisto ne mi spomna koga mu kazav deka sum rh- :$
     
  19. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Мислам дека треба да ја примаш по раѓањето.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. macika990

    macika990 Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo! Jas sum nova na forumov, se iznacitav ama nikako da najdam dali ima nekakvi poteskotii vo zabremenuvanjeto ako i jas i soprugot sme B pozitivni? Ve molam ako znae nekoj da me izvesti, fala :)