1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

  1. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    sto e toa coombs, jas sum veke 25 nedela i me interesira koi ispituvanja treba da gi pravam, za RH faktor ne sum praela ovde lani praev vo Grcija i porano imam praveno vo Mkd, 0+ sum, vo 20 nedela pravev skrining za organite i razvojot na bebeto na 3D eho me gledaa i se bese vo red od togas nemam pojdeno na ginekolog...
     
  2. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Задолжително ли е да се прават овие тестови за Рх-фаткор?
    Јас уште малце ќе се породам а докторката ме нема ни прашано за крвна група
    Јас сум А+ а мм Б+, треба ли да се замарам со ова?
     
  3. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    нема потреба,мене докторката ми каза ако мајката има рх позитивен фактор знаЧи дека се е во ред нема да имас никакви проблеми,инекција се прима само ако мајката има рх негативен фактор ;)
     
  4. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    Штом и двајцата сте Рх позитив ( или поточно штом ти си Рх позитив ) , нема што да му ја мислиш ;)
     
  5. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    тенк ју за брзиот одговор :D
    30 денови to go :rofl:
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Coombs test се прави на трансфузиологија за откривање на антитела во крвта.. само во случај кога жената е РХ -, а мажот РХ + .. задолжителен е само за овој случај како мојот... сега треба во понеделник да одам за боцка а ми рекоа дека таа инекција болела :worried:
     
  7. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    25.063
    Пол:
    Женски

    jas ja primiv taa inekcija samo ti treba lekot da go kupis,sama, ne e nisto strasna obicna inekcija kako i site drugi ;)
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    ми го извадија умот дека многу боли.. течноста.. како и да е.. нека боли колку сака.. се за мојата принцеза ќе издржам :inlove:
     
  9. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786

    инекцијата воопшто не боли, додека ја ставаат како и секоја инекција, а после воопшто немаш никакви болки од неа :D
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Јас утре ќе одам на трансфузиологија....леле кога ќе ми текне каква гужба е тоа таму, не ми се мрда. :doh:
     
  11. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Сноу а тоа ти е за крвна група? Јас за крвна група бев во Железара, го признаваат картончето на клиника (од искуство од киретажата и од патолошка пред некоја недела), нема гужва и платив 500 ден. Резултати истиот ден. Незнам колку е на трансфузиологија, ама знам дека и таму се плаќа. Ако не ти се брза толку, земи си упат за таму и мирна ти глава. :)
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    јас на трансфузиологија платив 190 ден. дали и во др градови е истата цена не знам
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Чек чек, ако зборуваме за истото картонче, тогаш и јас имам такво....баш да видам дали можам да го најдам. Ќе го сликнам, ако е истото, ич да не идам утре.
    Инаку 190ден. е на трансфузиологија.
     
  14. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Види ако имаш печат од трансфузиолог тогаш ти важи. Нема врска што на него пишува возач. На моето доле пишува Институт за трансфузиона медицина.
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^Ај баш ќе проверам.
    Само што они преку ноќ менуваат правила,кој ги знае.
     
  16. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Јас баш на часовите прашав, дека збореа сестрите дека мора да биде од трансфузиологија. Јас им го покажав картончето и им реков пред година дена ова ми важеше тука. И и сестрата ми рече дека ми важи. А инаку и они незнаат што прават. Свекрва ми 2 пати правеше операција за месец дена и двата пати и испитуваа крвна група. :tmi:
     
  17. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Snow ic ne se sekiraj na transfuziologija trudnici imaat prednost i ne cekaat red,ti kazuvam od islustvo jas koga bev bremena odev sekoj mesec proveuvav d-dimeri i ic ne cekav red,ima i eden ogromen list kade sto pisuva deka bremenite ne cekaat red :)
     
  18. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Snow ако имаш испитано крвна група мислам дека нема потреба да одиш пак да проверуваш, ако имаш возачка или давано крв оди со тоа, јас со крводарителската книшка отидов пред пораѓај и никој ништо не ми кажа
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^сега на часовите во државна, ни кажаа возачки не важат. Дури и една трудница, имала крводарителска книшка, и рекоа неможе. Ако не донесеме документ од трансфузиологија кое чинело 190ден. Тогаш кога ќе сме стигнеле во болница одма ќе не боцнеле да проверат, ама тогаш чини 500ден. и се чека нели рзултат (за недај боже)

    Лелееее vickyy90 кажувај кај го виде ти тој чист, утре да се закарам на културен начин....ја минатиот пат од 9 дури во 13:30-14ч. завршив. 4ри трудници бевме никој не не пушти.
     
  20. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Neznam kako taka da cekate po 4 saati,jas odev pred 3godini i taka bese,bremenite ic ne cakaat odma vleguvaat moze sega nesto smenile i go trgnale listot,bas kaj sto se vratite na anbulantite imese napisano deka trudnicite vleguvaat preku red.