RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

 1. Cece25

  Cece25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  45
  Јас сум А+, а мажот ми е В+. Ме интересира дали би имало некакви проблеми со забременувањето со овие две крвни групи?
   
 2. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  не не би требало да има никаков проблем
   
 3. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Со сигурност нема, мајка ми и татко ми се тие две крвни групи. А од каде идеата дека би имало проблем или онака информативно?
   
 4. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  283
  Стварно од каде идеата дека тие крвни групи се проблем? Кај нас сме обратно, јас сум Б+, а сопругот е А+, до сега( да чукнам во дрво) никаков провлем немаше ниту за зачнувањето, ниту до сега.
  Поготово кога Rh факторот ви е ист, апсолутно нема ништо спорно во крвната група.
   
 5. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.751
  Мал проблем се јавува доколку жената има негативен Рх фактор, оти телото гледа на плодот како страно тело и се обидува да го отфрли. Затоа навремено се става инјекција и нема никаков проблем понатака.
   
 6. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Problem pri zabremenuvanje nema ni koga partnerite se isti krvni grupi,ni koga se razlicni.Isto i so rh faktorot.Eve jas sum A neg. mazmi AB poz.Nemavme problem pri zabrem.Vo januari ke primam injekcija Rogam.
   
 7. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.482
  Допаѓања:
  6.928
  Пол:
  Женски
  Јас сум Б+, а тој 0+. Ме интересира дали би имало некаков проблем при забременување (не дај боже)?Исто така морав да абортирам на 5 недела ( со апчиња) и не примив никаква вакцина
   
 8. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Nema nikakov problem pri sledno zabremenuvanje,stom si rh neg.faktor.Isto taka nema potreba od vakcina ni posle abortusot.Vakcina primaat samo zeni so neg.rh faktor,a mazot da e poz.rh faktor.Site dr.kombinacii ne se problem.
   
 9. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.482
  Допаѓања:
  6.928
  Пол:
  Женски
  Б Rh+ сум
   
 10. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Vo red e,pecatna greska :) stom si pozitiven rh faktor nema apsolutno nikakov problem.
   
 11. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.482
  Допаѓања:
  6.928
  Пол:
  Женски
  Уф се надевам дека е така камен од срце ми падна :tmi: ти благодарам за инфо :*
   
 12. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  6.008
  Пол:
  Женски
  Ќе прашам овде во интерес на темата Труднички муабети.
  Таму Mravce мислам спомна дека инјекцијата ја примилa во 28 недела. И јас сум RH негатив, ама мене ми кажаа дека се прима 72 часа по породувањето. Сега не ми е јасно. :worried:
   
 13. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Mene gin.mi objasni deka se primala vo 28 ned.a po poroduvanjeto dokolku deteto e rh negativno isto kako majkata,nemalo potreba od injekcijata.Sepak pak ke go preprasam za sigurno koga ke odam na sledniot pregled.
   
 14. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  191

  Ти инекцијата треба да ја примиш во 28 недела , е сега откако ќе се породиш доколку детето ти е RH позитив пак ќе треба да примиш уште една, а доколку е негатив нема потреба :)
   
 15. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  6.008
  Пол:
  Женски
  Епа помина мојата 28 недела, јас веќе сум 39 недела.
  Ме загриживте па малку истражував на нет. Се давала и во 28 недела, тоа било нова пракса кај лекарите, инаку ако се контролираат редовно антителата се прима после породување.
  Јас правев испитување за присуство на антитела и резултатите беа негативни, па веројатно затоа не ми кажале да ја примам.
   
 16. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  191
  Па незнам и јас го правев истото испитување и кај мене беше негативно па после една недела ми ставија инекција, незнам прашај го гинекологот он знае најубаво.. :P
   
 17. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Stom si gi kontroliras antitelata,i rezultatot e ok,togas gin.procenil deka nema potreba od injekcijata.Uzivaj i ne grizi se.Jas nemam vrseno takvi ispituvanja zatoa ke mora da se bockame :(
   
 18. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  751
  Мене па друга работа не ми е јасна, до сега имав едни сознаија а сега друго слушам...Вака,да објаснам...јас сум 0 негатив, маж ми е АБ негатив. До сега јас знаев дека доколку сме двајцата негатив нема потреба од дополнителни испитувања и инекции,пошто детето неможе да биде негатив.
  Сега одам на предавањата на ГАК, и акушерката што ни ги држеше предавањата ми вика немало тоа врска, детето можело и позитив да биде. По мене ова е чиста глупост, изгледа женава не е добро информирана. Јас сепак го правав и тој Комбс тест, и си беше во ред.
  Што мислите вие, може ли од двајца родители со Рх негативен фактор дете да излезе позитив?
   
 19. roza102

  roza102 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  79
  нема шанси бебето да е позитив! сигурно! може само бебе на двајца што се позитив да е негатив ама обратно неможе. уживај! ;)
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sreknadevojka

  sreknadevojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  каталина, гледам дека имашп доста познавања па те молам заеден голем совет.пред 7 години се чистев во 4тата неела и ен ми ставија никаква инекција поради тоа што д/р никола панев е многу образован изгледа не ме ни праша која крвна група сум, а ја пошто бев исплашена и испаниченан не ни знаев дека требало да кажам која крвна група сум....ја сум 0 негатив со мојот свршеник планираме дете во блиска иднина он е Апозитив и сега ми е страв дали и што да правам за инекција...дали има место за паника или треба да ми стават инекција од коа ке забременам _ те молллллаам за било каков совет!фала