1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Rosa diamante (2012)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од mode-kristina, 15 мај 2015.

 1. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  3.761
  Пол:
  Женски
  Видов нема ваква тема,а ако има слободно избришете ја.На тв.пакет прочитав дека наводно оваа серија ќе се дава на Сител.Во една тема прочотав дека сакате да се дава кај нас,па да слушнам ваши мислења за серијата.Не сум ја гледала,ама на интернет видов некои информации на српски па ќе ги ставам тука.Мислам дека нема да пречи ако ги ставам на српски.

  Росаура је префињена супруга Едуарда Сотомајора, председника једне од највећих мексичких компанија. Но ова наизглед безгрешна дама има љубавника, а из везе са њим потпуно непланирано рађа се девојчица. Росаура одлучује да се реши детета и плаћа огорченој и тајанственој Ракел да га се отараси. Она девојчицу оставља у престижном интернату за даме, заједно са 18 белих и једним ружичасти дијамантом. Сваким белим плаћена је једна година дететовог боравка у установи (до пунолетства), док ружичасти треба да јој се преда када буде пунолетна. Директорка интерната Мис Хелен и њен љубавник и саучесник Рамон девојчици дају име Роса.

  Године пролазе и Роса се од симпатичног девојчурка претвара у прелепу девојку. Својим највећим благом сматра своју машту, те пријатељство са Евом, која је такође штићеница интерната. Када Ева упозна Хосеа Игнасиа Алтамирана, младог председника фирме која је ривал Сотомајоровима, заљубљује се у њега и остаје трудна. Међутим, након што се породи, страшна трагедија обележиће и њен и Росин живот. Да би испунила завет дат покојној пријатељици, Роса је приморана да започне нови живот. Преузимајући идентитет трагично настрадале другарице и бригу о њеном тек рођеном сину, она жели да се освети Хосеу, убеђена да је управо он одговоран за Евину смрт. Међутим, игра освете претвара се у љубав, а када добро скриване тајне испливају на површину, Роса схвата да јој је живот за који је мислила да јој не припада заправо врло близак...

  Ова е се што најдов ме мрзеше да преведувам,па затоа. А инаку додека ги слушав најавните песни од шпанските серии кои се даваа кас нас,ја слушнав и на оваа серија и можам да кажам дека е прекрасна.За преводот на насловот и не сум многу сигурна,но како и да е.Ако сте ја гледале кажете ваши мислења.
   
 2. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  3.761
  Пол:
  Женски
  Слабо на темава некако.
   
 3. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  486
  Па не е почната.
   
 4. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  3.761
  Пол:
  Женски
  Знам дека не е почната,ама на некои српски или хрватски телевизии се давала,па ако сте ја гледале да ги видам вашите мислења за серијата.
   
 5. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  3.761
  Пол:
  Женски
  Најверојатно ќе ја даваат на местото на „Малиот ага“,ама не се знае.
   
 6. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  562
  Пол:
  Женски
  Веќе рекламираат друга турска серија на местото на Малиот ага
   
 7. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  3.761
  Пол:
  Женски
  Аjдее,до кога со турскиве серии?Па ако не на Сител,најверојатно ќе ја даваат на МТМ или Скај Нет.