1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.181
    И ние сме иста комбинација. Јас примив инекција после породување, откако ја проверија крвната група на детето и излезе дека е РХ+. Инекцијата треба да се прими најкасно 72 часа по породување.

    Во текот на бременоста не правев никакви испитувања - тогаш не се правеа и инекцијата се примаше само по породувањето. Зборувам за пред 7 години.
     
  2. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    сега се прави испитувањето за време на бременост од причина што можат да настанат и микро крварења кои нема ни да ги приметиме, па да дојде до мешање на крвта и ако се создадат антителата- ојдовме јабана!
     
  3. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Tocno,sega se pravi Kumbsov test i ako e pozitiven se prima Rogam vo 18ta nedela.Po poroduvanjeto ako bebeto e rh + pak se prima Rogam.
     
  4. macence7

    macence7 Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    0
    Jas sum AB+ a mojot partner e AB- dali toa ima nekakva vrska ili se ke bide vo red?
     
  5. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    вазно е само рх факторот на мајката а стом имас рх позитив знаЧи нема да имас никаков проблем ;)
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    јас прашав денеска кога се прави тестот за рх факторот значи некаде кај дваесетата недела се правело
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    го прашав денес и мојот гинеколог за рх факторот и тој ми рече у 7 мисец..се испитува :D
     
  8. minne92

    minne92 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Jas sum RH- i treba da ispituvam nekoj dva testa i potoa inekcija,,,e sega sakam da prasam privatno kolku kosta taa inekcija ? i kolku kosta drzavno?
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    јас треба во 27 недела да одам на трансфузиологија да ми испитаат дека сум рх негативен па да примам инекција.. на упатот ми пишпува вака rh incompatibilia in obs
    дали со тоа што пише на упатот се прави кумбусов тест или тоа е само да ми потврди рх дека сум негативен
    дали кумbусов тест треба да биде нагласен во упатот.. ве молам објаснете ми што пишеше на вашите упати вие шо имате правено кумбусов тест
     
  10. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Ќе сака некоја да ми објасни подетално??
    Јас сум АБ- а мм е Б- што значи тоа? Ќе треба да примам некаква инекција??
     
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    нема дапримаш инекција зашто и ти и мажот ти сте рх негативни.. инекција примат тие жени што се рх негатив а мажовите им се рх позитив... инекции се примат во 7 ми месец.. да не се сттварат антитела плус за втора бременост да нема компликации со бебето...
    јас треба да примам инекција треба а одам на 20 ноември за крв да испитаат и за инекција...
    ако може некоја да ме просветли дали у упатот треба да биде нагласен кумбудсов тест....
     
  12. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Да, мора да е нагласено за Кумбсов тест. Без разлика на исходот од тестот, секако ќе примиш Рогам од 28 до 32 недела, а и по пороѓај ако бебе е рХ позитивен.
     
    На MartinaMM му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    на мене не ми бише kumbusov тест туку ми пише rh incompatibilia in obs
    докторо ми кажа дека е тоа за проверка на рх фактор.. а зашои не ми дде за кумбусов тест стварно не ми е јасно...
     
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас имам направено кумбсов тест а на упатот ми пишуваше друго - проверка на крвна група.
    Самата побарав + кумбсов тест да ми направат, така да кога ќе отидеш на трансфузиологија само потенцирај им на докторите за што си дојдена и толку јас две испитувања со еден упат направив без проблем.
    Се надевам дека ќе добиеш негативни резултати! ;)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    а проблем ли е ако добијам позитивни резултати.. не ми се јасни тие работи ако не ти е тешко да ми објасниш... оти докторот ми рече дека морам да примам инекција... што ако е позитивен резултатот.. што ако е негативен ??
     
  16. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Не треба да биде позитивен резултатот.
    Тоа би значело дека бебето кое го носиш е РХ-позитив и ти си создала антитела.
    За првата бременост истите нема да претставуваат проблем, но за втората и секоја наредна да.
    Ретко, но се случува во текот на бременоста жената да создаде антитела.
    Обично до тоа доаѓа по породувањето и во случај на абортус доколку жената не прими инекција а плодот бил РХ-позитивен.

    Еве мало објаснување во спојлер :)

    На секој поединец освен одредувањето на крвната група, која може да е 0, А, Б, или АБ, се одредува и резус фактор. Повеќето луѓе се позитивни, а околу 15 % од популацијата има негативен Rh фактор.
    Rh факторот е важен во случај мајката да е RhD негативна, а плодот по таткото да наследи позитивен RhD фактор. Тогаш за мајчиното тело плодот претставува имунски страно тело.
    При породувањето, крвта од детето и мајката се сретнуваат, па мајчиното тело почнува да создава антитела против крвта на детето - мајката се сензибилизира.
    При ново зачнување тие антитела можат преку постелката да дојдат до плодот.
    Ако другиот плод е позитивен, мајчиното тело ќе го смета за страно тело.
    Антителата ги напаѓаат крвните органи и слезината и предизвикуваат хемолитична болест кај новороденчето.
    Плодот по породувањето може да страда од тешки анемии или оштетување на мозокот, а кај следните бремености степенот на оштетувања е се поголем. За да не дојде до хемолитична болест во наредните бремености, мајките со Rh негативен фактор во текот на бременоста прават Coombs – ов тест со кој се утврдува непостоење на антитела.
    На тој начин не се дозволува да настанат штетни антитела.
    Coombs – ов тест покажува непостоење на антитела кои се борат против црвените крвни зрнца.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emilija12345

    Emilija12345 Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Би сакала да знам дали е можно да имаш деца ако жената и сопругот имат иста крвна група ако се A+ и ист RH фактор позитивен?
     
  18. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Нема никаква пречка за бременост ако двајцата партнери се со иста крвна група и Rh фактор, крвните групи не се фактор при бременост.
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Со упат од матичниот гинеколог, колку е чини проверка на крвна група на транфузиологиja?
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    си го зедов резултатот од трансфузиологија се е во ред.. coombs test е негативен.. утврдено ми е уште еднаш дека сум А2- .. сега од трансфузиологија ми рекоа треба да примам Рогам во 28 недела и доколку бебето се роди со РХ+ тогаш по породувањето во рок од 72 часа треба да примам пак инекција..
    сноу проверка на крвна група кошта 190 денари.. толку јас платив денеска
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.